آردداخلیشماره 40کنترل کیفیتگفتگوگندم

کیفیت گندم استان یزد نسبت به سال گذشته بهبود یافته است

مدیر آزمایشگاه شرکت غله و خدمات بازرگانی استان یزد

با توجه به اجرای پروژه بهبود کیفیت نان در استان یزد که یکی از اهداف آن ارتقاء گندم تولیدی استان می باشد و با تلاش مسئولین جهاد کشاورزی و بهبود عملیات کاشت، داشت و برداشت گندم، کیفیت گندم استان نسبت به سال های گذشته ارتقا یافته است.

شاه خواجه، مدیر آزمایشگاه شرکت غله و خدمات بازرگانی استان یزد ضمن ذکر مقدمه فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد: تأمین گندم مرغوب همواره از اولویت های شرکت غله بوده است و در نظر داریم که سال آینده با همکاری کارخانجات آرد با ساخت سیلو ظرفیت ذخیره سازی استاندارد استان را افزایش دهیم. علاوه براین در تلاش هستیم تا ناوگان حمل و نقل گندم را بهبود ببخشیم.

اقدامات شرکت غله برای فصل خرید گندم

 

وی به وظایف آزمایشگاه غله در زمان فصل خرید گندم اشاره کرد و گفت:  قبل از شروع عملیات خرید گندم ضمن بررسی سیلوها و انبارهای مراکز خرید از لحاظ فنی، ایمنی و بهداشتی تجهیزات مورد نیاز و صحت عملکرد آنها نیز مورد بررسی قرار می گیرد و از نیروهای مجرب و آموزش دیده در نمونه برداری و کنترل کیفی استفاده می شود. در طول عملیات خرید نیز با بازدیدهای مستمر علاوه بر کنترل عملیات ارزیابی کیفی و افت زنی شرایط ذخیره سازی و وضعیت نگهداری گندم نیز مورد پایش قرار می گیرد.

 

شاه خواجه در خصوص اقدامات این آزمایشگاه در جهت حفظ  گندم استان در سطح مناسب گفت: نوع گندم در تعیین کیفیت آرد و نان نقش مهمی دارد و بدون در اختیار داشتن گندم مناسب تهیه آرد و تولید نان مرغوب تقریباً امری دور از دسترس تلقی می شود. باتوجه به نیاز این استان به واردات گندم از سایر استان ها، برای حفظ آرد و نان استان، گندم­ها بر اساس مشخصات کیفی آنها که از طریق آزمون هایی همچون گلوتن، ایندکس، هکتولیتر و زلنی ارزیابی می گردد، طبقه بندی شده و در سیلوهای مختلف ذخیره شده و سپس به نسبت های مناسب مخلوط می شوند.

 

تمام مراکز خرید ملزم به بکارگیری نیروهای دارای گواهی آموزش از کنترل کیفی غله شده اند

 

وی در پایان تصریح کرد: شرکت غله استان یزد امسال آموزش های تئوری و عملی در خصوص نمونه­برداری و ارزیابی ظاهری کیفیت گندم و تعیین افت و نگهداری گندم در سیلوها و انبارها به نیروهای کنترل کیفی کمیسیون های خرید ارائه کرد و تمام مراکز ملزم به استفاده از نیروهای دارای گواهی آموزش از واحد کنترل کیفی شرکت غله استان شدند. این آموزش ها ضمن افزایش عملکرد کیفی مراکز خرید منجر به پیشگیری از بروز هرگونه آسیب دیدگی و خسارت کمی و کیفی به گندم گردیده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا