بین‌المللیشماره 43غلاتگزارشگندم

سطح زیر کشت چقدر به کشت غلات اختصاص دارد؟

مدیرعامل شرکت روغنکشی نوید خلیج فارس

مستانی، مدیرعامل شرکت روغنکشی نوید خلیج فارس بیان کرد: امروزه نزدیک به ۷۰ درصد سطح زیر کشت یک میلیارد هکتاری جهان را غلات تشکیل داده است و تقریباً نیمی از کل نیازهای غذایی انسان به ویژه در آسیا به‌طور مستقیم از غلات تأمین می‌گردد. دانه های روغنی و به تبع آن روغن و چربی های فراوری شده حاصل از این دانه ها نیز به عنوان يكي از منابع اصلي تامين اسيدهاي چرب و انرژی مورد نياز بدن و به عنوان يكي از مهمترين كالاهاي اصلي همواره مورد توجه حاكميت، بازرگانان، توليدكنندگان، توزيع كنندگان،‌ فروشندگان، مشتريان و مصرف كنندگان نهايي اين محصول استراتژيك در تمامی جوامع دنیا بوده است.

سطح زیر کشت چقدر به کشت غلات اختصاص دارد؟

 

وی یادآور شد: افزایش جمعیت، توسعه شهر نشینی، محدود شدن اراضی کشاورزی، محدودیت های منابع آب، افزایش شدید بهای کودهای شیمیایی، پایین آمدن بهره دهی اراضی، تولید سوخت از مواد کشاورزی( بیودیزل ها) و توسعه سرمایه گذاری بر روی خدمات از تهدیدها و چالش های اساسی پیش روی این صنعت در اکثر کشورهای دنیا می باشد.

برنامه افزایش 5/3 ميليون تن ظرفیت روغنکشی سالانه در نوید خلیج فارس

مستانی در ادامه به معرفی شرکت پرداخت و گفت: شركت نويد خليح فارس به عنوان بزرگترين شركت زیر مجموعه گروه افرا با حجم سرمايه گذاري اوليه حدود یکصد ميليارد تومان  از سال 1387 به مساحت حدود 20 هكتار به عنوان يكي از پروژه هاي ملي و در جنوب کشور در مراحل مختلف طرح و توسعه در حال بهره برداري مي باشد. اين شركت در قالب يك مجتمع كارخانجات با تاسيسات پشتيبان در بندر امام خميني(ره) فعاليت می‌نماید.

وی گفت: روغنكشي از دانه هاي روغني در 4 فاز مجموعاً به ميزان 11.000 تن كه فاز اول آن با ظرفيت اسمي 2.000 تن در روز به بهره برداري رسيده است. ظرفيت سيلوهاي دانه نصب شده كه از لحاظ ظرفيت به میزان ۴۰۰ هزار تن نگهداری انواع دانه در نوع خود (ظرفیت نصب شده در یک جا) در جهان کم نظیر می‌باشد. 50 درصد این تاسیسات نصب و در حال بهره برداري آزمايشي مي باشد. با ظرفيت نهايي بيش از سه و نیم ميليون تن در سال روغنکشی از دانه های روغني این مجموعه به بزرگترین سایت روغنکشی در کشور و منطقه خاورمیانه مبدل خواهد شد.

 

 

علاوه بر امكانات مرتبط با توليدات مجتمع،‌ تاسيسات لازم جهت ذخیره سازی روغن خام استحصالی با ظرفیت بیش از ۱۳۰ هزار تن و ۱۷۰ هزار متر مربع انبارهای کنجاله استحصالی همچنین خطوط تامين نیرو، بخار، هواي فشرده، ‌سيستم هاي خنك كننده،‌ تصفيه آب، سيستم بارگيري حمل ريلي و دیگر امکانات، سرمايه گذاري هاي انجام شده و در حال انجام اين مجتمع مي باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا