آردسازاناتاق بازرگانیشماره 43غلاتگفتگوگفتگوی ویژه

غلات و دانه‌های روغنی ایران بازاری هدف برای شرکت های خارجی

شریف نظام‌مافی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس در ابتدای سخن با اشاره به اینکه تمام حلقه‌های زنجیره غلات از تولید، فناوری، صادرات، واردات، بازارهای منطقه و آینده غلات در کنفرانس بررسی خواهد شد، گفت: کنفرانس ایران گرین بزرگترین گردهمایی جامعه جهانی غلات و دانه‌های روغنی علاقه‌مند به بازار ایران است و در تلاش هستیم تا مهره‌های اصلی و فعالان بخش خصوصی و دولتی را به مدت دو روز گرد هم آوریم.

وی در ادامه از سابقه فعالیت و دانش ایران درخصوص بازار غلات، دانه‌های روغنی و صنایع مرتبط، بیان داشت: فعالان حوزه غلات و دانه‌های روغنی تجربه بالایی در شناخت نیاز بازار، قوانین دولتی و تحریم‌ها دارند لذا هدف از برگزاری این کنفرانس گرد هم آمدن تمامی مدیران جهانی و منطقه‌ای فعال در حوزه غلات و دانه‌های روغنی است که دانش تجاری‌شان را به اشتراک گذاشته و ارتباطاتی فعال در این حوزه ایجاد نمایند. همچنین دلیل حضور بخش دولتی‌ و بخش خصوصی در کنار یکدیگر، می‌توان انتظار داشت که معرفی پتانسیل ها می تواند با سهولت بیشتری انجام گیرد.

نظام‌مافی یکی از مهم ترین بخش های این کنفرانس را آشنایی با تکنولوژی‌های نوین صنایع غذایی، غلات و نهادهای دامی معرفی کرد و افزود: به دلیل تغییرات اقلیمی و آب و هوایی، هم اکنون لزوم بهره مندی از تکنولوژی‌های نوین برای تأمین غذا وجود دارد. برای مثال می توان با استفاده از پروتئین حشرات، نهاده دامی تولید کرد که مطابق با شرایط کشورهای خشک و نیمه خشک این امر فرصتی مغتنم به شمار می رود. از آنجایی که تغییرات اقلیمی باعث تغییر الگوی کشت ومصرف می‌شود، کشورها باید بتوانند از این فرصت بهره مند شوند.

محورهای اصلی کنفرانس

رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس با بیان اینکه 70 نفر از شرکت‌ کنندگان از تشکل‌های حوزه غلات و دانه‌های روغنی از کشورهای سوئیس، فرانسه، دانمارک، روسیه، ترکیه، آذربایجان، قزاقستان، امارات متحده عربی و غیره حضور یافته اند، خاطرنشان کرد: ایران و نقش آن در زنجیره غلات منطقه و جهان، نقش بخش خصوصی در توسعه اقتصادی ایران، کانال مالی بشردوستانه سوئیس، سازوکارهای مالی اتحادیه اروپا و توافقنامه تجارت آزاد اوراسیا، سیاست‌های ایران در زمینه غلات و واردات، چشم‌انداز وضعیت غلات فرانسه 2019-2020، بانکداری بین المللی در دوره تحریم، پتانسیل صنعت دانه‌های روغنی، نیازهای غلات منطقه‌ای ایران، گسترش بندر امیرآباد و آسان‌سازی تجارت، تکنولوژی‌های جدید آزمایشگاهی، آینده نیازهای غلات در ایران، پتانسیل دانه‌های روغنی روسیه برای صادرات، صادرات غلات و آرد به بازارهای عراق، تکنولوژی جدید خوراک حشرات، مقررات بازرسی تجارت دریا خزر، ذخیره سازی استراتژیک غلات و غیره ازجمله محورهای اصلی کنفرانس است.

 ایران در جایگاه یکی از بزرگترین واردکنندگان نهادهای دامی و دانه‌های روغنی قرار دارد

حسین یزدجردی، رئیس هیات مدیره کانون انجمن‌های صنفی صنایع آرد ایران درباره ایده اولیه تشکیل این کنفرانس، اظهار داشت: به دلیل مشکلاتی که امروزه برای حضور در کنفرانس‌های بین‌المللی برای ایرانیان به وجود آمده است، تصمیم بر آن شد تا اولین کنفرانس در زمینه غلات را در ایران برگزار شود. البته 15 سال قبل نیز یک کنفرانس منطقه‌ای در ایران در این زمینه برگزار شده بود که در نوع خودش بی نظیر بود. این کنفرانس بین المللی که به ابتکار اتاق ایران و سوئیس با حضور بخش خصوصی، شرکت‌های معتبر بین‌المللی و شرکت‌های دولتی برگزار می‌شود، می‌تواند بستری برای همکاری‌های بین‌المللی باشد.

یزدجردی در ادامه افزود: پیش از تصمیم‌گیری برای برگزاری این کنفرانس تصور نمی شد که شرکت های خارجی این چنین از برگزاری این کنفرانس استقبال نمایند اما خوشبختانه 35 شرکت خارجی حامی این کنفرانس است.

رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی صنایع آرد ایران، تاکید کرد: ایران در گذشته جزو کشورهای واردکننده غلات بوده است و هم اکنون نیز یکی از کشورهای مصرف کننده به شمار می‌رود. در سال های اخیر ایران موفق به کسب درجه خودکفایی کمی گندم شده است و نیاز است تا نقش و جایگاه خود را در زمینه کیفیت محصولات نیز به دست آورد. در زمینه نهادهای دامی و دانه‌های روغنی، ایران یکی از واردکننده‌های بزرگ به شمار می رود اما این امر اهمیت ایران را در زمینه تولید غلات کم نمی‌کند. لذا بخشی از جذابیت برگزاری کنفرانس ایران گرین واردات نهاده‌های دامی در کنار صادرات و تولید است.

40 درصد گندم ایران دارای کیفیت مطلوب است

وی با تاکید برکیفیت بالای  محصولات آردی و ظرفیت بالای صادرات، گفت: اگر آرد داخلی با کیفیت باشد توان گسترش ظرفیت تولید محصولات آردی ازجمله شیرینی جات ایجاد خواهد شد. آرد داخلی تنها زنجیره تولید غلات است که رعایت استاندارد آن اجباری است و باید آرد به لحاظ کیفیت و بهداشت استاندارد مطلوب را شامل شود. هم اکنون 40 درصد گندم ایران دارای کیفیت مطلوب، 30 درصد با کیفیت متوسط و 30 درصد گندم تولید شده دارای کیفیت پایین است که برای خوراک دام مصرف می‌شود. با ارزیابی کیفیت گندم داخلی این واقعیت وجود است که باید از گندم با کیفیت سراسر جهان استفاده نماییم.

کشت فراسرزمینی راهکاری پیش روی تامین نیاز داخلی به کالاهای اساسی

کاوه زرگران، دبیر کانون انجمن‌های صنایع غذایی کشور در ادامه این نشست، اذعان داشت: ایران به عنوان کشوری که حدود 20 میلیون تن کالای اساسی وارد می‌کند، جایگاه بزرگی در بازار کالای اساسی دنیا دارد. اگرچه ایران سعی دارد ضریب خوداتکایی خود را بالاببرد ولی نیاز است تا بخشی از نیاز از دیگر کشورها تأمین شود. این نیاز می‌تواند از طریق کشت فراسرزمینی تامین شود.

زرگران خاطرنشان کرد: باید تاجران و تولیدکنندگان داخلی درباره این حوزه‌ها اطلاعات به‌روزی داشته باشد و یکی از راه‌های تأمین اطلاعات همین کنفرانس‌هاست. در ایران به عنوان قطب بازار غلات جایگاه کنفرانس‌های تخصصی خالی است و ما سعی می‌کنیم که از این فرصت برای رفع کمبودها استفاده نماییم. باید بتوانیم از این نشست‌های علمی برای شناخت فرصت‌های دانش‌محور، تکنولوژی‌های روز و تأمین مواد مورد نیاز بهره بگیریم.

به گفته وی ایران در حوزه صنایع غذایی به لحاظ تکنولوژی و کیفیت محصول از رتبه قابل توجهی برخوردار است ولی در حوزه غلات باید واقعیت‌ها را در نظر بگیریم.

 تجارت غلات نیازمند برنامه‌ریزی علم‌ محور و منسجم است

سید محمدرضا مرتضوی، رئیس انجمن آردسازان و رئیس کانون انجمن‌های صنایع غذایی، برگزاری کنفرانس ایران گرین را یکی از مهمترین رویدادهای حوزه غلات و فرآورده‌های دامی و دانه‌های روغنی دانست و گفت: ایران در حوزه غلات و کشت غلات، واردات و صادرات آن با مشکلات زیادی مواجه است اما امید است راه‌های پایداری را برای تأمین غلات به دست آوریم.

وی در ادامه افزود: به نظر می‌رسد بازار تأمین غلات چشم‌انداز 10 ساله‌ای دارد اما اگر این بازار درست مدیریت نشود، با مشکلات جدی مواجه می شود. باید از موقعیت جغرافیایی و منطقه‌ای خود بهره مناسب ببریم. هم اکنون در کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (C.I.S) حدود 15 تا 16 میلیون تن غلات تولید می‌شود، لذا باید از این ظرفیت‌ها بهره مند شویم.

مرتضوی با تاکید بر لزوم مورد بحث قرار دادن راه‌های پایدار تأمین نیاز به غلات، یادآور شد: در این کنفرانس به ایجاد ارتباط پایدار، میسر و رابطه بین بخش تولید و تأمین کالا تاکید می‌شود. خرید صحیح، راهکارهای حمل و نقل و بالا بردن ضریب مبارزه با فساد در خریدهای بزرگ و به قیمت خریدن غلات و دانه‌های روغنی از موضوع‌های بسیار مهمی است که باید مورد بحث قرار گیرد. همچنین باید اطلاعات کافی و به روز در این حوزه فراهم شود. من معتقد هستم که در سال گذشته نهادهای دامی و غلات را با قیمت بالا خریدند در حالی که اگر برنامه‌ریزی درست و منسجمی انجام شود، چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.

ایران در سال گذشته غلات و دانه‌های روغنی و جو را نزدیک به 30 تا 40 درصد گران‌تر خریده است

 

به گفته مرتضوی برنامه‌ریزی باید براساس واقعیت‌های جغرافیایی و علمی انجام شود و براساس داده‌های علمی می‌توان برای امنیت غذایی 20 سال آینده نیز برنامه ریزی کرد. برای مثال ایران با کشوری مانند روسیه که دارای رابطه پایدار سیاسی است اما نمی‌تواند جو مورد نیاز داخلی را از این کشور تهیه کند چراکه روسیه جو خود را به عربستان صادر می‌کند و بازار ما نمی‌تواند این نیاز را از آنجا تأمین کنند. به جرات می توان گفت ایران در سال گذشته غلات و دانه‌های روغنی و جو را نزدیک به 30 تا 40 درصد گران‌تر خریده است.

مرتضوی در خاتمه یادآور شد: هم اکنون اطلاعات صحیحی از نیازهای بازار وجود ندارد، این در حالی است که انحصار، فساد را به همراه دارد. نیاز است تا با برنامه‌ریزی درست برای آینده غلات چشم‌انداز روشنی تصویر شود. باید بخش دولتی و خصوصی به این توجه کنند که از دانش روز در حوزه سیاست‌گذاری بهره بگیرند. امیداست که بخش دولتی با حضور در این کنفرانس با بخشی از دانش حوزه غلات و دانه‌های روغنی آشنا شوند تا آن را در آینده سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی خود به کار بگیرند.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا