شماره 84غلاتگندمگوناگون

تأثیر تبلیغات محیطی و غیرمحیطی بر روی صنایع غذایی به‌ویژه در صنعت آرد و نان

هانیه بنان، گرافیست

رنگ‌ها از قوی‌ترین ابزار تأثیرگذار بر روی تصمیم‌گیری و انتخاب خریدار هستند. شما می‌توانید به کمک رنگ‌ها، برند خود را در حافظه مخاطب ثبت کنید تا در میان انبوه محصولات، برند شما را انتخاب کند.

هنگامی‌که هدف انتقال پیام به وسیله تصویر است، نخستین عنصری که پیش از هر چیز دیده می‌شود، رنگ است؛ بنابراین باید با توجه به معانی و مفهومشان از آن‌ها استفاده شود و صرفاً به دلیل زیبایی از هر رنگی استفاده نشود.

همان‌گونه که انتخاب درست یک رنگ تأثیر مثبتی در روند فروش دارد، به همان میزان انتخاب بدون آگاهی نیز می‌تواند مخرب باشد. خریداران تولیدات نهایی صنایع آرد و نان به دنبال محصولی ارگانیک و برآمده از دل طبیعت هستند؛ بنابراین هرقدر بتوانیم این احساس را به آن‌ها القا کنیم، موفق‌تر بوده‌ایم.

به‌طور مثال استفاده از رنگ سبز نماد زندگی و سرسبزی طبیعت، رنگ زرد نماد نور و روشنایی خورشید، رنگ آبی نماد آب و آسمان، رنگ‌های طیف کرم و قهوه‌ای روشن نماد گندم‌زار و محصولات مرغوب آن‌ها، رنگ قرمز سرشار از انرژی و پویایی و رنگ نارنجی نماد شادی و خلاقیت است.

بنابراین همواره به  یاد داشته باشیم؛ با کمک رنگ قادر خواهیم بود مزه و حتی تازگی را به بیننده القا کنیم. به همین دلیل رنگ‌های تیره و صنعتی مانند سیاه، خاکستری و سورمه‌ای مناسب این دسته از مخاطبان نیست، بالعکس برای آن دسته از صنایع که به دنبال جذب مشتری در میان تولیدکنندگان هستند و هدف آنان فروش ماشین‌آلات، ابزار کار و قطعات است، می‌توان از رنگ‌های طیف خاکستری، سیاه، سورمه‌ای که یادآور رنگ فلز و صنعت است، استفاده کرد که در کنار دیگر رنگ‌ها، به بیننده حس قدرت و خلاقیت را القا می‌کند‌.

 

تبلیغات محیطی و غیرمحیطی چه تأثیری بر روی صنایع غذایی به‌ویژه در صنعت آرد و نان دارد؟

 

هدف از تبلیغات، پیروز شدن در عرصه رقابت برای فروش کالا و ارائه خدمات است. صنایع برای برخورداری از سهم بیشتر بازار در درجه اول باید خود را به مشتری معرفی کنند و به‌طور پیوسته و مداوم به تبلیغات خود ادامه دهند، هنگامی‌که مشتری نام یک برند را بارها و بارها شنیده و دیده باشد، در ضمیر ناخودآگاه او احساس اعتماد شکل می‌گیرد، چراکه انسان‌ها در میان هزاران انتخاب به سمت گزینه آشناتر می‌روند.

در حقیقت با تبلیغات مناسب می‌توانید مشتری را کنجکاو کنید که به دنبال استفاده از محصول شما برود و برای اولین بار آن را مصرف کند. در دنیای امروز انسان‌ها آگاهی بیشتری نسبت به گذشته دارند، از این رو، در انتخاب طراحی، بسیار هوشمندانه عمل کنید، زیرا مشتری متوجه کیفیت طراحی خواهد شد، چنانچه با صرف هزینه کمتر، طراحی غیرخلاقانه و اجرای نامناسب صورت گیرد،  شاید در ظاهر  صرفه‌جویی اندک در مخارج شده باشد؛ اما باقی هزینه تبلیغات شما هدر رفته است، زیرا موفق به جذب مشتری و دیده شدن نخواهید شد. به‌طور مثال در یک بیلبورد استفاده از طرح نامناسب، تأثیر منفی بر روی برند شما خواهد داشت. مخاطب هر روز مجبور است تصویر آن را تحمل کند و سعی دارد بدون دیدن آن، از مسیر گذر کند؛ بنابراین طراحی قوی و خلاقانه به برند شما اعتبار می‌دهد.‎

 

عناصر لازم برای تبلیغات صنایع غذایی بر روی بیلبوردها

 

بیلبورد یکی از مهم‌ترین روش‌های بازاریابی و شناسایی محصول به مشتری است. بیلبوردها 24 ساعت شبانه‌روز و هفت روز هفته پیام را به مخاطبان خود می‌رسانند. این رسانه‌ها مانند تلویزیون خاموش نمی‌شوند و نمی‌توانیم آن‌ها را همچون آگهی‌های کوچک دور بیندازیم و نادیده بگیریم.

چنانچه بیلبورد در مکان مناسب قرار گرفته باشد و حاوی پیام قوی و طراحی اصولی باشد، می‌تواند به‌راحتی و در سریع‌ترین زمان ممکن مشتری را به خرید ترغیب کند.

بیلبورد موفق باید درنهایت سادگی توانایی انتقال پیام را در کوتاه‌ترین زمان ممکن داشته باشد.

در یک کمپین تبلیغاتی چندین نکته مهم در انتخاب بیلبورد وجود دارد که به‌اختصار به آن‌ها اشاره می‌شود. محل نصب، جلب‌توجه فراوان به وسیله رنگ و خلاقیت در طراحی به شکلی که در ضمیر ناخودآگاه مخاطب ثبت شود، شعار تبلیغاتی جدید و تأثیرگذار؛ به‌طوری‌که آگاهی‌دهنده و با تصویر همخوانی داشته باشد و درنهایت باید در نظر گرفت که تبلیغات محیطی باید با دیگر تبلیغات ارائه شود تا نتیجه مطمئن‌تری حاصل آید.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا