آردداخلیشماره 6گفتگوگفتگوی ویژهنان

مديرعامل برند ناب مايه:‌دولت می‌تواند نیاز سالانه مصرف خمیرمایه را بصورت یارانه‌ای تامین کند

در کشور سوریه با وجود شرایط جنگ برای کمک به صنعت نان ، خمیر مایه را به عنوان کالای یارانه ای به نانوایی ها عرضه می کنند. لذا خمیر مایه با تناژ مشخص با هزینه پایین تر به نانوایی ها اختصاص می یابد. این روند در ایران نیز مصداق دارد. اگر کارخانجات بتوانند در حداکثر تناژ خود کار کنند، می توانند با هزینه پایین تر محصول خود را به بازار ارائه دهند و فرهنگ مصرف را در جامعه جا بیندازند.

مطلب فوق بخشی از سخنان آقای مهندس علی احتشامی، مدیر عامل شرکت خمیر مایه و الکل رازی است. در این شماره از نشریه نگاشته به گفتگو با ایشان نشسته ایم.

وی در ابتدا با تاکید بر اینکه خمیرمایه با وجود سابقه ای قدیمی در اروپا هنوز در ایران جزء صنایع جدید است و در سال های اخیر شناخت و متقاعد کردن مشتریان این صنعت به استفاده از خمیرمایه به همت کارخانه ها انجام شده است، گفت: در حال حاضر خمیر مایه در مواد اولیه نان های تولیدی کشور تعریف نشده و در عوض به میزان زیادی مصرف جوهر‌قند و جوش‌شیرین در عمل آوری خمیر استفاده می شود. به نظر می رسد ارگان های ذیربط فعالیت لازم را برای فرهنگ سازی مصرف خمیرمایه در نانوایی ها ندارند.

افزایش 10 تا 15 درصدی مصرف خمیرمایه در سال 95

مدیر عامل شرکت خمیرمایه و الکل رازی، خمیر مایه تولید شده در سطح کشور را برای مصارف تمامی نانوایی ها کافی دانست و افزود: خوشبختانه در آغاز سال 95 تا کنون افزایش 10 تا 15 درصدی مصرف خمیرمایه مشاهده می شود اما تا زمان تکمیل تمام ظرفیت مصرف و استفاده تمامی نانوایی ها از این محصول، فاصله چشمگیری وجود دارد.

مهندس احتشامی با بیان اینکه شرکت خمیرمایه و الکل رازی در سال گذشته با تولید 10 هزار تن خمیرمایه، حدود 65 درصد آن را به صادرات و 35 درصد را به مصارف داخلی کشور اختصاص داد، تصریح کرد: عمده فروش شرکت خمیرمایه و الکل رازی در سال گذشته مبتنی بر صادرات بود لذا بخش عمده را به کشورهای خارجی ازجمله  عراق، افغانستان، سوریه، امارات، تاجیکستان و ترکیه صادر کردیم. اخیراً نیز مسیرهای صادراتی به هند و پاکستان باز شده است و با رفع تحریم ها و بهبود عمیات های بانکی به بازارهای اروپایی نیز دست خواهیم یافت. این عملکرد زمان بر است اما پیش نیازهای آن پایه ریزی شده است. همچنین اخیراً محموله ای به درخواست سازمان ملل به کشورهای آفریقایی ازجمله الجزایر صادر شده است.

وی با بیان اینکه قیمت خمیر مایه مانند دیگر محصولات غذایی نشات گرفته از افزایش قیمت های جهانی است و از آن تبعیت می کند، خاطرنشان کرد: برای مثال محصول این شرکت در سوریه بالای 5/2 دلار برای هرکیلو خرید و فروش می شود و محصول مشابه در فرانسه بیش از 4 دلار  قیمت گذاری می شود. از این رو متوسط قیمت خمیر مایه در کشور های همسایه 7/2 تا 2/3 دلار است اما حتی کشور هایی که به لحاظ اقتصادی در سطح پایین تری هستند، برای مصرف نان سالم به خرید خمیرمایه اقدام می کنند.

کل نان کشور نیازمند 40 تا 50 هزار تن خمیر‌مایه در سال است

وی در خصوص متوسط میزان مصرف خمیر مایه گفت: اگر 10 میلیون تن آرد میزان مصرف کشور باشد، نیم درصد این میزان را می توان به عنوان مصرف خمیر مایه کشور دانست. بنابراین 40 تا 50 هزار تن خمیر مایه نیاز کشور است.

مدیر عامل شرکت خمیرمایه و الکل رازی با اشاره به اینکه قیمت خمیر مایه این شرکت از مهر ماه افزایش خواهد یافت و با قیمت 6800 تومان کیلویی در داخل کشور به فروش خواهد رسید، گفت: تولید خمیرمایه ازجمله صنایع انرژی بر است و برای 1 کیلوگرم نشاسته مقدار زیادی آب صرف می شود و در کل تولید سالانه رقم هنگفتی خواهد شد. این در حالی است که آب در ایران سالانه با افزایش قیمت مواجه است بنابراین نیاز است تا کارخانجات اقدام به مدرن سازی تکنولوژی خود کنند و بنابراین منطقی است تا قیمت خمیرمایه تا حدودی افزایش یابد.

شایان ذکر است شرکت خمیرمایه و الکل رازی یکی از شرکت های وابسته به توسعه نیشکر و صنایع جانبی است و در زمینی به مساحت 14 هکتار در مسیر جاده اهواز- آبادان ساخته شده و شامل 2 کارخانه الکل و خمیرمایه است. کارخانه خمیرمایه این شرکت با استفاده از مدرن‌ترین تکنولوژی روز دنیا از زمستان سال 1390 تولید آزمایشی خود را آغاز و به ظرفیت روزانه 30 تن خمیرمایه خشک فوری دست یافت. در حال حاضر این شرکت بزرگ‌ترین ظرفیت نصب شده صنعت خمیرمایه در ایران را در اختیار دارد و یکی از با کیفیت ترین محصولات خمیرمایه کشور را با نام تجاری ”ناب‌مایه“ به بازار عرضه می نماید.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا