آرداخبار علمیداخلیشماره 72گندمگوناگوننان

نان دانه‌ای یا کیلویی؛ کدام به نفع نانوا و خریدار است؟

کریم سبزیان پاسخ می‌دهد

فروش کیلویی نان به جای فروش عددی، به عنوان پیشنهادی برای مقابله با کم فروشی و بهبود کیفیت نان پیش از این در سال‌های قبل چند بار در کشور مطرح شده، اما هیچ گاه تا این‌اندازه جدی نبوده است. بعد از آزادسازی قیمت آرد از طرح هوشمند سازی فروش آرد به نانوایان موسوم به طرح «مهیا» رونمایی شد که براساس آن قرار است همه نانوایی‎‌ها به دستگاه‌های کارت خوان مخصوص مجهز شوند. به این شکل که مردم بعد از خرید نان کارت می‌کشند و پول نان یارانه‌ای را پرداخت می‌کنند و از آن جا که نانوایی آرد را به قیمت آزاد خریده است دولت ما به التفاوت مبلغ نان یارانه‌ای تا قیمت اصلی نان را به حساب نانوایی واریز می‌کند.

نگاشته در این شماره برای بررسی روند آزادسازی در صنعت نان و ماحصل فروش کیلویی نان با کریم سبزیان، رئیس هیئت مدیره مجموع آرد و نان سورمنده به گفت‌وگو پرداخته است.

 

به گفته سبزیان آزادسازی مطلق، صحیح‌ترین کار دولت برای اصلاح پرداخت یارانه نان است. متاسفانه با طراحی ساختار پیچیده‌ای که دولت با آن به دنبال آزادسازی یارانه نان است به ابهامات بسیار دامن زده است.

در سال گذشته، یارانه آرد و نان به گندم تخصیص داده میشد که این روش نادرست بود. در حال حاضر، تنها، مسیر و محل تخصیص یارانه تغییر کرده است. تا دیروز شخص دیگری ممکن بود خطا کند، فردا ممکن است نانوا و یا خریدار متخلف گردد. کارت خوان های استیجاری یکی دیگر از معضلات این موضوع است.

 

وی با بیان اینکه چرا باید سرنوشت سرمایه مردم به دست نانوا سپرده شود، گفت: دولت با پرداخت یارانه به حساب مستقیم مردم و آزادسازی کامل صنعت به هدررفت سرمایه ارزی کشور کمک کرده است.

محاسن فروش کیلویی نان

وی درباره فروش کیلویی نان گفت: فروش کیلویی نان باید سال‌ها قبل اتفاق می‌افتاد چراکه فروش قرصی نان فروشنده و خریدار را متضرر می‌کند.

اگر نان کیلویی شود، نانوا حداقل در بخش وزن معیار و ملاکی خواهد داشت و مشتری لا اطمینان‌خاطری درباره وزن نان اقدام به خرید می‌کند

البته ممکن است نان با رطوبت بیشتر و پختگی کمتر ارائه شود. این مشکلات تا زمانی وجود دارد که دولت خود را هوشمندتر از مردم می‌بیند، بازار و مردم هوشمندی خاص خود را دارند و نادیده گرفتن این عنصر از سمت دولت کاملا نادرست است.

در رابطه با کیفیت نیز در فروش کیلویی نان میتوان بر حسب سلایق مشتری پخت داشت. برای مثال نان با رطوبت بیشتر برای متقاضی نان نرم با کیلویی n تومان به فروش برسد. در واقع قیمت‌گذاری نان بر حسب رطوبت آن تعیین گردد . در این شیوه مشتری کالای مورد درخواست خود را می‌تواند خریداری کند.

تا زمانی که درباره فروش کیلویی نان کلی‌گویی می‌کنیم و تعریف خاصی برای آن نداریم باید شاهد اجحاف و نادیده گرفتن حق مشتری و نانوا باشیم.

وقتی بازاری آزاد برای تولیدکننده و مصرف‌کننده را فراهم سازیم می‌توانیم سالم‌سازی سیستم آرد و نان، ارتقا کیفیت نان و اصلاح توقعات متقابل نانوا و مشتری را شاهد باشیم

 

 

تبرئه کارخانجات آرد از فساد به دلیل تمکن مالی

وی ادامه داد: متأسفانه دولت یا صداوسیما و برخی رسانه‌ها اقدام به تخریب نانوای یارانه‌پز کردند، در حالی که نانوا به تنهایی متخلف نبوده است و مافیا و پیچیدگی‌های خود را دارد که کارخانجات آرد هم در آن دخیل هستند؛ اما متاسفانه کارخانجات آرد به دلیل تمکن مالی در این رانت و فساد دیده نشدند.

دولت با ارائه گزارشات مالی از سوی سازمان امور مالیاتی و مبارزه با پول‌شویی می‌تواند مسائل مربوط به فساد و رانت صنعت گندم، آرد و نان را شفاف کند. اما بیشتر اقدامات انجام شده در این حوزه میتینگ تبلیغاتی است و ریشه فساد را خشک نخواهد کرد.

وی افزود: اگر دولت به طور واقعی قصد خشکاندن ریشه‌های فساد را دارد باید آزادسازی گندم و آرد را به صورت کامل در بورس آغاز و عملیاتی کند.

کلاهی که انجمن‌ها بر سر دولت گذاشتند

وی در پایان خاطرنشان کرد: همچنین دستگاه‌های حاکمیتی باید وظایف خود را انجام دهند و دستگاه‌ها و نهادهای صنفی امور محوله را در حد صنف خود انجام دهند چراکه اشتباه فاحشی که دولت در سال‌های گذشته انجام داد این بود که با دخالت انجمن‌ها در امور حاکمیتی مقابله نکرد.

برای مثال تخصیص سهمیه و آرد با نظر انجمن در نظر گرفته میشد و این انجمن‌ها بودند که اطلاعات اشتباه را به مسئولان تزریق کردند.

این انجمن‌ها تصمیمات دولت را به مسیر باب میل و در جهت اهداف و منفعت خود هدایت می‌کردند

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا