74داخلیظرفیت های سرمایه گذاریغلاتگفتگوگفتگو با مسئولین دولت

بندر امام خمینی(ره)؛ میزبان ورود بیش از 76 درصد غلات وارداتی به کشور

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان مطرح کرد:

طی چند سال اخیر به طور میانگین بیش از 76 درصد واردات غلات کشور از طریق بندر امام‌خمینی(ره) انجام شده است، بر همین اساس احداث پایانه‌های تخصصی غلات در راستای  افزایش ظرفیت توان دینامیکی بندر و قابلیت رقابت‌پذیری جهت تسریع در تخلیه و بارگیری کالا، امری ضروری به شمار می‌رود.

بهروز آقایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در گفت‌وگو با نگاشته ضمن بیان مقدمه فوق درباره پروژه‌های سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) و میزان درصد غلات وارداتی گفت: با هدف ارائه خدمات مطلوب به صاحبان کالا، هم اکنون عملیات اجرایی احداث سه پایانه مکانیزه غلات در حال انجام می‌باشد که حجم سرمایه‌گذاری تعهد شده بخش خصوصی در ساخت این پایانه‌ها، بیش از 29 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.

میزان درصد غلات وارداتی

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری 96 شرکت بخش خصوصی در منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) برای ایجاد زیرساخت‌های لازم بندری و لجستیکی گفت: در حال حاضر، عمده این پروژه‌‌های سرمایه‌گذاری‌ به بهره‌برداری رسیده‌ و تعداد دیگری نیز هم‌اکنون در مرحله  انجام عملیات اجرایی می‌باشند که با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در آینده‌ای نزدیک به بهره‌برداری خواهند رسید.

سرمایه‌گذاری 57 هزار میلیارد ریالی در بندر امام خمینی(ره)

آقایی با بیان اینکه تاکنون در بندرامام خمینی(ره) 57 هزار میلیارد ریال حجم سرمایه‌گذاری تعهد شده است، افزود:  شایان ذکر ارزش روز این میزان سرمایه‌گذاری حدود 300 هزار میلیارد ریال برآورد شده است که با توجه به حجم کالاهای اساسی وارده به کشور توسعه این گونه سرمایه‌گذاری‌ها امری ضروری به شمار می‌رود.

تخلیه 5 میلیون تن کالا اساسی در بندر امام خمینی(ره)

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان خوزستان در خصوص حجم ورود کالای اساسی به بندر امام خمینی اظهار کرد: در چهار ماه نخست سال جاری به دنبال پهلوگیری و تخلیه ٨٠ فروند کشتی حامل کالای اساسی، بالغ بر ۵ میلیون تن انواع کالای اساسی شامل  گندم، جو، ذرت، کنجاله، شکر، برنج، دانه روغنی سویا و روغن خوراکی در مجتمع بندری امام خمینی(ره)  تخلیه شده است.

همچنین در همین مدت ۴ میلیون و ٨٩١ هزار تن انواع کالای اساسی شامل  از این مجتمع بزرگ بندری به مبادی مصرف در اقصی نقاط کشور به وسیله ناوگان حمل ریلی و جاده‌ای ارسال شده است.

وجود 24 دستگاه جرثقیل و مکنده در بندر امام خمینی(ره)

وی در خصوص وضعیت تجهیزات استراتژیک بندر امام خمینی گفت: تجهیزات استراتژیک مورد استفاده در تخلیه کالاهای اساسی شامل ۲۴ دستگاه جرثقیل و مکنده می‌باشد  که با هدف تسریع و تسهیل  جریان ورود و خروج کالاهای اساسی با استفاده از پتانسیل های قوانین منطقه ویژه اقتصادی، مجوز ورود بیش از 350 دستگاه کامیون و 75 دستگاه لودر  و بیل مکانیکی  نیز صادر گردیده است  که بخش عمده‌ای از آنها وارد چرخه عملیات بندری شده‌اند.

خبرنگار: فاطمه بغدادی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا