اتاق بازرگانیبین‌المللیسرتیترشماره 32گفتگوگفتگوی ویژه

SPV سوئیس چگونه می خواهد در راستای مبادلات تجاری با ایران قدم بردارد؟

SPV سوئیس چگونه می خواهد در راستای مبادلات تجاری با ایران قدم بردارد؟ دولت سوئیس در راستای افزایش تبادلات تجاری با ایران به خصوص در زمینه سلامت و غلات در حال مذاکره جهت راه اندازی اس پی وی  سوئیس است. وضع این راه حل مالی حول محور قوانین بانکی و موانع تحریم ها می تواند از ابعادی ازجمله نوع اقلام و زمان راه اندازی، حائز اهمیت قرار گیرد.

از آنجایی که پیش بینی می شود، اس پی وی شامل تمام صنوف می شود ولی به طور حتم از بخش سلامت آغاز خواهد شد و با توجه به اینکه بسیاری از شرکت های اپراتوری غلات در سوئیس مرکزیت دارند و یا از طریق این کشور مبادلات مالی خود را پیش می برند، غلات به عنوان یکی از پراهمیت ترین بخش های این اس پی وی و در جایگاه دوم پس از سلامت قرار خواهد داشت.

هم اکنون پیش بینی می شود که اس پی وی سوئیس با عملکردی جداگانه از اس پی وی اروپا تا اواخر ماه ژانویه فعالیت خود را آغاز کند.

SPV سوئیس فارغ از محدودیت صنفی است

شریف نظام مافی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس با اشاره به اینکه SPV سوئیس فارغ از محدودیت صنفی است، گفت: آنچه که در اجرای این کانال مالی چالش برانگیز است، نحوه مذاکره دولت سوئیس با آمریکاست تا شرکت های فعال در این اس پی وی تنبیه و جریمه نشوند. هم اکنون شرایط سخت و متغیری از سوی آمریکا وضع شده است. لذا شدت مذاکرات ادامه دارد و دولت سوئیس بیش از پیس مصمم به راه اندازی این کانال مالی است.

وی در ادامه افزود: از آنجایی که دسترسی به فرانک سوئیس در بازار ایران محدود است، مبادلات تجاری از طریق کانال مالی SPV به وسیله یورو انجام خواهد شد اما این مساله در گرو تایید از سوی اتحادیه اروپا به استفاده از یورو در سیستم مالی سوئیس است.

سیستم SPV تا چه اندازه ایمن است؟

نظام مافی در پاسخ به اینکه تا چه میزان SPV می تواند در بحث مبادلات تجاری ایمن باشد، خاطرنشان کرد: هر کانال مالی نیازمند یک ذی نفع است. پیش بینی من آن است که یک موسسه مالی سوئیسی یا بانکی معتبرهمانند بانک مرکزی سوئیس، این مبادلات مالی را ضمانت خواهد کرد.

ایدئولوژی مبنی بر تمایل اروپا و به ویژه سوئیس به استقلال از نظام بانکی آمریکا

وی در راستای تشریح این فرضیه که یک ایدئولوژی مبنی بر تمایل اروپا و به ویژه سوئیس به استقلال از نظام بانکی آمریکا وجود دارد، بیان داشت: در سابقه وضع SPV ها از سوی سوئیس به نمونه روسیه می توان اشاره نمود که طی آن نظام مالی جدیدی تشکیل نشد بلکه این مساله مطرح شد که شرکت ها می توانند از قوانین مربوط به تحریم ها مصون بمانند. تشکیل یک موسسه مالی که در تبادلات تجاری آن از دلار استفاده نشود، عملکردی جدید محسوب می شود اما ازآنجایی که شامل قوانین و مصوبات متفاوتی است، هم اکنون با تاخیر در راه اندازی مواجه است.

بر طبق توافقات برجام، امضاکنندگان پایبند گسترش تبادلات تجاری با ایران هستند

رئیس اتاق بازرگانی ایران و سوئیس با بیان اینکه در نوعی نگاه بدبینانه برخی تصور دارند که راه اندازی کانال مالی، کلاه جدید اروپا بر سر ایران است، گفت: امکان اینکه دولت سوئیس بخواهد با راه اندازی کانال مالی SPV زمان بخرد تا دوره ریاست جمهوری ترامپ پایان یابد، وجود دارد اما اینکه بخواهد با این روش وعده های بی پایه و اساس بدهد و یا از این طریق تخلف کند، به هیچ وجه مصداق ندارد. بر طبق توافقات برجام، امضاکنندگان پایبند گسترش تبادلات تجاری با ایران هستند.

وی در خصوص جایگاه چین در این کانال مالی، اذعان داشت: چین عملکرد متفاوتی را در پیش گرفته است و جایگاه چین در تجارت با آمریکا تحت تاثیر مسائلی قرار دارد که با عنوان جنگ اقتصادی میان دو کشور تعریف می شود. ایران در زمره یکی از مهره های بازی هر یک از این دو کشور قرار دارد.

اتاق بازرگانی ایران و سوئیس تاکید ویژه ای به قرارگیری بخش دارو در اس پی وی سوئیس دارد

نظام مافی با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی ایران و سوئیس تاکید ویژه ای به قرارگیری بخش دارو در اس پی وی سوئیس دارد، یادآور شد: بزرگترین واردکنندگان دارو ازجمله شرکت های Roche ، Janssen و Noartis از کشور سوئیس است. دولت سوئیس در حال مذاکره برای کسب مجوز لازم در راستای قرارگیری بخش دارو در SPV است تا داروهای مورد نیاز و نایاب بیماری های خاص به ایران وارد شود. متاسفانه اتاق بازرگانی ایران و سوئیس نمی تواند به طور مستقیم در این امر دخیل باشد اما تلاش دارد تا با توجه به اینکه بسیاری از واردکنندگان و تولیدکنندگان دارو از اعضای اتاق ایران و سوئیس هستند، بخش دارو نیز در مرحله اول داخل این SPV قرار گیرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا