آردآردسازانشماره 71گزارش

چرا از سبوس در مقوله آزادسازی غفلت شده است؟

مدیرعامل آرد جوانه شوشتر

آزادسازی/ مهندس سیدمرتضی سنادی‌زاده، مدیرعامل آرد جوانه شوشتر به‌عنوان یکی از اعضای هیئت علمی کنفرانس ایران‌گرین به مقوله افزایش بازدهی کارخانه‌های آرد در کنفرانس پرداختند.

به گفته مدیرعامل آرد جوانه شوشتر، آردسازی فرآیند فیزیکی است که هیچ گونه عملیاتی مانند ترکیب، تجزیه، حرارت برای تغییر ساختار شیمیایی در آن دخیل نیست و گندم بدون دخالت در مشخصات ذاتی تبدیل به آرد می‌شود. بنابراین کیفیت آرد به شدت وابسته به نوع گندم است.

افزون بر این، گندم دارای مشخصاتی مانند هکتولیتر، رطوبت و میزان ناخالصی است که می‌تواند فارغ از نوع فناوری کارخانه‌های آرد در بازدهی مالی و عملیاتی آنها تأثیرگذار باشد.

 

آزادسازی با قیمت‌های دستوری، کار موفقیت‌آمیزی نیست

مهندس سیدمرتضی سنادی‌زاده، مدیرعامل آرد جوانه شوشتر در حاشیه کنفرانس ایران گرین در خصوص ارزیابی خود از آزادسازی گفت: ماندگاری درآمد کارخانه‌های آرد از سال 93 تاکنون و پرداخت آن با درصدهای متفاوت و کمتر از ضرایب محاسبه شده از سوی کارخانه‌های آرد سبب شده است که آردسازان با کاهش شدید نقدینگی روبه‌روشوند.

وی با بیان این که آزادسازی با قیمت‌های دستوری، کار موفقیت‌آمیزی نیست، گفت: آزادسازی باید با قیمت رقابتی در تمام بخش‌ها اجرا شود؛ در حالی که در شرایط فعلی دولت هنوز تمام بخش‌ها را آزاد نکرده و قیمت‌گذاری دستوری هنوز هم در صنعت جا خوش کرده است.

سنادی‌زاده ادامه داد: در شرایطی که دولت با سیاست‌های نادرست خود، نقدینگی آردسازان را کاهش دهد، چطور می‌تواند نقدینگی آنان را تأمین کند. دریافت تسهیلات بانکی با بازپرداخت‌های سنگین یا ارائه ضمانت‌نامه کلان برای دریافت گندم امانی دردی را از صنعت آسیابانی دوا نخواهد کرد.

وی در ادامه درباره قیمت سبوس اظهار کرد: زمانی که دولت شیر خام را از 3200  به 6800 تومان رساند، بر چه مبنا و کدام قیمت سبوس این آنالیز را انجام داد؟

در حال حاضر نیز که قیمت شیر خام از 6700  به 13 هزار تومان رسیده است، باز هم آنالیز قیمت بر مبنای نرخ جدید سبوس تعیین شده است.  در وضعیتی که سبوس در بازار آزاد 6 هزار تومان است و دولت آن را به مبلغ 1400 تومان از کارخانه‌های آرد خریداری می‌کند، این مابه‌التفاوت به کجا سرریز می‌شود و کدام مجموعه را منتفع می‌کند؟!

این فعال آسیابانی با گلایه از سیاست‌های نادرست برای مبارزه با رانت و قاچاق آرد در کشور گفت: متأسفانه سیاست‌های کشور ما به گونه‌ای است که مشکلات را از انتها به ابتدا حل می‌کنند. برای مثال ابتدا نان را گران کردند سپس آرد را.

لذا در چنین شرایطی که آردسازان با مشکلات عدیده‌ای مانند افزایش 57 درصدی حقوق و دستمزدها، کرایه حمل بالا، نرخ متغیر و گران کیسه روبه‌رو هستند، دولت باید برای تعیین تکلیف صنعت با نخبگان و کارشناسان مشورت کند تا بیش از این در باتلاق فرو نرویم.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا