آرداخبار علمیداخلیشماره 69غلاتگفتگوگندم

رفع اتهام از نانوایان در مستند « نان بی‌جان»

مدیر باشگاه هواداران نان کامل مطرح کرد

نانوایان/ محمدرضا خواجه، مدیر باشگاه هواداران نان کامل در گفت‌وگو با نگاشته در خصوص مستند « نان بی‌جان» اظهار کرد: این مستند با رویکرد تحقیقی، اجتماعی و انتقادی یکی از بهترین کارهای نمایشی بود که اجازه پخش گرفته است.

وی با اشاره به جسارت رئیس شبکه مستند برای پخش این برنامه گفت: این مستند علاوه بر نمایش وضعیت موجود صنعت نان به ارائه شرایط مطلوب و راهکارهای رسیدن به آن نیز پرداخته است. از سوی دیگر، انعکاس صریح و فاقد ممیزی مشکلات و نمایش تصاویر انتقادات و اعتراضات نانوایان یکی دیگر از نقاط قوت این مستند بود.

خواجه با اشاره به اینکه در اکثر کارهای نمایشی، نانوایان متهم اصلی مشکلات صنعت نان بودند، گفت: خوشبختانه این مستند به صورت مناسبی توانست مشکلات پشت پرده صنعت را به تصویر بکشد و با بیان جزئیات، نانوایان را از اتهامات وارده تبرئه سازد.

 

چرا نانوایان دچار لغزش می‌شوند؟

وی افزود: متاسفانه دولت‌ها به دلیل محافظه‌ و ملاحظه کاری‌های نا به جا، نانوایان را همیشه مقصر اصلی ضایعات نان جلوه می‌دادند در حالی که زیاد بودن ضایعات نان منوط به یک شخص نیست؛ بلکه استاندار، فرماندار، کارخانه آرد، آرد تولیدی و نانوا در این چرخه مقصر هستند. برای مثال در صورت اعلام نرخ نان توسط استانداری‌ها در آغاز هر سال میتوان علاوه بر جلوگیری از لغزش نانوایان و کنترل ضایعات به سلامتی شهروندان نیز کمک کرد.

نبود خودسانسوری؛ شرط موفقیت مستند نان بی جان

خواجه در خصوص نقش مستند و آثار نمایشی درباره بیان مشکلات صنعت نان گفت: شبکه‌های اجتماعی و مستندها به دلیل دوری از فرآیند خودسانسوری به طور قطع می‌توانند به تابوشکنی در این حوزه کمک نمایند و جسارت برنامه‌سازان را برای به تصویر کشیدن مشکلات نان افزایش دهد.

خواجه در پایان خاطرنشان کرد: به مسئولان توصیه می‌گردد که این مستند را در سایر شبکه‌های سیما و شبکه استانی پخش نمایند تا قبح بیان مشکلات صنعت نان در کشور ریخته شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا