آردداخلیشماره 54غلاتکنترل کیفیتگندم

تکنولوژی غلات و ماشین آلات سورتر اپتیکال و صنایع پلاستیک

یادداشتی از شرکت کالاداران

تکنولوژی غلات بخشی از فعالیت شرکت کالاداران است. دستگاه های مخصوص Sort محصولات کشاورزی که به دستگاهSorting دانه های کشاورزی در بازار شناخته شده اند، روزبه روز در حال پیشرفت هستند. هدف Sorter شناسایی هرچه بیشتر عیوب است. چنین نقایصی را می توان در قالب تغییرات رنگ، خراش های موضعی، برجستگی ها و اشکال نامنظم  مشاهده کرد.

Color Sorting Machines ( ماشین آلات سورتر رنگی ) نسل جدیدی از ماشین آلات Sorter به شمار می آیند که دانه ها و یا محصولات مدنظر را با استفاده از دوربین های دیجیتال بازرسی می کنند و با شلیک کوتاه و پرسرعت از هوای فشرده بر اساس تفاوت رنگ و ناخالصی های غیر قابل قبول، محصولات را حذف می کنند.

این ماشین آلات تکنولوژی غلات در صنعت آسیاب برنج برای مدت های طولانی استفاده شده است. Color Sorters علاوه بر برنج، در انواع غلات نظیر گندم، جو، ذرت، انواع مغز ها (Nuts) و حتی صنایع پلاستیک کاربرد ویژه ای دارند. به عنوان مثال این ماشین آلات در قسمت تمیز کردن Cleaning ) ( گندم برای حذف ارگوت، گندم های سرسیاه، سمی، سوخته، دانه های تغییر رنگ داده شده و دیگر آلودگی های داخلی کاربرد موثر و چشمگیری دارد.

امروزه Color Sorter های پیشرفته در صنعت های متفاوت به دلیل نیازکمتر به تعمیر و نگهداری و پایین ترین مصرف انرژی بسیار قدرتمند ظاهر شدند. اپتیکال سورترها امروزه جایگزین بسیار مناسبی برای traditional disc (تریور) و Separators (سپراتور) در صنعت آسیاب گندم هستند.

شرکت کالاداران در دورانی که کشور در شرایط سخت تحریم به سر می برد ، برای اولین بار موفق به امکان واردات ماشین آلات Sorter با دوربین های کاملارنگی (Full Color) از کمپانی ساتاکهSATAKE)) ژاپن شده است.

حضور Color Sorting Machines گامی رو به جلو در صنایع مختلف و تکنولوژی غلات را رقم زده است

نسل اول تکنولوژی غلات ماشین آلات سورتر از سیستم مونوکروماتیک ( Monochromatic) با استفاده از نور سیاه و سفید برای حذف ناخالصی ها استفاده کرده است اما امروزه با توجه به پیشرفت در فناوری علاوه بر دوربین های تک رنگ در کنار سیستم بی کروماتیک ( bichromatic ) با وضوح بالای دوربین ها برای بازرسی از دانه ها در طیف رنگ های گسترده استفاده می شود که اخیرا نیز استفاده از Infrared و Ultraviolet همرا با رنگ، فن آوری تشخیص را برای مواد خارجی با خواص نوری نامرئی فراهم می سازد.

در Sorter های کمپانی ساتاکه ژاپن به جز پیشرفت در دوربین های رنگی (1080 pixel 2k – 2048×) استفاده از سرعت بالای ejectors ، توزیع بهتر و یکنواخت از فیدرها، سیستم ویبراتوری پیشرفته،Life time ال ای دی ( LED ) به کار رفته در حدود 30000 ساعت، تکنولوژی پیشرفته در  Sortersاین کمپانی، وجود سیستم 3S Sorting یا همان سورت در سه مرحله برای تمامی مدل های جدید در این کمپانی وجود دارد.

3SSORTING سیستم می تواند در مرحله اول محصولات قابل قبول را پردازش کند، در مرحله دوم پردازش محصولات غیر قابل قبول انجام می شود و در آخرین مرحله به صورت اتومات با استفاده از طیف رنگ های گسترده بین محصولات accept و reject اقدام به انتخاب برای sorting می زند. تنها کاری که اپراتور باید انجام دهد می تواند تنظیمات نهایی باشد که البته به دلیل قابلیت هوشمندانه و حساسیت دستگاه نیاز به این تنظیمات نمی باشد. این پروسه عملیات ضریب کیفیت sorting را بسیار بالا می برد که این تکنولوژی تنها در اختیار کمپانی ساتاکه ژاپن است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا