88آردغلاتگفتگو با مسئولین دولتگندم

بسته مشاوره‌ای سرپرست مدیریت ارتباطات و بین‌الملل سازمان بنادر برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در بنادر

توسعه پس‌کرانه‌ها؛ فرصتی فوق‌العاده برای سرمایه‌گذاری در بنادر

محمدعلی اصل سعیدی‌پور که به تازگی سرپرست مدیریت ارتباطات و بین‌الملل سازمان بنادر شده است، در کارنامه فعالیت‌های خود پیشینه 30 ساله در حوزه بنادر دارد و در بندرهایی همچون بندر شهید رجایی و بندر امیرآباد سابقه مدیریتی داشته است.

به بهانه انتصاب سمت مدیریتی جدید این مدیر باتجربه در سازمان بنادر و تسلط ایشان در بخش اقتصاد دریایی، در خصوص اهم اقدامات و عملکرد ایشان در بندر امیرآباد و برنامه‌های سازمان بنادر و دریانوردی در بخش جذب سرمایه‌گذاران خصوصی گفت‌وگویی کردیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

جذب سرمایه‌گذار در بندرها از طریق مزایده

سعیدی‌پور در ابتدا به بیان فرصت‌های طلایی برای سرمایه‌گذاری در بنادر پرداخت و گفت: با توجه به زنده و پویا بودن بنادر و اتصال آن به اقتصاد کشور، بازگشت سرمایه قطعاً رخ خواهد داد؛ به‌طوری‌که در طول این سال‌ها ثمره آن نیز نمایان بوده است. از این رو، با توجه به توجیه‌پذیر بودن سرمایه‌گذاری در بنادر، حجم سرمایه‌گذاران متقاضی در شرایط فعلی فراوان است که بر اساس قانون باید برای انتخاب سرمایه‌گذار، مزایده برگزار شود. گرچه برگزاری مزایده نسبت به مذاکره، روند سرمایه‌گذاری را کند کرده است اما با توجه به حجم بالای تقاضای سرمایه‌گذاری، عادلانه‌ترین شیوه ممکن است.

تجهیز پس‌کرانه؛ راهکاری برای جلوگیری از خفگی بندرها

سعیدی‌پور با تأکید بر این‌که در حال حاضر یکی از چالش‌های مهم بنادر پس‌کرانه‌ها هستند، گفت: متأسفانه بارها پیش آمده است که به دلیل حجم انبوه کالا در بنادر، بندر دچار خفگی شده است؛ درحالی‌که باید جریان کالا در بندر روان باشد و هرگونه راکدی کالا در بندر تبعات منفی به همراه دارد؛ بنابراین جذب سرمایه برای توسعه پس‌کرانه بنادر یکی از الزامات اساسی برای توسعه بنادر کشور محسوب می‌شود که بخش خصوصی به خوبی می‌تواند در این بخش نقش ایفا کند.

بندرها؛ دروازه‌ای برای ورود و خروج بیش از 90 درصد تجارت کشور

این مقام مسئول در ادامه با انتقاد از نمایش کمرنگ نقش بندرها در پویایی اقتصاد کشور گفت: در تمام کشورهای دنیا بحث تأمین امنیت غذایی شهروندان یکی از مقوله‌های مهم است که این موضوع وابستگی فراوانی به بندرها دارد. در ایران نیز بنادر ستون اقتصادی کشور هستند و بیش از 90 درصد واردات و صادرات کشور از طریق بندرها صورت می‌گیرد؛ بنابراین به‌واسطه این واقعیت انکارناپذیر، سازمان بنادر از همان زمان جنگ تحمیلی سرمایه‌گذاری خود را در بنادر کشور همچون بندر شهید رجایی آغاز کرد و در همان سال‌ها به ساخت سیلو و انبارها اقدام کرد. در حال حاضر نیز بنادر کشور همسو با نیاز کشور، مشغول به‌روزرسانی و تجهیز خود هستند؛ همان‌گونه که بندرعباس با توجه به اقتضای کشور به احداث پایانه مکانیزه غلات و ساخت سیلو اقدام کرده است.

کاردانی دکتر سعیدی‌پور در امور بندری

دکتر سعیدی‌پور به‌عنوان یکی از مدیران مجرب، سابقه مدیریت دو ساله در بندر امیرآباد را دارد که در همین مدت زمان کوتاه توانست عملکرد شایسته‌ای را از خود بر جای بگذارد.

بنابراین با توجه به کاردانی و تسلط ایشان در امور بندری به‌ویژه بندر امیرآباد، متقاضیان سرمایه‌گذاری در این بندر می‌توانند از دانش و آگاهی این مدیر باتجربه بهره بگیرند. در ادامه بخشی از اقدامات این مدیر توانمند در بندر امیراباد تشریح می‌شود

 

بندر امیر آباد؛ اولین بندر نسل سوم در کشور

دکتر سعیدی‌پور با اشاره به مزیت‌ها و پتانسیل‌های بندر امیرآباد گفت: بندر امیرآباد، بزرگ‌ترین بندر در شمال کشور است و با مساحت 1060 هکتار، در جایگاه سومین بندر ازنظر مساحت در کل کشور پس از بندر امام خمینی و بندر شهید رجایی قرار دارد. این بندر دارای بیشترین عمق  در دریای شمال و نخستین بندر در کل کشور است که وارد عرصه بنادر نسل سوم شده است.

رشد 400 درصدی سرمایه‌گذاری در بندر امیرآباد

سعیدی‌پور افزود: در زمان مدیریت دوساله بنده در بندر امیرآباد، رشد 400 درصدی سرمایه‌گذاری و رشد 200 درصدی جذب اعتبارات سازمان بنادر برای توسعه زیربناها، ساخت سیلو، جاده و انبار در این بندر صورت گرفت. همچنین در این برهه زمانی، بیشترین حجم ورود سرمایه برای ساخت سیلو را داشتیم؛ چراکه بندر امیرآباد یکی از قطب‌های کشور برای ورودی جو وارداتی است.

افزایش عمق بندر امیرآباد

وی با اشاره به این‌که افزایش عمق بندر امیرآباد به 7 متر یکی از اقدامات خوب صورت گرفته در بندر بوده است، گفت: در جهت توسعه بندر برنامه‌ریزی شد تا حوضچه جدیدی ساخته شود که طرح آن نیز موردپذیرش نیروی دریایی قرار گرفت. امیدواریم با جدیت و پیگیری مدیر فعلی بندر امیرآباد این طرح به‌صورت کامل اجرا شود.

رشد 120 درصدی صادرات از دروازه بندر امیرآباد

سعیدی‌پور با بیان این‌که بندر امیرآباد تنها بندر شمالی کشور است که به ریل متصل است، گفت: حدود 50 متر خط ریلی در بندر امیرآباد تعبیه شده است که به‌واسطه اهمیت ترانزیت و بهره‌گیری از پتانسیل‌های موجود، با تلاش‌های صورت گرفته توانستیم رشد 200 درصدی شبکه ریلی، رشد 200 درصدی ترانزیت و رشد 120 درصدی صادرات را طی مدت‌زمان دو سال در بندر امیرآباد رقم بزنیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا