آردبین‌المللیشماره 51گفتگوگفتگوی ویژه

برنامه جهانی غذا/ فعالان صنایع غذایی چگونه می‌توانند به برنامه جهانی غذا بپیوندند؟

نماینده برنامه جهانی غذا در ایران مطرح کرد

برنامه جهانی غذا، آژانس پیشرو در مبارزه با گرسنگی در سراسر جهان است که قبل از انقلاب در ایران حضور داشت و مجددا دفتر خود را در سال 1366 در ایران بازگشایی نمود. نخستین پروژه امداد WFP در سال 1962 همزمان با زلزله بوئین زهرا برای امداد به بازماندگان این حادثه در ایران اجرا شد و از آن زمان این سازمان نقش مهمی در حمایت از پناهجویان افغان و عراقی ساکن ایران داشته است. نگاشته برای آگاهی از جزئیات برنامه سازمان جهانی غذا در حوزه تامین آرد  و غذا برای پناهجویان با نگار گرامی، نماینده برنامه جهانی غذا در ایران به گفتگو پرداخته است.

به گفته وی از آنجایی که نان، قوت غالب پناهندگان را تشکیل می دهد، تهیه آرد و نان برای آن‌ها یکی از اولویت های برنامه جهانی غذا است. لذا در اکثر مهمانشهرها نانوایی‌هایی وجود دارد که با قیمت بسیار کم نان را در اختیار ساکنان قرار می دهد. از سوی دیگر سازمان برنامه جهانی غذا آرد گندم را به صورت داخلی از تامین‌کنندگان و یا کارخانه‌های آرد و در فرآیندی رقابتی خریداری می‌کند و این خرید داخلی باعث می‌شود تا زمان خرید کوتاه، توزیع سریع و احتمال افت کیفیت غذا بخاطر ترانزیت و یا انبار داری طولانی محموله های وارداتی کاهش یابد.

نظارت کامل WFP بر فرآیند خریداری و توزیع گندم

همچنین این سازمان با تعیین گروه بازرسی کنترل کمی و کیفی محموله، پیش از ارسال آن به مهمانشهرها از مطابقت آرد گندم با مشخصات قابل قبول برنامه جهانی غذا و همچنین مقررات اداره استاندارد ایران اطمینان حاصل می‌کند. WFP با بکارگیری سیستم مدیریت زنجیره تامین و پشتیبانی لجستیکی، آرد گندم خریداری شده را از نقطه بارگیری تا توزیع نهایی رهگیری می کند.

دعوت برنامه جهانی غذا از صاحبان صنایع بنام برای پیوستن به این حرکت جهانی

گرامی در خصوص پیوستن فعالان صنعت غذایی به این برنامه اظهار کرد: همسو با سیاست‌های کلان برنامه جهانی غذا در زمینه ارتقاء مشارکت بخش خصوصی در سطح جهانی، WFP نیز با پایه‌گذاری یک طرح مشارکتی با بخش خصوصی از شرکت‌ها و صاحبان صنایع بنام دعوت می‌کند تا به این حرکت جهانی بپیوندند. از آغاز این حرکت در ایران تاکنون ما در زمینه ارتقاء سطح آگاهی عمومی فعالیت داشتیم و رویدادهای فرهنگی بسیاری را برای گروه‌های مختلف مخاطب نظیر دیپلمات‌ها، هنرمندان و عموم مردم برگزار کرده‌ایم.

کمپین‌های مشترک ما با بخش خصوصی پوشش خبری قابل توجهی را به خود اختصاص داده و همزمان با اطلاع‌رسانی در زمینه فعالیت‌های این سازمان، در تامین بودجه برای گرسنگان جهان نیز موثر بوده‌ایم. این همکاری برای هر دو طرف ماجرا سودمند است چراکه شرکت‌ها با حمایت مالی از برنامه جهانی غذا می‌توانند کمک بسزایی به تحقق اهداف بشردوستانه این سازمان کنند و برنامه جهانی غذا نیز با اطلاع‌رسانی و ارائه پوشش خبری گسترده، موجب ارتقا سطح آگاهی نسبت به فعالیت شرکای این سازمان شده که در نتیجه باعث جلب مشتری می‌گردد.

وی با اشاره به اینکه با مشارکت در این امر بشردوستانه، کارمندان و مشتریان نیز در راستای انجام مسئولیت اجتماعی خود ترغیب می‌شوند، گفت: با توجه به شرایط پیش آمده و اعمال محدودیت برای برگزاری مراسم بزرگ، ما در برنامه جهانی غذا همواره از روش‌های خلاقانه برای اطلاع رسانی و انعکاس حمایت های حامیان خود از برنامه های جدیدی رونمایی خواهیم کرد.

برنامه «روغن برای تحصیل» مشوقی برای ادامه تحصیل پناهجویان

 

گرامی در ادامه با بیان اینکه این سازمان کمک‌های خود را به 31 هزار پناهنده ساکن 20 مهمانشهر واقع در 13 استان ایران ارسال می‌کند، گفت: در طول 30 سال گذشته، برنامه جهانی غذا به صورت مداوم و از طریق توزیع ماهانه مواد غذایی از خانواده‌های پناهنده حمایت کرده است. همچنین این سازمان گام‌های موثری در زمینه کاهش فاصله جنسیتی و توانمندسازی دختران جوان از طریق ارائه مشوق‌های تحصیلی از سال 1378 هجری شمسی تا کنون با عنوان برنامه “روغن برای تحصیل” برداشته است. از طریق این پروژه، WFP خانواده‌ها را برای فرستادن دخترانشان به مدرسه در ازای دریافت ماهانه بطری 4 روغن نباتی تشویق می کرد.

 

وی با بیان اینکه پس از بررسی‌های فراوان در سال 1396، روش کمک‌های برنامه جهانی غذا به روش ترکیبی کمک نقدی از طریق کارت بانکی و ادامه توزیع آرد گندم تغییر یافته است، گفت: در پایان هر ماه تحصیلی، دخترانی که به طور منظم در مدرسه حضور یابند، وجه نقدی را به عنوان مشوقی برای تحصیل و ظرفیت‌سازی از طریق کارت‌های بانکی که به نام خودشان صادر شده است، دریافت خواهند نمود.

توزیع بسته‌های غذایی 840 هزار دلاری برای کمک به سیل‌زدگان ایران

گرامی ادامه داد: اگرچه فعالیت‌های این سازمان در ایران متمرکز به کمک به پناهندگان است، درصورت بروز بلایای طبیعی در مقیاس وسیع که دولت ظرفیت پاسخگویی به آن را نداشته باشد، این سازمان توانایی عملیاتی برای حمایت از دولت و مردم ایران را مواقع اضطراری دارد. سیل‌های ایران که در بهار 1398 رخ داد، یکی از این مواردی است که جمعیت هلال احمر برای پاسخ به نیازهای مهم جمعیت آسیب دیده از برنامه جهانی کمک خواست. در پاسخ به این سیل گسترده برنامه جهانی غذا بسته‌های غذایی بالغ بر 840 هزار دلار آمریکا را در استان های خوزستان، لرستان و سیستان و بلوچستان بین 20 هزار خانواده توزیع کرد.

همچنین آخرین عملیات اضطراری این سازمان از اواخر سال گذشته با شروع همه گیری ویروس کرونا در ایران آغاز شد. با حمایت 7 میلیون دلاری دولت ژاپن WFP توانست علاوه بر واردات لوازم حفاظت شخصی برای حافظان سلامت از پناهندگان ساکن مهمانشهرها نیز حمایت کند. برای مقابله با ویروس کرونا، برنامه جهانی غذا برای تمامی 31 هزار ساکن مهمانشهرها مایع ضدعفونی کننده و صابون مایع، ماسک های نانو چندبار مصرف و یکبار مصرف خریداری کرد.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا