آردداخلیشماره 59صنعت ماکارونیگفتگوگفتگو با بخش خصوصی

تولیدکنندگان ماکارونی و شوک ناشی از افزایش نرخ گندم برای آنان

مدیرعامل شرکت مانتا ( ماکارونی سمیرا):

شركت مانتا با برند تجاری ماكاروني سميرا در تاريخ 20 دي ماه 1356 تاسیس و کار خود را به عنوان اولین کارخانه مجهز در تولید انواع مختلف ماکارونی فرمی و رشته ای شروع کرد. با لطف و یاری پروردگار با تكيه بر دانش و تجربه مديران و پرسنل مجرب و آموزش ديده و بهره مندي از دانش و تكنولوژي روز دنيا و نیز استفاده از دستگاه هاي تمام اتوماتيك (بولر سوئيس و ايتاليا) توانست در مدت زمان کوتاهی سهم مناسبی از بازار ماکارونی را به خود اختصاص دهد. ماکارونی سمیرا ارتقاء سطح کیفی، تنوع محصولات و سلامت جامعه را در سرلوحه فعالیت های خود قرار داده و با دریافت انتظارات و نیازهای مصرف کنندگان  همواره محصولاتی سالم، مغذی و با کیفیت به بازار عرضه نموده است.

در این راستا با مهندس نبی الله نوری نسب، یکی از پیشکسوتان نیک نام صنعت ماکارونی و مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت مانتا ( ماکارونی سمیرا ) گفتگویی ترتیب داده ایم تا در خصوص مسائل صنفی و مشکلات تولیدکنندگان ماکارونی مطالبی را تشریح کنند.

اهمیت خرید مستقیم گندم دوروم از کشاورزان برای تولیدکنندگان ماکارونی

وی ابتدا به خرید توافقی گندم دوروم اشاره کرد و گفت: با توجه ارزش غذایی و پروتئین بالایی آرد سمولینا که برای تولید کننده بسیار حائز اهمیت است و درحقیقت این آرد عنصر ذاتی تولید ماکارونی محسوب می شود؛ فراهم شدن امکان خرید گندم دوروم به طور مستقیم از زارع فرصت بسیار خوبی بود که تولیدکنندگان ماکارونی از آن بهره مند شوند اما مسئله ای که وجود دارد این است که هیچ شرکت تولیدی سرمایه کافی جهت خرید و ذخیره کردن مواد اولیه یک ساله خود را ندارد لذا امیدواریم که سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان و دولت با در نظر گرفتن این موضوع، برنامه های حمایتی از تولیدکنندگان را تنظیم و اجرا کنند.

نوری نسب در ادامه به افزایش نرخ گندم پرداخت و اظهار کرد: امسال دولت قیمت گندم را  طی دو مرحله 100 درصد نسبت به سال گذشته افزایش داد که بنظرم پیش از افزایش قیمت گندم، دولت باید تبعات این افزایش را بیشتر بررسی می کرد.     ماکارونی به عنوان یک غذای ارزان در بازار عرضه می شود و اگر دولت به این موارد توجه نکند؛ تولید کننده دیگر قادر نخواهد بود ماکارونی ( که در حال حاضر بخش قابل توجه ی از سفره های مردم است) را با قیمت پایین تامین کند.

مشکلات تولیدکننندگان ماکارونی

در حال حاضر یکی دیگر از مشکلات تولید کنندگان ماکارونی تاخیر در اعلام نرخ جدید ماکارونی است؛ به این معنا که در حال حاضر که نزدیک به دوماه از ابتدای سال می گذرد و تمام هزینه ها شامل مواد اولیه، حامل های انرژی، کرایه های حمل، دستمزد ها، کارتن، لفاف بسته بندی و لوازم و قطعات خط تولید (که عمدتا خارجی است)، افزایش قیمت زیادی داشته اند. همچنین پتروشیمی نیز محصولات تولیدی خود را با نرخ جهانی می فروشد که در مورد رفع این موضوع نیز چندین بار پیگیری کرده ایم اما متاسفانه راه به جایی نبرده ایم و ناخواسته تابع افزایش قیمت بازار شده ایم. این درحالیست که ماکارونی همچنان با نرخ سال گذشته به فروش می رسد که در این خصوص درخواست می گردد که سازمان های مربوطه، قیمت جدید را اعلام نمایند.

سود مدنظر دولت برای ماکارونی

وی در پایان خاطر نشان کرد: دولت برای محصول ماکارونی 15 درصد سود را در نظر گرفته است در صورتیکه اگر تولید کنندگان سرمایه خود را در بانک خصوصی و دولتی سپرده گذاری کنند؛ بین 18 تا 20 درصد سود به سپرده هایشان تعلق می گیرد اما تولید کنندگان به کسب و کار و اشتغال زایی برای جوانان برومند کشور علاقه دارند و به هر زحمتی شده چراغ کارخانه و کارگاه تولیدی خود را روشن نگه داشته اند. امیدواریم دولت نیز به صنعتگران و سرمایه گذاران توجه بیشتری داشته باشد و با حمایت از آنها نگذارد کارخانه یا کارگاهی ناخواسته تعطیل شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا