آردبین‌المللیشماره 49غلاتگفتگو

ارزش صادرات ایران به کشورهای اوراسیا به 539 میلیون دلار رسیده است

رئیس اتاق مشترک ایران و قزاقستان مطرح کرد

ارزش صادرات ایران به کشورهای اوراسیا به 539 میلیون دلار رسیده است/ امیر عابدی، رئیس اتاق مشترک ایران و قزاقستان در گفت و گو با نشریه نگاشته ضمن اعلام نتایج مثبت از انعقاد موافقنامه تجارت ترجیحی ایران با منطقه اوراسیا، بیان داشت: بر مبنای توافقنامه فوق طرفین متعهد می‌شوند تعرفه کمتری برای واردات قائل شوند، لذا تنها نمونه موفقیت‌آمیز در انعقاد توافقنامه‌هایی از این دست برای ایران بوده است.

ارزش صادرات ایران به کشورهای اوراسیا به 539 میلیون دلار رسیده است

 

وی در ادامه با بیان اینکه توافق ترجیحی ایران و اوراسیا نمونه‌ای موفق از تجارت ترجیحی ایران است چراکه ایران در گذشته تجارب ناموفقی در رابطه با ترکیه، پاکستان و سوریه داشته است، افزود: انعقاد این قرارداد از اوایل آبان سال گذشته دستاوردهای چشمگیری برای فعالین اقتصادی کشور در برداشته و شرایط را برای تسهیل ورود کشورهای اوراسیا به  بازار ایران و بالعکس فراهم آورده است به گونه ای که از ابتدای سال 98 تا 5 اردیبهشت سال 99 ارزش صادرات ایران به کشورهای اوراسیا حدود 539 میلیون دلار و ارزش واردات 1میلیارد و 242 میلیون دلار ارزیابی شده است.

این توافق منجر به گسترش پتانسیل توسعه صادرات برای ایران شده است

عابدی با تاکید بر اینکه این توافق منجر به گسترش پتانسیل توسعه صادرات برای ایران شده است، گفت: در شرایطی که با تنگنای تحریم‌ها، کاهش بهای نفت و پیامدهای کرونا رو‌به‌رو شده ایم، این پیمان‌نامه منطقه‌ای نه تنها به گشایش گره‌ها کمک می‌کند بلکه آمادگی ای برای رسیدن به پیمان‌های تجاری در سطوح گسترده‌تر است.

 

رئیس اتاق مشترک ایران و قزاقستان، اظهار داشت: هم اکنون متاسفانه به دلیل تحریم‌ها در مبادلات بانکی و بهره‌گیری از تعهدات بیمه‌ای با محدودیت رو‌به‌رو هستیم. با این حال شیوه‌هایی چون تهاتر و سرمایه‌گذاری مشترک و توسعه زیرساخت‌ها در بازارهای هدف در کشورهای اوراسیا می‌تواند کمک‌دهنده باشند، هر چند محدودیت‌ها هزینه کار را بالا می‌برد.

صادرات یک فعل نیست، یک زنجیره است

وی در خاتمه عنوان کرد: صادرات یک فعل نیست، یک زنجیره است و کشورهای منطقه اوراسیا مانند روسیه، قزاقستان و ارمنستان می‌توانند گزینه‌های خوبی برای شکل‌دهی این زنجیره باشند. با این حال برای رسیدن به دستاوردهای توافق یاد شده، نمی‌توان انتظار معجزه و موفقیت‌های یک ‌شبه داشت.

تغییرات اخیر در وزارت صمت و استراتژی جدید آن با تاکید بر توانمندی‌های بخش خصوصی و حمایت از صادرات می‌تواند به رشد دستاوردها بینجامد. ایران با کشورهای اوراسیا مشترکات تاریخی و مناسبات سیاسی خوبی دارد و این توافق می‌تواند، حضور استراتژیک ایران را در منطقه اوراسیا تقویت کند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا