اخبار علمیبین‌المللیشماره 39غلاتگوناگون

آیا جلبک می‌‏تواند جایگزین غلات در خوراک دام و طیور شود؟

چند سالی است که استفاده از پروتئین میکروبی به جای پروتئین حاصل از غلات در حال نقد و بررسی است. پروتئین میکروبی به نوعی خوراک دام و طیور گفته می‏شود که از مخمر و جلبک به عنوان منبع پروتئین برای خوراک دام و طیور استفاده می‏کند.

جلبک قابلیت تولید در محیط‏ های مصنوعی و کنترل شده را دارد

تحقیقات جدیدی که در موسسه Potsdam انجام شده است حاکی از این است که استفاده از این مواد برای تولید خوراک دام و طیور تأثیر شگرفی بر پایداری محصولات و آلوده نساختن کره زمین خواهد داشت.

استفاده از جلبک در محصولات مختلف، یکی از مهم‏ترین بحث‏های چند سال اخیر در بین دانشمندان حوزه‏های مختلف از محصولات دارویی و آرایشی تا مواد غذایی بوده است. جلبک قابلیت تولید در محیط‏های مصنوعی و کنترل شده را دارد و اگر در خوراک دام استفاده شود میزان تولید متان توسط آن‏ها را بسیار کاهش خواهد داد.

بیشترین میزان غذای دام در سراسر دنیا از سویا تهیه می‏شود

بیشترین میزان غذای دام در سراسر دنیا از سویا تهیه می‏شود. گیاه سویا ضرری برای محیط زیست ندارد اما هرگونه گیاهی که در این حجم تولید و برداشت شود مشکلاتی را برای محیط زیست به وجود خواهد آورد. استفاده از جلبک برای خوراک دام بحثی جدید نیست و حتی شرکت‏هایی هستند که در حال حاضر چنین خدماتی را ارائه می‏دهند اما تمرکز این دانشمندان در تحقیقات جدید بر روی تأثیرات زیست محیطی استفاده از جلبک است. از زمان جنگ سرد، به خصوص برای مأموریت‏های فضایی از ترکیبات جلبک به عنوان غذا استفاده شده است.

این دانشمندان شبیه سازی کامپیوتری انجام دادند و فرض را بر این گذاشتند که با تأمین تنها 2 درصد از خوراک دام در جهان از جلبک، چه تغییراتی را در محیط زیست شاهد خواهیم بود. نتایج این شبیه سازی کامپیوتری شگفت انگیز بود:

  • 8 درصد کاهش در مصرف نیتروژن (گیاه سویا مصرف بالایی از نیتروژن دارد)
  • 7 درصد کاهش در تولید گازهای گلخانه‏ای
  • 6 درصد افزایش در زمین‏های حاصلخیز قابل کشت

مطالعات دیگر نشان داده‏اند که استفاده از پروتئین میکروبی تأثیر بسیار مثبتی بر سیستم گوارش دام خواهد داشت. در واقع این تأثیر مانند تأثیری است که ماست پروبیوتیک بر سیستم گوارش انسان دارد و می‏تواند با افزایش باکتری‏های مفید مصرف آنتی بیوتیک را کاهش دهد.

دانشمندان امیدوارند که با گسترش استفاده از پروتئین میکروبی بای خوراک دام، این ماده مفید راه خود را به رژیم غذایی انسان‏ها نیز باز کند. این پیشرفت به زودی اتفاق نخواهد افتاد زیرا در حال حاضر تولید و استفاده از غلات برای دام و انسان بسیا راحت‏تر و کم هزینه‏تر است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا