74اتاق بازرگانیاخبار علمی

آیا ایران با عضویت در بریکس می‌تواند تحریم‌ها را بشکند؟

رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین پاسخ می‌دهد

چین در سال ۲۰۰۱ ایده تشکیل یک ائتلاف چهارجانبه با برزیل، روسیه و هند (BRIC)  را مطرح کرد و گفت‌وگوهای مقدماتی آن در حاشیه اجلاس شصت و یکم سازمان ملل آغاز شد. 5 سال بعد، با اجرایی شدن این ایده، پایه و اساس ائتلافی فراقاره‌ای بنیان گذاشته شد.  نخستین اجلاس رسمی «بریک» در سال ۲۰۰۹ در یکاترینبورگ روسیه با حضور مقامات ارشد چهار کشور برگزار شد و از آن سال، اجلاس کشورهای «بریک» سالانه برگزار شد. سال 2013 با پیوستن افریقای جنوبی به این ائتلاف، بریک به بریکس تغییر نام داد. بریکس در تلاش است تا ارز جایگزین مناسبی برای دلار در  انجام معاملات خود پیدا کنند.

20 درصد تجارت جهان از آن کشورهای بریکس است

به گفته مجیدرضا حریرچی، رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین 5 کشور عضو این گروه اقتصادی سیاسی با جمعیتی بالغ بر ۳.۲۳ میلیارد نفر، حدود 41 درصد جمعیت، ۲۶ درصد مساحت، ۲۵ درصد تولید ناخالص(۱۵.۸ میلیارد دلار) و ۲۰ درصد تجارت جهان را در اختیار خود دارند و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند تا سال ۲۰۵۰ کشورهای عضو این گروه به بازیگران مهم اقتصادی جهان تبدیل شود.

وی افزود: بر اساس پیش‌بینی‌ها در آینده‌ای نزدیک برای کشورهای عضو بریکس، نقش افزون‌تری در اقتصاد جهانی ایجاد خواهد شد و اهمیت این ائتلاف روز به روز بیشتر خواهد شد؛ چراکه چین و هند در دهه‌های آینده به‌عنوان اقتصادهای بزرگ جهان مطرح خواهند شد.

بریکس پلاس؛ ابتکار عمل چین برای شکل‌گیری مجموعه‌ای جدید از اقتصادهای مهم

حریرچی با اشاره به ابتکار چین در ساختار اتحادیه بریکس گفت: از سال ۲۰۲۲ که ریاست دوره‌ای اتحادیه بریکس به کشور چین رسید، شاهد شکل‌گیری مجموعه جدید بریکس پلاس بودیم؛ به طوری که چین تصمیم داشت تا اتحادیه جدیدی را تحت عنوان بریکس پلاس و با شرکت ۱۱ کشور عضو تشکیل دهد.

وی با اشاره به حضور رئیس‌جمهور کشورمان در اجلاس سران بریکس پلاس اظهار کرد: خوشبختانه با تلاش‌های وزارت خارجه کشورمان، دکتر رئیسی به این اجلاس دعوت شدند و از معدود رؤسای جمهور خارج از اتحادیه بریکس بودند که توانستند سخنرانی کنند و فرصت‌های جدید از همکاری ایران با کشورهای بریکس را تعریف کردند.

مزیت‌های پیوستن ایران به بریکس

حریرچی با بیان این‌که پیوستن ایران به بریکس پلاس با فرصت‌های جدید داخلی و خارجی برای اقتصاد ایران همراه است، گفت: در حوزه بریکس کشورهایی مانند هند، چین و روسیه جزو کشورهای هدف برای ایران هستند . همچنین افریقا و آمریکای لاتین از دیگر کشورها برای مراودات تجاری ایران به شمار می‌روند. از سوی دیگر، پیوستن ایران به بریکس پلاس می‌تواند اقتصاد ایران را از حالت محلی خارج سازد و پیوندمان را با اقتصاد جهانی محکم‌تر سازد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا