آردآردسازانداخلیشماره 47گزارش

آردسازان ایران خود را با تاثیرات کووید 19 همگام می کنند

رئیس انجمن بین المللی آسیابانان خاورمیانه و آفریقا

آردسازان ایران خود را با تاثیرات کووید 19 همگام می کنند/ به نقل از Word Grain، مهرزاد جمشیدی، رئیس انجمن بین المللی آسیابانان خاورمیانه و آفریقا و رئیس هیات مدیره آرد خوشه فارس در ایران، به دفعات در مورد چالش های بسیاری که صنعت آرد جهان با آن مواجه است، صحبت کرده اند. از نظر وی صنعت آرد جهان هیچگاه به این اندازه تحت تاثیر یک بحران قرار نگرفته و مطمئنا در کنفرانس آتی IAOM به این موضوع پرداخته خواهد شد.

آردسازان ایران خود را با تاثیرات کووید 19 همگام می کنند/ با توجه به شیوع ویروس جدید با نام کووید 19 در سرتاسر دنیا که می توان به عنوان بزرگترین بحران جهانی در بیش از 100 سال گذشته از آن نام برد و براساس گزارش های منتشر شده از آمار نفرات مبتلا به این بیماری که بیش از 4/2 میلیون نفر در سرتاسر دنیا را درگیر و 165 هزارنفر را به کام مرگ کشانده است، چنین به نظر می رساند که اپیدمی بیماری کرونا به بحرانی بسیار عمیق تر از آنچه که انتظار می رفت تبدیل شده است و به طور فزاینده ای آینده سیستم جهانی را نامشخص و متزلزل کرده است.

ایران جزو اولین کشورهایی بود که پس از تشخیص این بیماری در چین، درگیر آن شد/آردسازان ایران

ایران جزو اولین کشورهایی بود که پس از تشخیص این بیماری در چین، درگیر آن شد و تعداد مبتلایان آن قابل توجه بود. براساس داده های جهانی در مورد کووید 19، تا روز 19 آوریل برابر با 31 فروردین ماه 99، در ایران 83 هزار و 505 نفر به این بیماری مبتلا شده اند و ایران از نظر تعداد مبتلایان رده هشتم جهان را به خود اختصاص داده و با توجه به تعداد کشته شدگان 5 هزار و 209 نفر، هم اکنون جایگاه هفتم را دارد. خوشبختانه با تدابیر و زحمات کادر پزشکی و درمانی تعداد مبتلایان و کشته شدگان این بیماری در ایران، طی هفته های گذشته رو به کاهش بوده اما به گفته دکتر جمشیدی، صنعت آرد این کشور همچنان شاهد تاثیرات منفی این ویروس همه گیر است.

پس از شناسایی این ویروس در ایران و باتوجه به سیاست دولت جهت حفظ سلامت جامعه و کاهش انتشار ویروس، دستور قرنطینگی خانگی صادر گردید. در همین راستا جمشیدی افزود: قرنطینه خانگی باعث گردید تا الگوی مصرف آرد در کشور تغییر کند و شوک ناشی از کرونا، اقتصاد را هم با شوک عرضه و تقاضا مواجه ساخت.

جمشیدی در ادامه بیان کرد: تقاضا آرد برای مصرف خانگی در ایران به تدریج افزایش پیدا کرده و آرد خوشه فارس در جهت تغییر رفتار مصرفی خانوارها و کمک به سلامت جامعه اقدام به عرضه آرد برای پخت نان های خانگی در بسته های 5 کیلوگرمی نموده است و این امر سبب کاهش حداکثری تعاملات اجتماعی غیرضروری شده است.

متداول ترین نان ایران، نان تخت می باشد

با توجه به اینکه متداول ترین نان ایران، نان تخت می باشد که پس از پخت به صورت فیزیکی و با دست برداشته و به مشتریان ارائه می گردد و این امر نگرانی و حساسیت مردم را دو چندان نموده و همچنین ورود به اماکن های عمومی شلوغ سلامت شخص و جامعه را به خطر می اندازد عرضه آرد مخصوص پخت نان خانگی کمکی در جهت سلامت جامعه بوده است .

آرد نان ویژه پخت نان خانگی آرد خوشه فارس جهت کاهش نگرانی مردم و شرایط استراس زا قرنطینه خانگی، ویژه نانوایان بی تجربه خانگی تولید گردیده و فقط با اضافه نمودن آب و با کمترین تجهیزات و با استفاده از یک ماهی تابه ساده و بدون نیاز به فر قابل پخت می باشد . این محصول غنی شده با آهن، اسید فولیک و ویتامین سی می باشد که به سلامت جامعه در شرایط کنونی کمک خواهد کرد.

تاثیرات کرونا بر آردسازان ایران

وی افزود: اپیدمی کرونا و تاثیر آن بر صنعت تولید آرد، بخشی از بحران به وجود آمده و مشکلات ناشی از آن می باشد. از جمله مشکلات می توان به ترک داوطلبانه نیروی کار به دلیل استرس روانی بیماری، چالش حمل و نقل بین شهری، مشکلات فرهنگی مردم ایران و استفاده از پول نقد به جای کارت های اعتباری و ممنوعیت استفاده از پول نقد و … اشاره نمود.

جمشیدی بیان کرد: اکنون بر اساس قوانین و مقررات داخلی و تعهد اخلاقی نسبت به کارکنان و مردم جامعه، سلامت کارمندان به دقت بررسی و تحت نظر قرار می گیرد و در صورت مشاهده مورد مشکوک به مقامات مسئول اعلام خواهد شد. همچنین در صورت مشاهده مورد مثبت تمام کارخانجات موظف به قرنطینه و تعطیلی می باشند.

وی در ادامه بیان کرد: واردات گندم شرکت بازرگانی دولتی ایران، زمانی آغاز گردید که این ویروس در ایران به سرعت رشد پیدا کرد و فرصت اندکی برای پاسخگویی به این بحران و تامین مواد اولیه با توجه به افزایش تقاضا برای کارخانجات صنعت آرد و دیگر صنایع به وجود آورد.

خوشبختانه با شروع فصل برداشت در نواحی جنوبی کشور، مواد اولیه مورد نیاز کارخانه آرد خوشه فارس و دیگرکارخانجات فعال در این صنعت در دسترس قرار گرفته است، اگر چه با افزایش تقاضا آرد، تامین گندم مرغوب و کافی و تهیه فهرست میزان موجودی به صورت دقیق و همزمان بار سنگینی را بر زنجیره تامین متحمل می شود و نیاز به انبارهایی با ظرفیت بالا را می طلبد اما شرکت آرد خوشه فارس با برنامه ریزی دقیق و مدیریت صحیح در شرایط بحران چالش های موجود را شناسایی و مدیریت کرده است .

ایران اقدام به تولید 3/13 میلیون تن گندم را در فواصل سال های 2019-2020 خواهد کرد

بر اساس گزارش وزارت کشاورزی ایالات متحده، پیش بینی می شود که ایران اقدام به تولید 3/13 میلیون تن گندم را در فواصل سال های 2019-2020 خواهد کرد که این میزان تولید 250/1 میلیون تن نسبت به سال گذشته بیشتر می باشد. همچنین پیش بینی می گردد 8/16 میلیون تن گندم در فواصل سال های 2020-2021 در ایران برداشت گردد.

جمشیدی خاطرنشان کرد: اپیدمی کرونا بر اقتصاد و امنیت جهانی تاثیر گذاشته و صنعت آرد نیز به عنوان رکن اساسی جامعه ایران نیز از این امر مستثنی نبوده است لذا کشورهای صادرکننده آرد می بایست با تمرکز بر این مهم و جلوگیری از صادرات این کالای استراتژیک در شرایط کنونی این محصول را برای مصارف داخلی حفظ نمایند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا