داخلیشماره 6گفتگوگفتگو با بخش خصوصیماکارونی

فعال صنعت ماکاروني رکورد توليد رشته در خاورميانه را شکست

در اين شماره نشريه نگاشته ميهمان آقاي رضا جواهرفروش مديرعامل يكي از قديمي ترين برند هاي ماكاروني كشور ” NC ” که از سال 1351 در صنعت ماكاروني فعاليت داشته شده ايم. گفتگوي اختصاصي خبرنگار نگاشته را با اين فعال صنعت غذا مي خوانيد؛

وي ابتدا با اشاره به اينكه امروزه ماكاروني به عنوان سالم ترين و ارزان ترين غذا در دسترس مردم قرار دارد گفت: خوشبختانه كشور ايران در صنعت ماكاروني همپاي كشور ايتاليا به پيش مي رود و ماشين آلات صنعت توليد ماكاروني در ايران جوان تر از همانند خود در کشور هاي بزرگ صنعتي است و به جايي رسيده ايم كه اكثر توليدات كشور با تكنولوژي روز دنيا توليد مي شود و بسيار با كيفيت است.

چرا توليد كنندگان ماكاروني از وضعيت اين صنعت ناراضي اند؟

وي در پاسخ به سوال فوق با تاكيد بر اينكه با گذشت 37  سال از انقلاب ديگر نظارت هاي موازي معنايي ندارد و امروز صنعت هر چه آزادتر باشد راحت تر كار و توليد مي كند، افزود: يكي از مهم ترين رويكرد هاي سخنان مقام معظم رهبري در اقتصاد مقاومتي در واقع كاهش وابستگي به واردات خارجي بوده لذا توقع داريم كه دولتمردان از توليد كنندگاني كه با ايجاد واحد هاي توليدي موجب رشد اشتغال زايي در كشور شده اند، حمايت كنند و مشكلات مهمي چون مراودات بخش صنعت را با وزارت كار، دارايي، بيمه، ماليات و حتي هزينه هاي تبليغات در صدا و سيما و… تسهيل بخشند.
جواهرفروش يادآور شد: امروز تمام فشارها بر بخش توليد است. اغلب واحد هاي ماکاروني بدليل رکود بازار با ظرفيت واقعي خود، توليد نمي كنند و توليد را با نرخ پايين و حداقل سود انجام مي دهند.
اين فعال حوزه ماكاروني به بحث صادرات پرداخت و خاطرنشان كرد: هدف از مقوله صادرات، صرفاً كسب سود نيست بلكه ما به دنبال معرفي صنعت و توانايي هايمان به دنيا هستيم. قيمت محصولات توليد كنندگان ماكاروني در بخش صادرات بسيار پايين است و حضور اغلب واحدها در صحنه جهاني به دليل معرفي برند ايراني به عنوان محصولي با كيفيت است. اميدواريم مسئولين بخش صادرات كشور متوجه توان ماكاروني سازان براي حضور در عرصه جهاني باشند و با حمايت هاي صادراتي از ظرفيت اين صنعت در راستاي ارزآوري كشور بهره ببرند.

افزايش صادرات انواع رشته به آمريکاي شمالي، اروپا، استراليا، کانادا، نيوزلند و…

شركت صنايع غذايي انسي ماکارون در كنار توليد ماكاروني، پودر كيك، پودر ژله، لازانيا، ورميشل، انواع جو و بلغور، سويا و… به عنوان اولين و بزرگترين توليد كننده رشته استاندارد در كشور مطرح است. طرح توسعه شرکت صنايع غذايي انسي ماکارون مقارن با هفته دولت (هفته اول شهريور ماه) طي مراسمي با حضور مجتبي خسرو تاج، قائم مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت و محمدرضا مس فروش، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران به همراه فرماندار، نماينده مجلس و گروهي از مقامات محلي به بهره داري رسيد.
جواهرفروش بنيان گذار و مديرعامل شرکت صنايع غذايي انسي ماکارون در اين مراسم با ارائه گزارشي انسي ماکارون را بزرگ ترين و مدرن ترين واحد توليد کننده رشته آشي به ويژه کانتينيوس در خاورميانه دانست که محصولاتش علاوه بر بازار داخلي به بازار هاي اروپا، استراليا، کانادا و آمريکاي شمالي هم صادر مي شود.
هرچند اين شرکت فعاليت خود را از اوايل سال 51 آغاز کرده و فعاليت گسترده اي در بازار هاي ماکاروني و ورميشل در داخل کشور و صادرات به کشور هاي آفريقا، عراق، آذربايجان و… در اين حوزه داشته اما از اوايل سال 94 تصميم به تأسيس يک واحد جديد توليدي گرفت تا فرآيند توليد کاملاً صنعتي انواع رشته آشي در آن صورت پذيرد.
در تأسيسات جديد از مدرن ترين ماشين آلات تمام اتوماتيک استفاده شده و آنچنان که جواهرفروش مي گويد، هدف اين شرکت از راه اندازي واحد جديد، توليد کاملاً صنعتي و بهداشتي انواع رشته آشي بوده است.
اين واحد جديد درحال حاضر با ظرفيت 40 تن در روز فعاليت مي کند که اين مقدار بالاترين سهم رشته آشي در بازار کشور است. به علاوه ماکاروني توليد شرکت انسي ماکارون بعد از 3 برند فعال در بازار از جايگاه خوبي نزد مصرف کنندگان ايراني برخوردار است. اگرچه انسي ماکارون از چندي قبل تصميم به توسعه سبد محصولات خود گرفت، ليکن باتوجه به رکود حاکم بر بازار مقرر شد از ظرفيت خالي ساير شرکت ها براي تحقق اين هدف استفاده شود و با توجه به اينکه رشته هاي انسي نزد مصرف کنندگان اعتبار خاصي دارند، با اتکا به اين اعتبار مترصد ورود به ساير بخش ها با توليد محصولات جديد است.
اهتمام جدي به کيفيت محصولات به علاوه قيمت گذاري منصفانه دليل اصلي اين اعتبار و محبوبيت است که در عقد قرارداد هاي توليدي با چهار شرکت براي توليد ماکاروني هاي انسي هم اين دو پارامتر به طور جدي مدنظر بوده است. انسي ماکارون براي پيگيري طرح هاي آتي خود و ساخت فاز جديد و خريداري و نصب ماشين آلات مدرن از کشور ايتاليا خواستار برخورداري از تسهيلات دولتي کم بهره است. حاضران در مراسم بهره برداري از فاز طرح توسعه انسي ماکارون با توانمندي ها و مشکلات اين واحد موفق آشنا شدند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا