بین‌المللیتازه‌های کشورهاشماره 11گوناگون

گينه، نيازمند سرمايه‌گذاري خارجي در بخش کشاورزي

364 هزار هکتار از زمين‌هاي گینه قابل کشت، قابليت آبياري دارند

گينه يا جمهوري گينه کشوري در ساحل غربي آفريقاست که در گذشته به گينه فرانسوي شهرت داشته است. امروزه براي اين‌که اين کشور با ديگر کشورهايي که اسم گينه دارند اشتباه گرفته نشود آن را گينه کوناکري نيز مي‌خوانند. گينه کشور کوچک با مساحتي 860/245 کيلومتري (تقريبا هم‌اندازه بريتانيا) و جمعيتي 5/10 ميليون نفري است.

کشاورزي در گينه 24 درصد از توليد ناخالص ملي را به خود اختصاص مي‌دهد و 84 درصد از نيروي کار اين کشور در بخش کشاورزي مشغول به فعاليت هستند. مردم گينه کشاورزي را براي رفع نياز روزانه خود انجام مي‌دهند، با اين وجود تنها مجموع زمين‌هاي قابل کشت گينه 2/6 ميليون هکتار است که از اين ميزان تنها 6/2 درصد براي کشاورزي استفاده مي‌شوند.

364 هزار هکتار از اين زمين‌هاي قابل کشت، قابليت آبياري دارند. البته با بارش 400 ميليارد مترمکعب باران، نگراني براي کشت در ديگر زمين‌ها نيز وجود ندارد. به دليل نور خورشيد فراوان اين کشور، زمين‌هاي آن براي کاشت بسياري از محصولات کشاورزي مناسب هستند.

دماي گينه نيز تغييرات ناگهاني شديد ندارد و مي‌توان گفت که آب و هواي متعادل آن براي کشاورزي بسيار مناسب است. همين آب و هوا باعث شده است که برنج و ذرت به خوبي در گينه رشد کنند و در واقع به ترتيب دومين و پنجمين محصول کشاورزي مهم گينه باشند. با همه اين امکانات موجود که بدون بهره‌برداري در اين سرزمين وجود دارند، گينه مي‌تواند سبد نان آفريقاي غربي باشد.

فرصت‌هاي مناسب سرمايه‌گذاري

بخش کشاورزي گينه فرصت‌هاي بسياري را در پيش روي سرمايه‌گذاران قرار مي‌دهد که از جمله مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:
ساخت و مديريت کارخانجات فرآوري محصولات کشاورزي
واردات ماشين‌آلات و تجهيزات پيشرفته کشاورزي
ساخت و نگه‌داري سيلو و تجهيزات ذخيره‌سازي
بسته‌بندي محصولات کشاورزي
توليد انبوه محصولاتي مانند برنج، بادام هندي، قهوه، کاکائو و انواع ميوه
ساخت و توسعه قطب‌هاي کشاورزي براي افزايش ارزش زنجيره کشاورزي-صنعت
بر اساس پيش‌بيني‌ها، اگر سرمايه‌گذاري‌هاي خارجي در اين کشور صورت گيرد، انتظار مي‌رودکه تا سال 2025 گينه رشد اقتصادي متعادل و در نتيجه پايداري اجتماعي را تجربه کند.

مشکلات بخش کشاورزي در گينه

کشاورزي گينه نيز مانند بسياري کشورهاي ديگر دستخوش تغييرات و فراز و نشيب‌هاي بسياري بوده است. پس از استقلال گينه و برداشته شدن يارانه فرانسه براي زمين‌هاي کشاورزي، توليد محصولات کشاورزي به شدت کاهش يافت، البته خشکسالي نيز در اين کاهش مؤثر بود. اين کاهش توليد در دهه 80 نيز ادامه داشت و به دنبال آن صادرات نيز به شدت افت کرد. در سال 1984، يک سال پس از خشکسالي شديد، دولت مجبور شد براي تأمين غذاي مردم 186 هزار تن غلات وارد کند.

از سال 1985، به دنبال اجراي سياست بازار آزاد، دولت تلاش کرده است تا مزارع و کارخانه‌هاي خصوصي قدرت بيشتري در دست بگيرند و اقتصاد رونق يابد. کاهش ارزش پول گينه در اوايل سال 2000 به فقر بيشتر در کشور دامن زد و واردات را نيز افزايش داد. فرانک گينه در سال 2012 به ثبات رسيد و از آن زمان به بعد تورم کاهش يافت و قيمت غذا نيز ارزان‌تر شد. با وجود همه اين پيشرفت‌ها، هنوز هم در گينه بسياري دچار سوءتغذيه هستند.

آمار دقيقي از تعداد افراد با مشکلات تغذيه‌اي در دست نيست اما برخي آمار حاکي از اين است که حدود 450 هزار نفر در گينه با مشکلات تغذيه روبرو هستند. در حال حاضر، گينه 30 درصد از غذاي مورد نياز خود را از راه واردات تأمين مي‌کند.

با شيوع بيماري ابولا از سال 2013، فقر با شدت بيشتري گينه را در بر گرفت

تا جايي که نرخ رشد اقتصادي از 5/4 درصد در اوايل سال 2013 به 5/0 درصد در سال 2014 رسيد. شيوع ابولا در اين کشور آسيبي جدي به بخش کشاورزي وارد کرد زيرا نيروي کار را به دليل ميزان بالاي مرگ و مير کاهش داد. در زمان شيوع ابولا توليد برنج يک پنجم، ذرت يک چهارم، قهوه يک دوم و کاکائو يک سوم کاهش داشت. بانک جهاني براي توسعه کشاورزي در اين کشور پس از بحران بيماري ابولا، هزينه‌اي براي خريد بذر تأييد شده برنج و ذرت اختصاص داد تا در بين کشاورزان توزيع شود.

مشکل اصلي اين کشور در بخش کشاورزي، نبود زيرساخت‌هاي مناسب براي کشاورزي و همچنين عدم دسترسي به تکنولوژي‌هاي پيشرفته روز و نوآوري است. البته سازمان‌هاي جهاني مانند فائو در تلاش هستند تا با تأمين اين زيرساخت‌ها به توسعه کشاورزي اين کشور کمک کنند اما اين تلاش‌ها بدون سرمايه‌گذاري بخش خصوصي نتيجه چشمگيري نخواهد داشت. توسعه زيرساخت‌هايي مانند بنادر، ريل راه‌آهن و راه‌هاي ارتباطي براي توسعه حمل و نقل در گينه و با کشورهاي ديگر يکي از اصلي‌ترين موارد مورد نياز اين کشور است.

يکي ديگر از مشکلات گينه در زمينه کشاورزي استفاده از کودکان براي کار در مزارع است. طبق گزارش وزارت کار آمريکا در سال 2013، 76 درصد از کودکان 5 تا 14 سال گينه در مزارع کار مي‌کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا