آردداخلیشماره 33گفتگوگوناگونیادداشت

گذری بر تحول و پیشرفت ماشین آلات آردسازی کشور ترکیه

یادداشتی از محمدحسن زارعین، دیاگرامیست

مروری اجمالی بر تحول و پیشرفت ماشین سازان ترک

با توجه به اینکه بیش از نیمی از کارخانجات آرد ایران با استفاده از ماشین آلات ترک اقدام به تولید آرد می کنند، مروری اجمالی بر تحول و پیشرفت ماشین سازان ترک در بخش آرد خواهیم داشت.

ترک ها از چند دهه قبل و با الگو برداری از برندهای معتبر اروپایی، فعالیت ماشین سازی صنعت آرد را شروع کردند. وجود رقبای داخلی، رشد و پیشرفت روزافزون تکنولوژی در دنیای آسیابانی و ماشین سازی باعث رقابت شدید میان سازندگان شد. صنعت نوپایی که در ابتدای راه با وجود ضعف های کیفیتی نسبت به رقبای اروپایی هرگز تسلیم نشد.

تحول عظیم در بخش صادرات ماشین آلات کشور ترکیه

وجود برندهای متنوع ماشین ساز، رقابت شدید داخلی بین سازندگان و مهندسی معکوس برند های معتبر دنیا باعث شده که ترک ها در زمینه ماشین سازی متبحر شوند و ضمن ارتقای کیفیت در بخش ساخت و طراحی، بخش قابل توجهی از بازار دنیا را نیز تصاحب کنند. امروزه صنعت آرد دنیا شاهد تحول عظیم در بخش صادرات ماشین آلات کشور ترکیه به گوشه گوشه ی دنیاست.

وجود رقبای داخلی هم صنف و اهمیت بازارهای آسیای میانه و آفریقا بی تردید باعث شده که انحصار قیمت در اختیار ماشین ساز خاصی نباشد و قیمت های ماشین آلات ترک با کیفیت مطلوب در سطح مناسبی باشد لذا این امر مطلوب کشورهای همسایه است.

زمانیکه سیر صعودی ماشین سازان ترک از گذشته تا به امروز را رصد می‌کنیم بیش از پیش به اهمیت موضوع پی می‌بریم. چرا که ماشین سازان ترک ضمن ارتقای کیفی محصولات پایه ای کارخانجات آرد مانند الک، والس و پیوری فایر، در بخش بوجاری نیز کاملا مبتکر و خلاق بوده و دستگاه های جدیدی با قابلیت های بالا ابداع کرده اند.

نصب و راه اندازی موفق برندهای ترکیه با ظرفیت بالا در کارخانجات آرد دنیا

امروزه به طور مستمر صنعت آرد شاهد نصب و راه اندازی موفق برندهای ترکیه با ظرفیت بالا در کارخانجات آرد دنیاست. فرضی که تا چند سال پیش با توجه به ضعف های کیفی ماشین آلات ترک محال به نظر می‌رسید امروز شکوفا شده و روز به روز سرعت بیشتری گرفته است.

هنگامیکه نگاه دقیق تری به دنیای آسیابانی می کنیم؛ اخبار راه اندازی کارخانجات آرد جدید ترک ها در گوشه و کنار دنیا خود را بیشتر نمایان می کند. کارخانجاتی با ظرفیت های 500 تا 700 تن در روز در کشورهای مختلف پیوسته در حال راه اندازی هستند و این امر بلوغ کامل صنعت ماشین سازی ترکیه در بخش آرد را نشان می دهد.

ترکها در بخش تحقیق و توسعه عموما از کارشناسان برجسته صنعت آرد دنیا بهره گرفته اند و با صرف هزینه توانسته اند خود را به سطح اول ماشین سازی دنیا نزدیک کنند. کارخانجات ماشین سازی آرد ترکیه دارای بخش های متنوعی هستند و کارگاه های مجزا با دقیق ترین تجهیزات و بروزترین تکنولوژی ها را دارند تا ماشین های مورد نیاز مشتریان خود را آماده کنند.

طرح سه بعدی ماشین آلات در واحد مهندسی، برش های لیزری و جوشکاری رباتیک خطای ساخت ماشین را نزد ترکها به صفر نزدیک کرده و لذت ماشین سازی مدرن کاملا قابل لمس است.

امروزه ترکیه رتبه نخست صادرات آرد دنیا را در اختیار دارد

همگام با پیشرفت ماشین سازی نتایج غیر قابل باور دیگری به ارمغان رسیده است. به لطف پیشرفت تکنولوژیکی در بخش ماشین سازی، کارخانجات آرد زیادی در کشور ترکیه به بهره برداری رسیده اند بطوریکه امروزه ترکیه رتبه نخست صادرات آرد دنیا را در اختیار دارد. وجود کارخانه های بی شمار آرد در ترکیه باعث رقابت نزدیک تولیدکنندگان آرد نیز شده است به گونه ای که کارخانه ها مدام در حال بروز رسانی ماشین آلات خود هستند.

باید گفت که ترکیه در بخش تامین گندم خود کفا شده و مازاد گندم خود را صادر می کند. در مجموع با توجه به قیمت های رقابتی مناسب، کیفیت بالا و استقبال مشتریان کشورهای همسایه بنظر می‌رسد که تا چند سال آینده صنعت صادرات ماشین آلات ترک شتاب بیشتری بگیرد و در واحد تحقیق و توسعه نوآوری های دیگری به ماشین آلات ترک افزوده شود. به نظر می‌رسد ترک ها در این بخش به بلوغ علمی و عملی دست یافته اند و هرگز سرعت خود را در مسیری که قرار گرفته اند، کم نمی‌کنند.

بازار ایران یکی از داغترین و با ارزش ترین بازارهای آنها محسوب می شود. جمعیت بالا و پهنای گسترده ایران عزیز آنها را در عزم خود برای تصاحب این بازار هر چه بیشتر مصمم می‌کند. امیدوارم آردسازی و ماشین سازی آرد ایران عزیز با الگو برداری درست از راه کشور ترکیه در بخش تولید خودکفا شده و تحول موثری در صنعت ماشین سازی آرد ایران در آینده ای نزدیک اتفاق بیافتد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا