آردداخلیشماره 37صنعت ماکارونیغلاتگفتگوگفتگو با مسئولین دولتماکارونی

کمبود ماکارونی در بازار؛ از شایعه تا واقعیت

در گفتگو با معاون نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان

بر اساس مصوبات کار گروه تنظیم بازار، ماکارونی از جمله اقلام مشمول قیمت‌گذاری تثبیتی نبوده و واحدهای تولیدی بر اساس ضوابط قیمت‌گذاری هیئت تعیین و تثبیت قیمت‌ها و رعایت درصدهای سود عمده فروشی و خرده فروشی مصوب هیئت کمیسیون عالی نظارت نسبت به تعیین قیمت محصولات خود اقدام نموده‌ اند.

لذا بدیهی است که انجمن صنفی مربوطه نیز جهت جلوگیری از پراکندگی قیمت و کنترل و نظارت بر قیمت محصولات، ضمن همکاری با واحدهای زیر مجموعه خود هماهنگی‌های لازم را برای ارائه اطلاعات و انعکاس مشکلات در قالب طرح موضوع در مکاتبات و برگزاری جلسات هماهنگی ارائه نماید.

 

سید داود موسوی، معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه‌های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در گفتگو با نگاشته ضمن بیان مقدمه فوق در واکنش به کمبود ماکارونی در بازار گفت: با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم و آزاد سازی قیمت گندم تحویلی به صنف و صنعت و سایر عوامل هزینه‌ای از جمله دستمزد، مواد بسته‌بندی و … و به جهت شروع تحویل گندم به نرخ جدید از طریق شرکت بازرگانی دولتی از ابتدای سال جاری، امکان عدم تغییر قیمت محصولات ماکارونی وجود نداشته است.

کمبود ماکارونی در بازار؛ از شایعه تا واقعیت

لذا در مقطع کوتاه تغییر قیمت، به دلیل شایعات در بازار شاهد کمبود محصول فوق بودیم که با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته از سوی این سازمان با انجمن صنفی تولید کنندگان ماکارونی، واحدهای تولیدی نسبت به تامین مکفی و به هنگام انواع محصولات در بازار اقدام نموده‌اند که براساس بازرسی‌های به عمل آمده در حاضر انواع محصولات زیر مجموعه انجمن فوق به وفور در بازار موجود می باشد و برحسب توافقات صورت گرفته در بخش تولید و فروشگاه‌های زنجیره ای مقرر گردید تا پایان ماه مبارک رمضان محصولات تولیدی با  تخفیف عرضه گردد.

همچنین اعداد اعلامی در سطح بازار، سقف افزایش می‌باشد و برخی واحدهای تولیدی نیز با قیمت‌های پایین‌تر در حال عرضه محصولات می باشند.

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی در خصوص اقدامات این سازمان برای قیمت‌گذاری سایر کالاهای مرتبط با آرد صنف و صنعت بیان کرد: این سازمان در خصوص کالاهایی که مشمول قیمت گذاری تثبیتی باشند مطابق ضوابط با اخذ اسناد و مدارک، بررسی لازم را معمول  و گزارشات کارشناسی لازم را در سناریوهای متفاوت جهت لحاظ در تصمیمات به مرجع تصمیم گیرنده در حوزه گندم آرد و نان ارسال می‌کند. لذا در گزارشات کارشناسی مربوطه کلیه مسایل مربوط به قیمت، مشکلات و پیشنهادات و … صنایع وابسته به گندم و آرد نیز جهت تصمیم‌گیری منعکس می‌گردد.

تامین مواد اولیه صنایع در صدر اقدامات حمایتی از تولیدکنندگان

موسوی در خاتمه با بیان اینکه شناسایی مشکلات تولیدکنندگان و پیگیری برای رفع آن در مقاطع زمانی مختلف، از سر فصل‌های مهم عملیاتی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان است، گفت: اکنون تامین مواد اولیه وارداتی و داخلی از مشکلات اصلی صنایع است که با توجه به برگزاری جلسات متعدد گزارش‌های مربوطه در جلسات طرح و متولیان امر، پیگیری لازم را بر اساس مصوبات به عمل می‌آورند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا