بین‌المللیشماره 49غلاتگفتگو

کره جنوبی/ به چه دلایلی چهارمین شریک تجاری ایران (کره جنوبی) را از گردونه تجارت با ما حذف کرد؟

در گفتگو با عضو هیأت مدیره اتاق مشترک ایران و کره جنوبی

ایران و کره جنوبی از دیرباز به‌عنوان شرکای تجاری قدیمی دارای مراودات گسترده‌ای بودند به گونه‌ای که پس از برجام، رابطه تجاری نزدیک به 9 میلیارد دلار میان دو کشور شکل گرفت که متاسفانه با تحریم‌های جدید دولت آمریکا، تجارت ایران و کره در سراشیبی سقوط قرار گرفت و بخشی از دلارهای نفتی ایران توسط این کشور بلوکه شد. اما با توجه به ظرفیت‌های ایران برای صادرات در بخش کشاورزی و شیرینی و شکلات نباید از این بازار مستعد غافل شد. لذا نگاشته در این شماره برای آگاهی از وضعیت کنونی تجارت ایران با کره جنوبی میزبان سعید جهاندیده، عضو هیأت مدیره اتاق مشترک ایران و کره جنوبی شده است.

به چه دلایلی چهارمین شریک تجاری ایران (کره جنوبی) را از گردونه تجارت با ما حذف کرد؟

 

به گفته وی طبق آمار گمرک ایران و اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی، سال 96 پس از برجام، صادرات غیر نفتی ایران به کره با 90 درصد رشد نسبت به سال 95 به 5/4 میلیارد دلار رسید که متاسفانه پس از تحریم‌های سرسخت و یک طرفه آمریکا در سال 97، صادرات ایران به 3/2 میلیارد دلار کاهش یافت تا جایی که با ادامه این روند نزولی، صادرات ایران در سال 98 به 7/1 میلیارد دلار افت پیدا کرد.

مسدود شدن 9 میلیارد از دلارهای نفتی ایران توسط کره جنوبی

از سوی دیگر با توقف صادرات نفت ایران به کره از سال 97،  9 میلیارد دلار نفتی ایران توسط دولت کره جنوبی مسدود گردید و ایران تاکنون موفق به حصول این ارزها نشده است و در حال حاضر، تجارت قانونی میان ایران و کره جنوبی به حداقل میزان خود در سال‌های اخیر رسیده است.

سلب امکان رقابت در بازار غلات کره از ایران به دلیل گران بودن بهای تمام شده

این فعال اقتصادی در خصوص وضعیت صادرات محصولات کشاورزی ایران به کره اظهار کرد: با توجه به کشت غلات در کره جنوبی و واردات به صرفه غلات از کشورهای مکزیک، اروپا، آمریکا و برزیل به این کشور، غلات ایران حضور ضعیفی را در بازار این کشور تجربه کرده است چراکه بهای تمام شده غلات و نهاده‌های دامی ایران در مقایسه با کشورهای مذکور گران بوده و قابلیت رقابت در حوزه صادرات را نداشته است.

همچنین بیشترین صادرات ایران در بخش کشاورزی به کره شامل محصولات باغی مانند گیلاس، انجیر و انار به صورت محدود بوده است.

آینده‌ای روشن در انتظار بازار صادراتی شیرینی و شکلات ایران به کره در صورت کاهش قیمت و خلاقیت در بسته‌بندی محصولات

جهاندیده در پاسخ به این سوال که آیا میتوان بازاری برای صادرات آرد، ماکارونی و شیرینی و شکلات ایران به کره تصور کرد، گفت: صنعت شیرینی و شکلات ایران مدتی در بازار کره جنوبی فعال بود که به دلیل گران بودن بهای قیمت تمام شده نتوانست در این کشور موفق عمل کند چراکه اغلب شکر مصرفی این صنایع وارداتی بود و این موضوع منجر به گرانی شیرینی و شکلات ایران در مقایسه با سایر برندهای حاضر در بازار کره شده بود. لذا امیدواریم که با توجه به محبوبیت طعم و مواداولیه شیرینی و شکلات ایران در کره، با توسعه کارخانجات تولید شکر در کشور و خلاقیت در بسته‌بندی این محصولات، قابلیت رقابت با سایر برندها را در بازار کره داشته باشیم.

وی در ادامه با بیان اینکه میعانات گازی، کنسانتره‌ها و مواد معدنی بیشترین میزان صادرات ایران به کره جنوبی بوده است، گفت: خودرو، قطعات لوازم یدکی خودرو، تلفن همراه، نمایشگرهای تلویزیونی و لوازم خانگی از اقلام وارداتی کره به ایران بوده است.

جهاندیده در خصوص خدمات اتاق بازرگانی ایران و کره جنوبی به بازرگانان اظهار کرد: اتاق بازرگانی ایران و کره به اعضا دارنده کارت بازرگانی معتبر، خدماتی همچون تسهیل دریافت ویزا، برگزاری تورهای گردشگری و اقتصادی و معرفی دو جانبه شرکت‌ها و تجار ایرانی و کره را ارائه می‌دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به این که کره جنوبی تا 4 سال گذشته، دومین شریک تجاری ایران پس از چین بوده است، لازم است که با تجدیدنظر در مراودات سیاسی به روزهای اوج واردات و صادرات با کره بازگردیم.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا