آردداخلیشماره 44صنعت ماکارونیغلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

سبوس حاصل از گندم آزاد، باید در اختیار دامداران قرار گیرد؟!

مدیرعامل مجتمع تولیدی شمس آذر انتقاد کرد

مهندس نجفیان، مدیرعامل مجتمع تولیدی شمس آذر در گفت و گو با نشریه نگاشته با تاکید بر لزوم افزایش نرخ ماکارونی  در سال جدید، بیان داشت: نرخ گندم آزاد در بازار کیلویی 1700 تومان به فروش می رسد که پیش بینی می شود در سال آینده نرخ فوق به 2250 تومان نیز برسد. هم اکنون با وجود قیمت 1700 تومانی، با تحمیل هزینه حمل و نقل، قیمت نهایی گندم برای تولیدکنندگان ماکارونی با نرخ 1850 تومان تمام می شود. در سال جاری دولت تنها 15 درصد نرخ ماکارونی را افزایش داده است. حال با افزایش هزینه ماده اولیه که در راس آن گندم قرار دارد، نیاز است که محصول نهایی نیز با افزایش قیمت مواجه شود.

سبوس حاصل از گندم آزاد، باید در اختیار دامداران قرار گیرد؟!

وی در ادامه افزود: در بحث اختصاص گندم آزاد در اختیار کارخانجات تولیدکننده ماکارونی، مساله سبوس گندم حاشیه ساز شده است. شورای تنظیم بازار مصوب کرده است که سبوس حاصل از گندم آزاد در اختیار فعالان ماکارونی، به اتحادیه دامداران تحویل داده شود. با تحویل این میزان سبوس از یک سو بخشی از درآمد کارخانجات ماکارونی حذف می شود  و از سوی دیگر این پروسه عددی حدود 400 تا 500 تومان را به قیمت نهایی ماکارونی اضافه می کند. لذا نیاز است تا مساله فوق در تصمیم گیری‌های سال آینده توسط مسئولان امر مرتفع شود.

ارزیابی از نحوه خرید گندم در سال جاری

وی در ارزیابی از نحوه خرید گندم در سال جاری، خاطرنشان کرد: در سال جاری پیشنهاداتی مبنی بر خرید مستقیم گندم آزاد از کشاورزان برای فعالان ماکارونی مطرح شد اما به دلیل عدم موافقت خروج گندم از برخی استان ها توسط استانداران، تولیدکنندگان ماکارونی مجبور شدند تا گندم مورد نیاز را تنها از GTC خریداری نمایند.

وی در پاسخ به سهم ماکارونی ایران از بازار عراق، گفت: بازار عراق دارای پتانسیل صادراتی برای صنعت ماکارونی ایران است و در طی سالیان گذشته همواره همکاری هایی میان بازار عراق با ایران انجام می شد اما حال با بروز تحولات سیاسی در عراق، بازار آن نیز بی تاثیر نماند و باعث شد تا کالای ایرانی مانند قبل با استقبال آن مواجه نشود.

مدیرعامل مجتمع تولیدی در خصوص چالش های پیش روی تولید ماکارونی در کشور، یادآورشد: آنچه که باعث چالش صنعت ماکارونی و مانع بر سر راه رشد و توسعه آن محسوب می شود، سیاست گذاری های لحظه ای دولت است که تبعات این چنین سیاست گذاری هایی در مساله سبوس کاملا مشهود است.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا