آردداخلیشماره 55غلاتگفتگو

چرا آلمانی‌ها به فرمولاسیون کلوچه نادری حساس شدند؟

دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات پاسخ می دهد

چندی پیش بود که ماجرای ممنوعیت فروش کلوچه نادری به علت سرطان‌زا بودن این محصول در آلمان رسانه‌ای شد، خبری که به اعتبار و نام برند نادری به‌عنوان یکی از صادرکنندگان مطرح کشور تاحدی لطمه وارد کرد. البته این موضوع اولین بار نیست که برای مواد غذایی صادراتی ایران به آلمان جریان‌ساز شده است چراکه کشور آلمان نسبت به سایر کشورها، قوانین سخت‌گیرانه‌ای را نسبت به مواد غذایی وارداتی اعمال می‌نماید. نگاشته برای آگاهی از جزئیات این ماجرا با جمشید مغازه‌ای، دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات به گفتگو پرداخته است.

احتمالا استفاده از کره بادام زمینی، کلوچه نادری را به دردسر اندخت

مغازه‌ای با بیان اینکه تمام تولیدات برندهای ایرانی جهت صادرات تحت نظارت وزارت بهداشت می‌باشد، گفت: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته، در فرمولاسیون کلوچه صادراتی نادری به آلمان از بادام زمینی استفاده شده است که این ماده به شدت آلرژی‌زا بوده و در برخی از افراد ایجاد حساسیت خواهد کرد. از سوی دیگر، مصرف این ماده در ترکیبات کلوچه بر روی بسته محصول قید نگردیده و منجر به حساسیت آلمانی‌ها شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر وزارت بهداشت، سازمان استاندارد و انجمن بیسکویت، شیرینی و شکلات پیگیر این موضوع می‌باشد و تا کسب اطلاعات بیشتر، نمی‌توان درباره احتمال سرطان‌زا بودن این محصول اظهارنظر کرد.

 

همچنین به گفته یک کارشناس حوزه غذا، هر کشوری مبنای اندازه‌گیری استاندارد غذایی مختص خود برای ارزیابی میزان خطر ترکیبات استفاده شده در محصولات را دارد  و ممکن است یک محصول با یک ترکیب مشخص در کشورهای روسیه نمره قبولی استاندارد را نگیرد، اما در سایر کشورهای CIS بدون هیچ مشکلی پذیرفته و اجازه عرضه پیدا کند.

عدم ذکر دقیق ترکیبات تشکیل دهنده ؛ عنصر مهم برگشت مواد غذایی صادراتی ایران

به اعتقاد این کارشناس مهم‌ترین مشکل محصولات غذایی ایران، عدم ذکر دقیق ترکیبات تشکیل دهنده بر روی بسته‌بندی آن است که این موضوع می تواند یکی از دلایل اصلی برگشت محصولات غذایی ما از کشورهای مقصد صادراتی یا جمع آوری آن از بازار باشد.

 

 

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا