آردداخلیشماره 47صنعت ماکارونیغلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندمماکارونی

پیشنهاد طرح ذخیره استراتژیک ماکارونی در کشور به عنوان کالایی اساسی

در گفتگو با نائب رییس هیات مدیره شرکت تک ماکارون

افزایش نرخ گندم صنف و صنعت تا مرز 2700 تومان در سال جدید که به عنوان مهمترین ماده اولیه تولید محصولات ماکارونی در کشور محسوب می گردد؛ در کنار سایر هزینه های تولید، الزامی برای افزایش قیمت محصول ماکارونی ایجاد می کند چراکه افزایش حقوق کارگران، هزینه انرژی مصرفی، بسته بندی، حمل و نقل و … عرصه حضور را برای فعالان این صنعت تنگ کرده است.

مهندس کاشانی، نائب رییس هیات مدیره و مدیر بازرگانی شرکت تک ماکارون در این راستا در گفتگو با خبرنگار نگاشته مطرح کرد: در این میان تعیین قیمت دستوری برای محصول ماکارونی و ایجاد الزام برای کارخانجات در جهت حفظ و رعایت این قیمت ها موجب رکود تولید خواهد شد. در واقع همانطور که بر کسی پوشیده نیست در حال حاضر هر بسته ماکارونی با قیمتی بسیار ارزان تر از سایر مواد غذایی در کشور می تواند؛ غذای 5 یا 6 نفر از اعضای یک خانواده را در یک وعده تامین کند.

گفتنی است حتی در صورت کاهش فشارهای دولت در راستای اجرای قیمت های دستوری و افزایش دو تا سه هزار تومانی محصولات ماکارونی نیز همچنان این محصول به عنوان منصفانه ترین و ارزانترین غذای جامعه باقی خواهد ماند.

تعیین قیمت های دستوری عامل عدم رشد صنعت و رکود تولید ماکارونی

به گفته وی ثابت نگه داشتن نرخ ماکارونی و اجرای قیمت های دستوری باعث شده است؛ حتی بسیاری از کارخانجات صنعتی و مدرن کشور نیز از اجرای طرح های توسعه ای و افزایش تناژ تولید ناتوان باشند که این موضوع منجر به عدم رشد صنعت و کاهش انگیزه مدیران ماکارونی ساز کشور خواهد شد.

کاشانی در ادامه به تولید ماکارونی در بحران کرونا اشاره کرد و گفت: خوشبختانه یکی از محصولات مواد غذایی که در زمان شیوع این ویروس، به وفور در فروشگاه ها یافت می شد؛ محصول ماکارونی بود چرا که تولیدکنندگان این صنعت از جمله تک ماکارون با حضور 24 ساعته نیاز مردم را به نحو احسنت در این مقطع تامین نمود. خوشبختانه محصول ماکارونی دارای شلف لایف طولانی بوده و به عنوان یک غذای خشک، سالم و ارزان یکی از بهترین گزینه ها در زمان های اضطراری و به ویژه قرنطینه برای خانواده ها است.

نائب رییس هیات مدیره شرکت تک ماکارون یادآور شد: از آنجا که غلات پایه اصلی غذای مردم کشور است لذا محصول ماکارونی نیز می تواند جایگزین بسیار مناسبی حتی برای نان در زمان شیوع بیماری باشد چرا که این محصول در فضایی کاملا مکانیزه و بهداشتی تولید و بسته بندی می شود و هیچ گونه تماس انسانی در تولید ماکارونی مداخله ندارد.

حمایت های دولت از صنعت ماکارونی

وی خاطر نشان کرد: لذا دولت با حمایت واحدهای تولید ماکارونی نه تنها به رشد این صنعت کمک خواهد کرد بلکه با نیم نگاهی به اهمیت و ضرورت حضور این ماده غذایی مهم و ارزان در سبد غذایی خانوارها می تواند تمهیداتی را برای افزایش سرانه مصرف آن به ویژه در شرایط اضطراری مهیا کند.

به عقیده من همانطور که کشور نیاز به ذخیره استراتژیک غلات و کالاهای اساسی دارد باید به محصول ماکارونی نیز بعنوان یک کالای اساسی نگاه شود و در یک برنامه مدون ذخیره استراتژیک ماکارونی در کشور برای دوران بحرانی لحاظ گردد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا