اخبار علمیشماره 35گوناگونیافته‌ها

پروتئین چگونه در محصولات خود افزایش دهیم؟

اهمیت نقش پروتئین در رژیم غذایی

با توجه به روندهای سلامتی و اهمیت نقش پروتئین در رژیم غذایی، افراد بیشتری این روزها به میزان پروتئین در مواد غذایی مصرفی خود توجه می‏کنند. برچسب “با پروتئین بالا” بر روی محصولات نشان داده است که فروش آن‏ها را افزایش می‏ دهد و اغلب خریداران آن نیز افرادی هستند که به سلامتی خود اهمیت می ‏دهند. اما این تنها بالا بودن پروتئین نیست که برای مصرف کنندگان مهم است بلکه نوع پروتئینی که وارد بدنشان نیز می‏شود از اهمیت بالایی برخوردار است.

پروتئین‏ های ایزوله در اغلب موارد بدون طعم هستند

در صنعت نانوایی لبنیات و تخم مرغ از جمله مواد افزودنی پرطرفداری هستند که نه تنها در طعم و شیوه پخت تأثیر گذارند بلکه منابع بسیار خوبی از پروتئین نیز به شمار می‏ روند. در همین راستا شرکت‏ هایی هستند که این پروتئین‏ ها را ایزوله سازی می‏ کنند و درصد بالاتری از آن‏ها را در حجم کمتری ارائه می‏ دهند. این پروتئین‏ های ایزوله در اغلب موارد بدون طعم هستند و ویژگی‏های شکل گیری و ساختاری محصول را بهبود می‏بخشند.

ژلاتین نیز نوع دیگری از موادی است که پروتئین محصلات نانوایی را افزایش می‏ دهد، اگرچه دلیل اصلی استفاده از آن بهبود پیوستگی و ساختار خمیر و محصول نهایی است. ژلاتین همچنین به عنوان یک امولسیفایر و پایدار کننده عمل می‏کند.

مرغ رایج‏ترین پروتئینی است که در سطح جهان مورد استفاده است

استفاده از محصولات جدید نیز برای افزایش پروتئین‌در بین نانوایان رایج است. برای مثال، اسپری پروتئین مرغ بدون چربی و کربوهیدرات از جمله محصولاتی است که پروتئین محصول را افزایش می‏ دهد. مرغ رایج‏ترین پروتئینی است که در سطح جهان مورد استفاده است و بسیاری از ورزشکاران نیز از آن برای تأمین پروتئین‌مورد نیاز خود استفاده می‏ کنند. این اسپری‏ های پروتئین‌در دو نوع ارگانیک و معمولی به بازار عرضه می‏شوند و حاوی بیش از 80 درصد پروتئین هستند.

در حال حاضر بیش از 2500 نوع از حشره شناسایی شده ‏اند که قابل خوردن هستند

پروتئین‌حشرات نیز بحثی بسیار داغ در چند سال اخیر بوده است. در حال حاضر بیش از 2500 نوع از حشره شناسایی شده ‏اند که قابل خوردن هستند و گونه ‏هایی ازآن‏ها نیز قابلیت بهبود طعم، رنگ و بافت محصولات نانوایی را نیز دارند. در مقایسه با دیگر انواع دام و طیور، حشرات به فضا، آب و غذای بسیار کمتری برای پرورش تولید نیاز دارند.

شرکت C-Fu یکی از شرکت‏ هایی است که در زمینه پروتئین‌حشرات برای محصولات نانوایی فعالیت دارد و آردی با نام Cricket تولید کرده است. Cricket به معنای نوعی جیرجیرک است و این آرد نیز از 65 درصد پودر پروتئین‌تهیه شده از این جیرجیرک تشکیل شده است. این آرد طعمی آجیلی دارد و رنگ آن نیز زرد کمرنگ است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا