آردداخلیشماره 47غلاتگفتگو

ورود گندم کیفی به چرخه تولید آرد با حذف تعاونی‌های روستایی از خرید گندم

رئیس انجمن صنفی آردسازان آذربایجان شرقی مطرح کرد

با توجه به شروع فصل خرید گندم، مدیران ارشد سازمان بازرگانی دولتی ایران در صورت صلاح‌دید می‌توانند با حذف تعاونی‌های روستایی از فرآیند خرید گندم و واگذاری کامل آن به کارخانجات دارای سیلو و سیلوداران بخش خصوصی علاوه بر ورود گندم با کیفیت به چرخه تولید آرد، بخشی از ضرر و زیان کارخانجات آرد را جبران نمایند چراکه تعدادی از مراکز تعاونی روستایی فاقد سیلوی مدرن و آزمایشگاه مجهز می‌باشند و نمی‌توانند به خوبی گندم با کیفیت را خرید و نگهداری کنند.

فیروز ترابی مزرعه، رئیس انجمن صنفی کارخانجات آرد آذربایجان شرقی ضمن بیان مقدمه فوق با بیان اینکه بر اساس نظریه تورم، هزینه‌های سربار کارخانجات به شدت افزایش یافته است، گفت: از سال 93 تاکنون هیچ‌گونه افزایشی در قیمت آرد انجام نشده است و کارخانجات محتمل ضرر و زیان بسیاری شده‌اند لذا از ریاست محترم سازمان بازرگانی دولتی ایران و مسئولان مربوطه تقاضا داریم که در سال جهش تولید و رونق اقتصادی با نگاه حمایت‌گرانه، در نرخ‌گذاری دستمزد آسیابانی تجدیدنظر لازم را مبذول فرمایند.

حذف واسطه‌گری و هدررفت آرد با فروش استانی آرد نیمه یارانه‌ای

ترابی ادامه داد: خوشبختانه مجموعه شرکت غله آذربایجان شرقی با تدابیر به موقع خود توانستند با استانی کردن فروش آرد نیمه یارانه‌ای، مانع حیف و میل آرد و حذف واسطه‌گران شوند. از سوی دیگر شرکت غله با تسهیل‌سازی حمل گندم خارجی به استان، گام مهمی را در جهت بهبود کیفی و کمی آرد استان برداشته‌ است.

وی در خصوص اقدامات انجمن صنفی آذربایجان شرقی در بحث مقابله با کرونا اظهار کرد: انجمن صنفی آردسازان استان آذربایجان شرقی همگام با سایر ارگان‌های پیشتاز در بخش نحوه کارکرد و تولید کیفی و کمی آرد به نظارت مستمر فعالیت کارخانجات آرد پرداخته است. همچنین خیران صنعت آرد سازی با کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود مسیر مقابله با کرونا را روشن‌تر ساختند.

ترابی در پایان خاطرنشان کرد: لازم می‌دانم که از جناب آقای مهندس ابوالحسن زاده، مدیریت محترم غله و خدمات بازرگانی منطقه 8 و کارکنان سخت کوش که با تدابیر به موقع، فروش آرد نیمه یارانه ای بصورت استانی انجام می شود از جانب اعضاء انجمن صنفی تقدیر و سپاسگزاری می نماییم که تحقق این امر مانع حیف و میل آرد و حذف واسطه گران گردید.همچنین از تلاش‌های شبانه روزی و مضاعفشان که با تهیه و تدارک  گندم خارجی برای استان، کمک شایانی در بهبود کیفی و کمی آرد استان داشته اند، تشکر ویژه‌ای داریم.

خبرنگار: فاطمه بغدادی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا