آردداخلیشماره 24گفتگوگفتگوی ویژه

خوشه فارس به بازار مدرن کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ورود می کند

خوشه فارس به بازار مدرن کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ورود می کند! در یک سال اخیر یکی از مهمترین مسایل مطرح شده در اقتصاد ایران ودر میان فعالان اقتصادی و بازرگانی کشور، بهره گیری از بازارهای صادراتی کشورهای همسایه و منطقه بوده است.

کشورهایی همچون روسیه، عراق و کشورهای عربی از جمله بازارهایی بوده اند که تمایل زیادی برای حضور محصولات ایرانی در خود نشام داده اند. این تمایل نه تنها به دلایل سیاسی بلکه به دلایل توان و پتانسیل بالای بخش تولید ایران برای تأمین نیازهای این کشورهاست.

روابط ایران و قطر در سال های گذشته در سطح خوبی قرار دارد

اما یکی از این بازارها با بقیه آنها متفاوت تر بوده است. بازار قطر به دنبال قطع واردات ازعربستان، به عنوان یک بازار لوکس و جذاب، توجه بسیاری از کشورهارا به خود جلب کرده است. روابط ایران و قطر در سال های گذشته در سطح خوبی قرار داشته است. امیر قطر از جمله مقامات عربی بود که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید در دوره دوم ریاست جمهوری آقای روحانی، به وی تبریک گفت و خواستار گسترش مناسبات با ایران شد.

قطربا بیش از 3 میلیون نفر جمعیت بومی و غیر بومی و مساحت آن 493، 11 کیلومتر مربع و همچنین با دارا بودن ذخایر گسترده گازی به نقل از مجله فوربس، ثروتمندترین کشور جهان معرفی شده است.

این کشور کوچک عربی بالاترین شاخص توسعه انسانی بین کشورهای جهان عرب را داراست و همین موضوع شرایط سخت استانداردهای کالاهای وارداتی به این کشور را تعیین می کند. در این میان کدام شرکتها می توانند از سد استانداردها و گواهی های سخت صنایع غذایی عبور کرده و سهمی از بازار قطر را بعنوان ثروتمندترین کشور جهان کسب کنند؟!

شرکت آرد خوشه فارس یکی از موفق ترین شرکت های تولیدکننده آرد

با خبر شدیم در میان کارخانجات آرد تولیدی کشور، شرکت آرد خوشه فارس به عنوان یکی از موفق ترین شرکت های تولیدکننده آرد، پس از دریافت سهم بازار قابل توجهی از بازار آرد ایران و همچنین صادرات به عراق و سوریه هم اکنون موفق به صادرات آرد به کشور قطر شده است.

موفقیتی که تمام صنعت آرد کشور را تحت الشعاع خود قرار می دهد چرا که تجار منطقه و کشورهای همسایه را متوجه توانایی صنعت آرد کشور می کند. فعالیت صادراتی شرکت آرد خوشه فارس از خردادماه سال جاری و پس از سالها توقف صادرات گندم از کشور، با صدور سی هزار تن گندم به کشور عمان آغاز شد و هم اکنون نیز در حال رایزنی جهت صدور گندم به کشورهای همجوار می باشد.

اهم فعالیت های صادراتی آرد خوشه فارس در سال 96

بر اساس این گزارش در سال 1396 شرکت آرد خوشه فارس حدود 48.000 تن آرد و گندم به کشورهای عراق و عمان صادر نمود که انعکاس مثبتی نیز در رسانه های بین المللی داشت. از طرف دیگر این صادرات رقمی معادل 11 میلیون دلار ارز آوری برای کشور و به ویژه استان فارس به همراه داشت.

و اما بازار کشور قطر در دستان شرکت خوشه فارس

کشور قطر از راه دریایی به ایران بسیار نزدیک است. در حال حاضر به دلیل قطع صادرات کالا از عربستان به این کشور، گندم و آرد به عنوان دو محصول اساسی، گزینه مناسبی برای شکل گیری روابط تجاری بین ایران و قطر است. هم اکنون مقدمات صادرات آرد از شرکت خوشه فارس به کشور قطر فراهم شده است به نحوی که در حال حاضر طی تفاهم صورت گرفته، به صورت هفتگی انواع آرد به این کشور صادر خواهد شد.

با توجه به تنوع محصولات تولیدی آرد خوشه فارس که شامل 38 نوع آرد تخصصی می باشد امکان حضور در بخش های مختلف بازار قطر از جمله رستوران ها، قنادی ها و سوپرمارکت های لوکس نیز برای آرد خوشه فارس فراهم شده است.

درخواست آرد غنی شده توسط مشتریان قطر

نکته قابل توجه در خصوص بازار قطر این است که با توجه به شرایط اقلیمی و عواملی همچون روشهای تغذیه ای نادرست که موجب سوء جذب آهن در بدن می شود، بخش اعظمی از سفارش این کشور مربوط به آرد غنی شده می باشد. لذا شرکت آرد خوشه فارس طی ارزیابی و تحقیقات صورت گرفته با مشاوره سازمان علوم پزشکی کشور به این نتیجه رسید که آرد صادر شده با غنی سازی مناسب می تواند به بهبود سلامت افراد در این کشور نیز، کمک شایانی کند.

شایان ذکر است؛ شرکت آرد خوشه فارس در نظر دارد تا در سال 97 با تداوم برنامه صادرات آرد، برای کشورهای یمن، سوریه، قطر، عراق و کلیه کشورهای حوزه خلیج فارس گام بلندی در جهت ارزآوری کشور در این حوزه بردارد تا جایی که رقم صادرات سالانه 120 هزار تن (ماهانه 10 هزار تن) صادرات را در چشم انداز سال 97 خود در نظر دارد.
واحد طرح و توسعه شرکت آرد خوشه فارس

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا