داخلیشماره 37گفتگو با مسئولین دولتگندم

واردات گندم در سال 98 ممنوع شد

با افزایش عملکرد اراضی دیم، کمبودی در گندم نداریم

واردات گندم در سال 98 ممنوع شد! عباس پاپی‌زاده، عضو کمیسون کشاورزی مجلس در گفتگو با خبرنگار نگاشته در خصوص برآورد میزان خسارت سیل به مزارع کشاورزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی، دولت و مجلس پیگیر مشکلات کشاورزان هستند و مصوباتی مانند اعطای وام‌ با باز پرداخت بلندمدت و یا بلاعوض را پیش‌بینی کرده اند تا از این طریق بخش کوچکی از خسارت آسیب‌دیدگان جبران شود.

 

وی اظهار کرد: با توجه به عمده کشت گندم  ایران از طریق اراضی دیم و بارش‌های مناسب امسال، پیش‌بینی می‌شود که افزایش عملکرد اراضی دیم، سایر خسارت‌های واردشده به بخش کاهش تولید گندم کشور را جبران کند و در سال 98 با خودکفایی در گندم نیازی به واردات آن نداشته باشیم.

 

تحقق خودکفایی گندم کشور و واردات گندم

علی اکبری، عضو کمیسون کشاورزی مجلس نیز در گفتگو با نگاشته با بیان اینکه استان‌های خوزستان و گلستان بیشترین خسارت را در سیل اخیر متوجه شدند، گفت: کمیسون کشاورزی مجلس در تلاش است تا به گندم‌کاران آسیب‌دیده هزینه‌های کاشت گندم را در کوتاه‌ترین زمان ممکن پرداخت کند. همچنین پیگیر مشکلات کشاورزان مشمول بیمه و غیر بیمه نیز هستیم.

 

نیازی به واردات گندم نیست

عضو کمیسون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه بر اساس پیش‌بینی وزارت جهاد کشاورزی امسال نیازی به واردات گندم نیست، تصریح کرد: امسال نیز همچون سال گذشته نهاده‌های دامی و نیازهای عمومی از محل واردات با ارز 4200 و ارز نیمایی تامین می‌شوند و با توجه تحقق سیر خودکفایی گندم و عدم نیاز کشور به واردات این کالای استراتژیک واردات آن با ممنوعیت رو به رو است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا