آردداخلیشماره 44غلاتگفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

ایستگاه حمل ریلی و نقش موثر آن در مجاورت انبار مکانیزه سیوند در روند فصل خرید گندم 98

معاون فنی و مهندسی اداره کل غله و خدمات بازرگانی منطقه ۳

ایستگاه حمل ریلی و نقش موثر آن در مجاورت انبار مکانیزه سیوند در روند فصل خرید گندم 98/ مهندس رسول کاظمی، معاون فنی و مهندسی اداره کل غله و خدمات بازرگانی منطقه 3 در خصوص سرمایه گذاری های جدید در راستای احداث ظرفیت ذخیره سازی گندم و دانه های روغنی در استان فارس، بیان داشت: در طی سال های اخیر اقدامات موثری در خصوص افزایش ظرفیت ذخیره سازی گندم و دانه های روغنی به صورت استاندارد صورت گرفته است. از این میان می توان به افتتاح سیلوی 50 هزار تنی کازرون در سال 1396 اشاره داشت. همچنین مقرر است از سیلوی فلزی 30 هزار تنی اقلید و 40 هزار تنی داراب طی ماه های آتی بهره برداری شود.

ایستگاه حمل ریلی و نقش موثر آن در مجاورت انبار مکانیزه سیوند در روند فصل خرید گندم 98

وی در ادامه در پاسخ به میزان استفاده از ظرفیت ذخیره سازی بخش دولتی و خصوصی در روند خرید تضمینی گندم در سال 98، افزود: در روند فصل خرید تضمینی 60 درصد از ظرفیت ذخیره سازی توسط سیلوهای دولتی و 40 درصد از ظرفیت سیلوهای بخش خصوصی درگیر بوده اند.

کاظمی در خصوص ظرفیت های ذخیره سازی احداث نشده در استان، گفت: طی سال های گذشته، تعدادی مجوز بنا به شرایط ویژه صادر شده و بخش اندکی از دریافت کنندگان مجوز موفق به دریافت تسهیلات و احداث سیلو شده اند. خوشبختانه در سال های اخیر مجوز برای کارخانجات آردسازی جهت مکانیزه کردن و نگهداری بهتر گندم ها صادر شده که در حال ساخت است.

وی در راستای ارزیابی از کیفیت بهداشتی سیلوهای استان، خاطرنشان کرد: بنا به برنامه ریزی های انجام شده، کیفیت سیلوها به ذخیره سازی استاندارد نزدیک شده اند و با اتخاذ راهبردهای بهداشتی از قبیل سرامیک کاری انبارها، پالت گذاری، اصلاح کف، سقف و درب تنبارها، تقویت سیستم هوادهی و غیره کیفیت بهداشتی انبارها را ارتقا بخشیده است.

معاون فنی و مهندسی اداره کل غله و خدمات بازرگانی منطقه 3 در خصوص افزایش مراودات اداره کل غله استان با شرکت راه آهن، یادآور شد: بنا به امکان سنجی و برنامه ریزی های صورت گرفته و طی هماهنگی های به عمل آمده با راه آهن فارس، یک ایستگاه حمل ریلی در مجاورت انبار مکانیزه سیوند احداث شده است. لذا با توجه به 35 هزار تن گندم تولید شده در استان فارس در سال 98، این ایستگاه نقش موثری جهت حمل گندم به استان های متقاضی گندم داشته است.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا