آردخرید تضمینی گندمداخلیشماره 52صنعت ماکارونیگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندمماکارونی

نرخ گندم در سال جدید با وجود تورم 40 درصدی و افزایش 60 درصدی قیمت آن

تعیین نرخ 4000 تومان خرید تضمینی گندم در سال جدید در مقایسه با نرخ 2500 تومان سال جاری، رشد 60 درصدی را نشان می دهد و این موضوع کارخانجات ماکارونی را که کشت قراردادی سالانه خود را پیش از این منعقد کرده اند، متحمل هزینه و فشار زیادی خواهد کرد چراکه به طور معمول کارخانجات ماکارونی گندم دوروم را 230 تومان بالاتر  از نرخ خرید تضمینی دولت (4200 تومان) خریداری می کنند که هزینه های دیگر شامل حمل و نقل (اکثرا از استان های جنوبی کشور) و ایجاد مرکز خرید، تامین نیرو انسانی، سیستم نرم افزاری و هزینه های جانبی در نهایت نرخ گندم دوروم را برای کارخانجات ماکارونی به حدود 5 هزار تومان می رساند.

در این راستا مهندس احمد ملک، مدیرعامل شرکت صنایع غذایی مانا بیان کرد: با توجه به اینکه کارخانجات باید گندم دوروم سالانه خود را طی یک ماه خریداری کنند لذا آیا با افزایش نرخ گندم و رشد هزینه ها، بانک ها امکان توان تامین 60 درصد افزایش نقدینگی لازم را خواهند داشت؟ در حال حاضر نیز بانک ها در تامین نقدینگی مشکل دارند! همچنین کارخانجات برای 60 درصد افزایش نقدینگی چه میزان باید بهره بانکی پرداخت کنند؟

از طرفی افزایش قیمت تمام شده تولیدکنندگان نسبت به نرخ جدید گندم، افزایش 120 درصدی هزینه سلفون در 4 ماه اخیر، افزایش 100 درصدی کارتن، رشد قیمت 120 درصدی یورو نسبت به سال گذشته در تهیه قطعات یدکی، و غیره منجر به افزایش قیمت محصول نهایی، کاهش قدرت خرید مردم و افت فروش می شود. علاوه بر مشکلاتی که تعیین نرخ بالای گندم در صنعت ایجاد می کند؛ دولت نیز در این میان باید بودجه بیشتری به منظور خرید تضمینی گندم جهت مصارف خبازی و غیره تامین کند.

گندمکاران همچنان از نرخ گندم در سال جدید ناراضی هستند!

باید گفت که دلیل افزایش نرخ گندم به موضوع افزایش بیش از 800 درصدی نرخ دلار طی 3-4 سال گذشته باز می گردد چراکه قیمت گندم وارداتی با نرخ بالاتر از گندم داخلی است و به همین دلیل کشاورزان و بنیاد گندمکاران نرخ گندم وارداتی را ملاک افزایش قیمت گندم در داخل می دانند.

اگرچه خرید گندم با قیمت بالا از طرف دولت، نوعی حمایت از کشاورزان محسوب می گردد و ما نیز مخالف آن نیستیم اما هنگام تعیین نرخ جدید برای گندم باید تمام بخش صنف و صنعت را در نظر داشت چراکه افزایش 60 درصدی نرخ این محصول بیش از تورمی است که 40 درصد اعلام شده است! در حالیکه این امر منطقی نیست و تصور ما افزایش قیمت همگام با تورم حدود 40 درصد بوده است. با این اوصاف بنیاد گندمکاران همچنان 60 درصد افزایش نرخ گندم را به دلیل افزایش قیمت سم و هزینه های کاشت راضی کننده نمی دانند!

کاهش فروش ماکارونی، عواقب سنگینی بر واحدهای تولیدی و افزایش هزینه های دولت خواهد داشت!

ملک در ادامه در خصوص تبعات کاهش فروش ماکارونی در بازار گفت: با افزایش نرخ گندم، فروش کالاهایی همچون ماکارونی که یکی از کالاهای اساسی سبد خانوار اقشار ضعیف جامعه محسوب می گردد، کاهش می یابد و این قشر از مردم بیش از پیش به نان روی می آورند و در نتیجه دولت باید یارانه بیشتری اختصاص دهد و فشار بیشتری را متحمل گردد.

کشت گندم به چه قیمتی…؟!

این فعال صنعت ماکارونی در خاتمه یادآور شد: افزایش قیمت گندم داخلی را  به منظور حمایت از تولید داخل و عدم واردات گندم چندان منطقی نیست  چراکه زمین های کشاورزی کشور محدود بوده و در صورت کشت گندم در آن، مجبور به واردات سایرکالاها همچون ذرت و جو هستیم. در نتیجه اینکه چه نوع محصولی در این زمین ها کشت شود چندان تفاوتی نداشته و مقدار زمین زیر کشت ثابت است. در این میان دولت باید بر اساس آمارهای کارشناسی برای زمین های قابل کشت کشور بر اساس منافع کشاورز و منافع ملی برنامه ریزی کند. هزینه واردات هر گونه کالای اساسی، چه گندم و چه سایر نهاده ها بر دوش دولت است لذا آنچه اهمیت دارد اولویت بندی و  ثبات برنامه ریزی در بلند مدت می باشد که هم به نفع کشاورزان خواهد بود و هم به نفع صنعتگران و تولیدکنندگانی که مصرف کننده این محصولات هستند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا