آردآردسازانداخلیشماره 54گزارشگندم

کارخانه آرد سفید ارمغان به عنوان پرچمدار کیفیت در استان خراسان شمالی شناخته شد

کارخانه آرد سفید ارمغان بجنورد برای هفتمین سال و بر اساس شاخص‌های استاندارد و با کسب بیشترین امتیاز در بخش مواد غذایی و محصولات کشاورزی، در بین سایر واحدهای تولیدی استان به عنوان واحد تولیدی نمونه معرفی شد تا با کسب این عنوان، ویترین افتخارهای خود را پربارتر از همیشه کند و در ادامه راه موفقیت و تولید محصولات با کیفیت مصمم‌تر از همیشه گام بردارد. بدین منظور چندی پیش با رعایت اصول بهداشتی، در محل استانداری خراسان شمالی از واحدهای نمونه سال 1399 استانی در حضور معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار، مدیر کل استاندارد خراسان شمالی و برخی مدیران استانداری و دستگاه‌های اجرایی استان، با اهدای تندیس و لوح از کارخانه آرد سفید ارمغان بجنورد به عنوان واحد نمونه استانی تقدیر شد.

به گفته فهیمه مهمان نواز، مدیر کل استاندارد خراسان شمالی، هر ساله بر اساس مقررات موجود، واحدهای تولیدی و خدماتی مشمول، بر اساس ارزیابی‌های مستمر در طول سال، مستندات و مدارک را در سامانه‌ای بارگذاری و پس از بررسی کارشناسی و ارزیابی‌هایی که توسط سازمان ملی استاندارد ایران انجام می‌شود، امتیازاتی تعلق می‌گیرد که در نهایت واحدهایی که در این عرصه، بالاترین امتیازات را کسب کنند، در سطوح استانی یا ملی نمونه خواهند شد. سید علی شریعت، رئیس هیئت مدیره شرکت تولیدی آرد سفید ارمغان بجنورد در این باره گفت:

ارمغانی از کارخانه

آرد این روزها شرکت تولیدی آرد سفید ارمغان که عمری ۲۲ ساله دارد، نامی آشنا در صنعت تولید آرد کشور و افتخاراتش در بخش‌های مختلف زبانزد هر تولید کننده است و این کارخانه را می‌توان ارمغانی برای نه تنها بجنورد و استان خراسان شمالی، بلکه برای کشور دانست، اقدامات و برنامه‌ریزی‌های منسجم انجام شده از یک سو و کسب افتخارات مختلف از سوی نهادهای مختلف از جمله سازمان ملی استاندارد ایران و اداره کل استاندارد خراسان شمالی، نشان از عزم جدی این کارخانه برای تولید محصولی با کیفیت با معیارها و استانداردهای ملی و جهانی است و می‌توان به آینده آن نیز امیدوار بود؛ واحدی که در این سال‌ها تولیداتش مرزهای استان را در نوردیده و روانه آن سوی مرزهای جغرافیایی کشور شده است.

 

سرآغاز فعالیت کارخانه

به گفته رئیس هیئت مدیره شرکت تولیدی آرد سفید ارمغان بجنورد، این شرکت تولیدی سال ۷۷ به ثبت رسید و کارخانه آرد ارمغان به عنوان یکی از مجهزترین و بزرگترین واحدهای آردسازی استان نیز در زمینی به مساحت ۱۱ هزار متر مربع در دهه فجر ۸۶ به بهره برداری رسید. در حال حاضر حدود ۴۰ نفر به صورت مستقیم در این کارخانه که ظرفیت تولید ۲۰۰ تن انواع آرد در هر شبانه روز دارد، مشغول کار هستند. وی هدف از تاسیس کارخانه را ارتقا سطح کیفی آرد خبازی، تولید انواع آردهای صنفی و صنعتی، بهبود کیفیت نان و همچنین صادرات آرد تحت عنوان صادرات غیر نفتی دانست و ادامه داد: در مدت زمان فعالیت، برنامه ریزی دقیق و مدون و همچنین تلاش و کوشش پرسنل ساعی این واحد، موجب ارتقاء کیفیت محصولات و استمرار این مهم در محصولات تولیدی شده است.

تولیدات کارخانه

سید علی شریعت  عمده محصولات تولیدی این واحد را برای مصارف خبازی ها و بخشی هم برای مصرف صنعت دانست. به گفته وی در حال حاضر در این کارخانه محصولات زیر تولید و توزیع می شود که همگی دارای نشان استاندارد هستند.

انواع آردهای خبازی

آردهای صنفی و صنعتی

سبوس

گام‌های صادراتی به خارج کشور

در سال های اخیر تولیدات کارخانه آرد سفید ارمغان بجنورد، تنها محدود به عرضه در داخل بجنورد و استان نبود و روانه بسیاری از استان‌ها و حتی خارج کشور می شد. به گفته «شریعت، طی سال های قبل، کشورهای مختلفی از جمله ترکمنستان، افغانستان و تاجیکستان به عنوان کشورهای مقصد صادراتی تولیدات کارخانه آرد سفید ارمغان بجنورد به شمار می رفتند و اکنون با توجه به شرایط کشور، این امکان میسر نیست و چنان چه دولت شرایط صادرات را تسهیل کند، این واحد نیز به عنوان یکی از واحدهای تولید کننده آرد در استان آمادگی دارد تا محصولات خود را در آن سوی مرزها عرضه کند و علاوه بر ارز آوری برای کشور، در زمینه جذب و اشتغال بیشتر نیروهای توانمند بومی نیز گام بردارد

به روز شدن ماشین آلات کارخانه

به گفته وی ماشین آلات کارخانه آرد سفید ارمغان بجنورد با تکنولوژی روز دنیا به روز رسانی شده‌اند و خرید ماشین آلات و خدمات مهندسی از کمپانی معظم بولر سوئیس انجام شده که این اقدام در راستای ارتقا کیفیت محصولات ورضایت هر چه بیشتر مصرف کنندگان محترم صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: ضمنا کارخانه آرد سفید ارمغان بجنورد هیچ گونه نمایندگی فروش محصول ندارد و فقط محصولات خود را مستقیم در محل کار خانه به مشتریان تیم خود عرضه می کند.

 

تالار افتخارات

تالار افتخار این کارخانه نیز پر است از تندیس هایی که نشان از همت های والایی دارد که به منظور تولید و عرضه محصولات با کیفیت انجام شده است و البته رئیس هیئت مدیره شرکت تولیدی آرد سفید ارمغان بجنورد، کسب این افتخارات را مرهون تلاش های شبانه روزی پرسنل زحمتکش کارخانه دانست و از آن ها تشکر و قدردانی کرد. به گفته وی همه تولیدات این واحد دارای نشان استاندارد و ایران کد است و با نام تجاری اصیل در بازار عرضه می شود، هر چند افتخارهای کسب شده از سوی این کارخانه فراوان است اما به عنوان نمونه می توان به موارد زیر به عنوان قطره ای از دریای افتخارات اشاره کرد:

واحد منتخب استانی از سوی اداره کل استاندارد خراسان شمالی در سال های ۸۸ ۹۱، ۹۳، ۹۴، ۹۶

، ۹۵ و ۹۹

واحد نمونه کشوری از سوی سازمان ملی استاندارد ایران در سال ۹۱

واحد نمونه کشوری از سوی انجمن صنفی صنایع آرد ایران در سال ۹۲

معرفی آزمایشگاه آکرودیته کارخانه آرد سفید ارمغان بجنورد به عنوان آزمایشگاه نمونه استان در سال های 93،94،97،98 از سوی اداره کل استاندارد خراسان شمالی.

واحد برگزیده در همایش برندبرتر، کیفیت برتر در افق ایران ۱۴۰۴ که با حضور واحدهای برتر کشور در مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار شد.

واحد منتخب اداره نظارت بر مواد غذایی آشامیدنی و آرایشی استان در سال های ۸۷، ۸۹ و ۹۱

واحد منتخب شرکت غله و خدمات بازرگانی استان در سال های ۸۹ و ۹۸ و دریافت لوح تقدیر از معاون وزیر و مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ایران

معرفی مدیر کارخانه به عنوان صنعتگر پیشکسوت نمونه استان از سوی سازمان صمت استان و استانداری خراسان شمالی در سال های ۸۵ و ۹۷

 

افتخارات واحد کنترل کیفیت

(منصوره کمالی) دانش آموخته کارشناسی ارشد مهندسی شیمی بیوتکنولوژی، این روزها سکاندار و مدیر کنترل کیفیت شرکت تولیدی آرد سفید ارمغان بجنورد است که تا کنون افتخارات بسیاری را نیز به ارمغان آورده است. مسئول کنترل کیفیت فرآورده های لبنی یاسمین به مدت ۱ سال، مسئول کنترل کیفیت آب معدنی چشمه طبیعت به مدت ۵ سال، مسئول کنترل کیفیت آرد شریعت آشخانه به مدت ۳ سال، مسئول کنترل کیفیت آرد سفید ارمغان بجنورد به مدت ۱۳ سال و گذراندن ۲۲۰۰ ساعت دوره های آموزشی از جمله سوابق کاری و علمی خانم (کمالی)  به عنوان مدیری کاربلد در حوزه تولید و کنترل کیفیت است. وی البته افتخارات بسیاری را نیز کسب کرده است که از جمله مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد

معرفی به عنوان مدیر کنترل کیفیت منتخب از سوی اداره کل استاندارد خراسان شمالی از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۸

معرفی به عنوان مدیر کنترل کیفیت منتخب کشوری از سوی سازمان استاندارد ملی ایران در سال های ۹۳

، ۹۱ ، ۸۹ و ۹۶

معرفی به عنوان مسئول فنی نمونه کشوری از سوی کانون انجمن صنفی صنایع آرد ایران در سال های ۹۱ و ۹۲

معرفی به عنوان مسئول فنی منتخب اداره نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی استان در سال های ۸۸، ۹۰ و ۹۸

معرفی به عنوان صنعتگر نمونه استان از سوی اداره کل استاندارد خراسان شمالی در سال ۸۸

 

کسب گواهینامه های جهانی

وی از اقدامات بسیاری که برای استمرار در کیفیت تولیدات این کارخانه کهنه کار انجام شده است، سخن به میان آورد و ابراز کرد: برای تطبیق با استانداردهای روز جهانی، روند فعالیت سازمان در امور مختلف از طریق موسسات بین المللی مورد ارزیابی و ممیزی قرار داده شد و پس از انطباق، گواهینامه های زیر نیز حاصل شد.

14001:2004 ISO

ISO 16001:2009

ISO 9001:2008

ISO 22000:2005

HACCP

OHSAS 18001:2007

ISO 50001:2011

ISO 10004:2012

دریافت نشان حلال

دریافت پروانه تحقیق و توسعه    R&D

اخذ گواهینامه اکرودیته برای آزمایشگاه همکاری از سوی اداره کل استاندارد استان.

دریافت ISO17025 در آزمایشگاه از سوی سازمان ملی استاندارد ایران

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا