آردداخلیشماره 47غلاتگفتگوگندمگوناگونماکارونی

ماکارونی ها/ تبعات تعلل در اعلام نرخ افزایش قیمت واقعی هرسال، گریبان گیر تولیدکنندگان ماکارونی است

مدیرعامل مجتمع تولیدی شمس آذر

آرد صنف و صنعت در سال جدید از قیمت 1850 تومان به 2700 تومان ارتقا یافته است و به همان نسبت نیز هزینه های تولید ماکارونی تا 50 درصد افزایش یافته است. مسلما این افزایش قیمت باید در نرخ تمام شده لحاظ شود تا کارخانجات تولیدکننده ماکارونی متضرر نشوند.

ماکارونی ها/ تبعات تعلل در اعلام نرخ افزایش قیمت واقعی هرسال، گریبان گیر تولیدکنندگان ماکارونی است

 

مهندس نجفیان، مدیرعامل مجتمع تولیدی شمس آذر در گفت و گو با نشریه نگاشته در تکمیل مطلب فوق، بیان داشت: در اردیبهشت ماه سال گذشته بازار ایران با بحران کمبود ماکارونی مواجه بوده است. دلیل آن افزایش نرخ ماکارونی تنها در فروردین ماه هرسال است این درحالی است که کارگروه تنظیم بازار، درصد افزایش قیمت واقعی را در پایان اردیبهشت ماه هرسال اعلام می کند. در این بین تولیدکنندگان به مدت دوماه مواد اولیه خود را به قیمت سال گذشته خریداری می کنند و با نرخ سال گذشته به فروش می رسانند این درحالی است که قیمت واقعی مواداولیه افزایش یافته است لذا کارگروه تنظیم بازار باید متوجه این باشند که دوماه تعلل ایجاد شده جهت اعلام افزایش قیمت واقعی بازار، طبعات زیادی را برای تولیدکنندگان به همراه دارد.

نگذاریم تولیدکنندگان ماکارونی ها به حاشیه کشانده شوند!

وی در ادامه افزود: برخی شرکت ها با بنیه قوی که از پشتوانه بانک ها برخوردار هستند، در این شرایط با مشکل مواجه نمی شوند اما واحدهای کوچک موظف هستند برای ادامه فعالیت خود 50 درصد سرمایه در گردش خود را افزایش دهند. اما این سوال ایجاد می شود که منابع لازم باید از چه طریق تامین شود؟! با این شرایط رونق تولید به کسری تولید مبدل می شود و متاسفانه برخی از تولیدکنندگان به حاشیه کشانده می شوند و از دور خارج می شوند.

نجفیان با اشاره به اینکه عدم اجرای تمهیدات لازم باعث شده که مشکلات تولید در سال های متمادی ثابت باشد و هر سال  تکرار شود، خاطرنشان کرد: افزایش قیمت مواد اولیه و هزینه های تولید زیر نظر ارگان های دولتی نیازمند تشکیل همزمان کارگروه مرتبط است تا تمهیدات لازم جهت ادامه فعالیت تولیدکنندگان صورت گیرد و سرمایه در گردش مورد نیاز تامین شود.

 

توزیع بسته های حمایتی توسط تولیدکنندگان ماکارونی ها

مدیرعامل مجتمع تولیدی شمس آذر با تاکید بر افزایش 50 درصدی مواد اولیه جهت تولید ماکارونی، اذعان داشت: کارخانجات تولیدکننده این محصول همچنان با قیمت سال گذشته به تولید و توزیع ماکارونی می پردازند و خوشبختانه مجاهدت این تولیدکنندگان باعث شد که کمبود ماکارونی به خصوص در شرایط اضطراری شیوع کرونا در بازار ایجاد نشود. همچنین تمامی تولیدکنندگان ماکارونی بسته های حمایتی شامل پک های ماکارونی را برای توزیع در بین اقشار کم درآمد در نظر گرفته اند. شرکت شمس آذر نیز بالغ بر 1500 جعبه ماکارونی در اختیار استانداری و اتاق بازرگانی جهت توزیع قرار داده است. همچنین گفتنی است که شرکت شمس آذر در سال 99 تغییری در نرخ محصول نهایی نداشته است، این در حالی است که مواداولیه مورد نیاز را با قیمت افزایش یافته سال جاری تهیه می کند.

خبرنگار: افسانه فغانی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا