آردداخلیشماره 47غلاتگوناگون

ماسک های نانو جایگزین کارآمد برای ماسک های با راندمان N95 در شرایط کمبود جهانی ماسک

مدیرعامل شرکت نانوفناوران خاور

ماسک های نانو جایگزین کارآمد برای ماسک های با راندمان N95 در شرایط کمبود جهانی ماسک/ پیرو شیوع ویروس کرونا اغلب رسانه ها به اطلاع رسانی در جهت رعایت پروتکل های بهداشتی آموزش داده اند از این رو کارکنان بخش تولید و بسته بندی کارخانجات آرد می توانند با رعایت اصول اولیه از ابتدا به کووید 19 پیشگیری نمایند.

علاوه بر حفاظت شخصی در برابر ابتلا به بیماری، استفاده از ماسک نسبت به همیشه امری ضروری محسوب می شود و اهمیت حفاظت از سلامتی کارکنان بخش تولید آرد به دلیل آنکه متولی تولید قوت غالب جامعه هستند، کمتر از کادر درمان نیست. در شرایط بحران کمبود ماسک و اصرار متولیان بهداشت به توزیع ماسک فقط به کادر درمان  در نشست های انجام شده در بخش‌های مختلف صنایع مدیران شرکت اعلام نموده اند که کارمندان بخش تولید آرد نیز در خط مقدم قرار دارند و لازم است از ماسک های استاندارد و با کیفیت استفاده نمایند .

ماسک های نانو جایگزین کارآمد برای ماسک های با راندمان N95 در شرایط کمبود جهانی ماسک

مهندس تقوی، مدیرعامل شرکت نانوفناوران خاور در گفت و گو با نشریه نگاشته در خصوص لزوم استفاده از ماسک های استاندارد در شرایط شیوع کووید 19 در خط تولید کارخانجات صنایع غذایی، بیان داشت: متاسفانه شرایط ایجاد شده و کمبود ماسک مورد نیاز در این برهه از زمان باعث شده است که بسیاری از افراد با کمترین امکانات به تولید ماسک های ابتدایی دست بزنند که این امر می‌تواند تنها تاثیرات روانی جامعه را بهبود بخشد و از جهتی تماس دست با نقاط حساس و مستعد صورت مانند دهان و بینی را در طی روز به صورت قابل توجهی کاهش دهد که مانع انتقال ویروس و ابتلا به بیماری شود. از آنجایی که نهفتگی این ویروس برابر با 14 روز است لذا در صورت ناقل بودن افراد، اگر از ماسک بی کیفیت استفاده شود، انتقال بیماری با سرعت بیشتری به افراد دیگر یا محصولات غذایی وارد می شود.

خدمات شرکت نانوفناور خاور در زمان کرونا

تقوی خاطرنشان کرد: در راستای مقابله با ویروس کرونا لازم به ذکر است که این ویروس از طریق ترشحات قابل انتقال به افراد است و در این راستا ماسک هایی استاندارد با عملکرد مثبت محسوب می شود که علاوه بر هوادهی مطلوب، دارای سوپاپ استاندارد جهت دم و بازدم افراد باشد چرا که در صورت استفاده از سوپاپ غیر استاندارد در تولید ماسک متاسفانه استفاده از آن می تواند با عملکرد منفی، دریچه ورود آلودگی ها و ویروس ها به ریه افراد باشد که البته بعد از شیوع کرونا و لزوم استفاده از ماسک بدون سوپاپ خاص بیماران و افراد مشکوک شرکت نانو فناوران خاور ماسک هایی بدون سوپاپ N95  را طراحی و عرضه نموده است.

مدیرعامل شرکت نانوفناوران خاور، اذعان داشت: ماسک های تولید شده توسط شرکت نانوفناوران خاور به عنوان شرکتی دانش بنیان که به صورت تخصصی در بخش فیلتراسیون فعالیت دارد با بهره گیری از الیاف نانو و سوپاپ دیافراگم سیلیکونی باعث می شود با عمل دم بسته شود تا هوا از طریق الیاف فیلتر وارد شود و در هنگام بازدم، باز شده تا هوا از طریق سوپاپ تخلیه شود. تولید ماسک با نانو الیاف باعث شده تا میزان جذب ذرات تا میزان N99 افزایش یابد و به دلیل سبک بودن آن، تنفس در آن راحت و استاندارد صورت پذیرد. شرکت نانو فناوران خاور موفق شده در جهت تولید ماسک های استاندارد به اخذ پروانه بهره برداری تولید ماسک های نانو، گواهی نانو مقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو، گواهی سازمان غذا و دارو و تجهیزات پزشکی شده است.

زمان استاندارد استفاده از ماسک

وی در خصوص زمان استاندارد استفاده از ماسک، بیان داشت: گفتنی است که زمان استاندارد آن برای استفاده از هر ماسک بین  4 تا 8 ساعت است و ضروریست که پس از گذشت این مدت زمان ماسک تعویض شود اما با توجه به شرایط موجود و کمبودهای بازار دیده شده که یک ماسک در طول یک هفته مداوم مورد استفاده قرار می گیرد که خود می تواند منجر به بروز آلودگی و افزایش احتمال ابتلا به بیماری توسط افراد شود.

تقوی با بیان اینکه شرکت نانوفناوران خاور در این برهه از زمان اولویت خود را بر تولید ماسک های استاندارد برای کادر درمان کشور و پرسنل صنایع غذایی به خصوص کارخانجات آرد قرار داده است، گفت: هرگونه درخواست جهت تامین ماسک از سوی این مراکز ثبت و پشتیبانی می شود همچنین لازم به ذکر است که به دلیل شرایط اضطراری کنونی، تنها تا میزان مصارف روزمره این مراکز پشتیبانی می‌شود و امکان تامین ماسک جهت ذخیره سازی و انبار شدن و استفاده در طولانی مدت وجود ندارد چرا که هم اکنون بخش درمان کشور نیاز مبرمی به این محصول دارند. متاسفانه هم اکنون افرادی سودجو با عرضه ماسک های بی کیفیت و با قیمت بالا به سو استفاده از شرایط موجود می پردازند این در حالی است که سیاست شرکت نانوفناوران خاور عرضه بالاترین کیفیت با حداقل قیمت به بخش صنایع غذایی و کارخانجات آرد کشور است.

قابلیت جذب 95 درصد ذرات 300 نانومتر با ماسک های نانو  

وی در پاسخ به تفاوت ماسک های تنفسی نانو نسبت به ماسک های معمولی، یادآور شد: تفاوت اصلی نانو ماسک ها با ماسک های معمولی در قدرت جذب ذرات است. از این رو مشخصه ماسک های N95 در جداسازی ذرات 300 نانو متر تا 95 درصد است که ماسک های معمولی تولید داخلی به دلیل استفاده از متریال کم کیفیت نمی تواند بازدهی ماسک های  N95را دارا باشد و اصطلاحا چون شبیه ماسک های N95 هستند به نام ماسک N95  فروخته می شوند که به هیچ عنوان راندمان لازم را ندارند

و اگر بخواهند به راندمان N95 برسند میبایست تعداد لایه ها را افزایش دهند که منجر به افت فشار و سختی تنفس در این گونه ماسک ها خواهد شد  متاسفانه در شرایط کنونی تامین ماسک‌های با کیفیت به چالشی جهانی بدل شده است و شاهد افزایش قیمت به صورت چشمگیر بوده است. از این رو شرکت نانو فناوران خاور با بهره مندی از الیاف نانو موفق شد تا جذب ذرات را مانند ماسک های N95 افزایش دهد و با توجه به بررسی های به عمل آمده محققان، سایز ویروس کرونا حدود 100 نانو مترارزیابی شده است  و از آنجایی که این ویروس هوازی نیست و همراه با ترشحات جذب بدن و باعث بیماری می شود لذا از این جهت حجم پیدا کرده و ماسک های N95 در پیشگیری از این ویروس عملکرد بسیار خوبی داشته است.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا