داخلیدنیای دیجیتالشماره 36گفتگو

فناوری سنجش از دور در خدمت کشاورزان

فناوری سنجش از دور در خدمت کشاورزان! مواجهه با زمستان‌های سرد و پرباران، حوادث طبیعی ازجمله سیل و آفت‌های متنوع که می تواند هرلحظه صدمات جبران‌ناپذیری را به بار آورند و گاه محصولات یک کشاورز را ناقص کنند، حضور تکنولوژی‌های نوین برای جلوگیری از این حوادث نه تنها به کشاورزان زیادی کمک می‌کند.

بلکه آمار تولید محصولات کشاورزی کشور را هم بالا می‌برد، به گونه‌ای که کشور از واردات میوه‌ها، سبزیجات، صیفی‌جات و غیره برای تامین مایحتاج خود بی‌نیاز می‌شود.

گروه «کشت‌نگاران امید» با نام تجاری SATELARM با ایده‌ای نو در زمینه به کارگیری فناوری سنجش از دور (تصاویر هوایی و ماهواره‌ای) در کشاورزی به منظور ارتقای مدیریت و بهره‌وری باغ و زراعت، آماده ارائه خدماتی همچون بررسی رشد سالم و یکنواخت محصول و شناسایی عوامل مخرب در زمین به صورت دوره‌ای و با دقت مکانی بالا است.

کشت نگاران امید علاوه بر دارا بودن تخصص در زمینه کشاورزی دقیق با استفاده از دورسنجی، با ایجاد زیرساخت‌های ارتباطی آنلاین دارای سرعت پاسخگویی بالا به نیاز‌های مشتریان و با هزینه کم است.

استخراج اطلاعات مکانی از زمین های کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره ای است

حمید فرهمند هم‌بنیانگذار استارت‌آپ «کشت نگاران امید» در ابتدا در خصوص نحوه شروع بکار ایت استارت آپ، گفت: ایده اولیه استارت آپ کشت نگاران امید در پایان سال 1396 و توسط سه نفر از محققین مرکز تحقیقاتی سنجش از دور دانشگاه صنعتی شریف کلید خورد که از مرداد ماه سال 1397، این استارتاپ به صورت رسمی وارد مرکز شتابدهنده دانشگاه شریف زیرنظر پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف شد.

وی در ادامه افزود: تمام فعالیت ها و خدماتی که توسط استارت آپ کشت نگاران امید (satelarm) انجام می شود، حول محورهدف اصلی آن یعنی استخراج اطلاعات مکانی از زمین های کشاورزی با استفاده از تصاویر ماهواره ای است.

این اطلاعات که با سرعت در سطح کل زمین های کشاورزی و با دقت قابل قبول تولید می شود، می تواند برای اشخاص و سازمان های مختلف مرتبط با فعالیت کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین ستلارم به دنبال ایجاد بازار کسب و کار، تولید شغل، بهبود تولید کشاورزی متناسب با منابع طبیعی موجود در ایران و کمک به رشد کسب و کارهای جدید مبتنی بر این اطلاعات است.

 

با فناوری سنجش از راه دور بدون حضور در زمین کشاورزی محصولاتتان را بررسی کنید

فرهمند با اشاره به اطلاعاتی که تصاویر ماهواره ای با فناوری سنجش از راه دور در اختیار کاربران قرار می‌دهد، گفت: این اطلاعات شامل نقشه‌های دوره‌ای رشد محصول، میزان و گستره خسارات وارده، میزان آبیاری مورد نیاز، شرایط مدیریت آبیاری و کوددهی هستند.

گستره این خدمات علاوه بر اطلاعاتی در زمینه مدیریت مزرعه، داده‌هایی جهت نظارت بر صحت مدیریت مزرعه توسط کشاورز را برای مدیران ارشد شرکت‌های کشت و صنعت و بیمه فراهم می‌آورد. در خصوص جنگل‌های صنعتی نیز سامانه‌های پیش‌بینی و تعیین گستره آتش‌سوزی نیز از خدمات این گروه است.

 

وی در خصوص دستاوردهای این استارت آپ، خاطرنشان کرد: کشت نگاران امید تاکنون موفق شده است تا خدمات خود را در چند حوزه به مشتری های مرتبط ارائه دهد و ضمن یک فرآیند دو طرفه، خدمات خود را مطابق با نظر آنها تولید کند. بنابراین، تاکنون موفق به عقد قرارداد با بانک کشاورزی برای ارائه خدمات اطلاعاتی در حوزه بیمه کشاورزی شده است.

ارائه اطلاعات به کشاورزان و مدیران مزرعه به صورت آنلاین

وی در پاسخ به طرح های توسعه ای این شرکت در آینده نزدیک، اذعان داشت: ارائه خدمات اطلاعاتی به یکی از بزرگترین کشت و صنعت های فعال در کشور از ابتدای تشکیل استارت آپ مورد توجه بوده و تاکنون توانسته به اطلاع رسانی در حیطه کاربرد این اطلاعات به مدیران شود.

ارائه خدمات در سایر حوزه ها نیز در حال پیگیری است و امید است تا انتهای شهریور ماه سال 1398 به نتایج ملموس و عقد قرارداد منجر شود. از آنجا که هدف ستلارم ارائه اطلاعات به کشاورزان و مدیران مزرعه به صورت آنلاین است، توسعه سرور متناسب با حجم اطلاعات ماهواره ای بیش از 20 ترابایت در سال نیز پیگیری و توسعه داده شده است.

هم اکنون توسعه سایت متناظر برای نمایش اطلاعات در حال انجام است. همزمان با بهود ارائه خدمات به مشتریان داخل کشور، ارائه خدمات به مشتریان خارج از کشور شروع خواهد شد و تمرکز اصلی بر روی کشورهای غرب آسیا خواهد بود و از این طریق، با صادرات خدمات مشاوره ای، افتخار برای کشور به دست خواهد آمد.

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا