اخبار علمیداخلیشماره 31گفتگو

غلطک، چگونه عمر مفید آن را افزایش دهیم؟

از زبان مهندس میرعشقی، مدیرعامل شرکت مهر ماشین صنعتت

غلطک، چگونه عمر مفید آن را افزایش دهیم؟ افزایش عمر مفید غلطک ها و رفع مشکلات ناشی از آن بحث چالش برانگیز کارخانجات آرد است. بررسی و چک کردن مداوم عملکرد غلطک ها قدم اول و مهم کارخانجات آرد برای نگهداری از آن است.

کارخانجات آرد ملزم هستند تا در هر دوره تولید با توجه به ظرفیت آن، غلطک ها را بررسی نمایند. همچنین باید توجه داشت که در زمان مونتاژ و دمونتاژ تمامی قطعات به طور مرتب بر روی آن نصب شود.

اگر موارد کنترلی بر غلطک ها شامل بازدید های مداوم توسط اپراتور ها، فیلر کردن غلتک ها در هنگام نصب، بازدید شیار ها، تست دمای سطح غلتک ها، بازدید تیغه ها و برس هاس غلتک ها، بازدید بلبرینگ و شافت های غلتک، اعمال شود، باعث کاهش استهلاک غلطک کارخانجات می شود.

دستگاه والس در مرحله اپراتوری والس ها از اهمیت بسزایی برخوردار است

آگاهی آسیابانان نسبت به دستگاه والس در مرحله اپراتوری والس ها از اهمیت بسزایی برخوردار است چراکه تعمیر و مونتاژ والس ها نیازمند اشراف بر وظایف بخش های متفاوت آن است. همچنین کار با مدل های جدید والس به دلیل تکنولوژی فوق پیشرفته آن، بیش از پیش نیاز است تا بخش اپراتوری دستگاه بر عملکرد تمامی قطعات و بخش های آن واقف باشند.

شایان ذکر است فعالیت جدیدی که شرکت مهرماشین صنعت بر آن متمرکز است، تغییر بسته بندی حمل غلطک هاست تا زمانی که غلطک به کارخانه انتقال می یابد، کمترین آسیبی به آن وارد نشود. تغییر در بسته بندی جدید شامل کاور پلاستیکی به انضمام بستن طناب های ضخیم است تا باعث عدم برخورد غلتک ها در حال حمل و نقل شود.

 و اما میزان تحمیل هزینه نگهداری غلطک ها برای کارخانجات آرد

هزینه نگهداری غلطک‌ها بستگی به ظرفیت تولید کارخانه و اپراتور آن دارد. در بازدید از برخی کارخانجات دیده شده است که در والس کارخانه اپراتور روی غلطک‌های صاف تیغه چک نمی شود و تیغه ها باعث ساییدگی غلطک ها می شود و یا شیار از بین رفته و غلطک همچنان کار می کند. عوامل مختلف مدیریتی بر عمر مفید غلطک ها تاثیر گذار است. غلطک‌ها نیازمند نظارت و بررسی مداوم هستند که مدیریت باید آن را در دستور کار کارخانه قرار دهد.

هزینه نگهداری هر غلطک در سال برای اعمال  شیار زنی، سنگ زنی، استهلاک طول عمرغلطک متفاوت است. چراکه با توجه به رشد روزافزون دلار و همچنین قیمت غلتک و با توجه به موضوع وارداتی بودن غلتک ها، نیاز به بازرسی و نظارت مداوم حس می گردد، چنانچه عمر هر میلی متر از قطر غلتک معادل دو میلیون تومان با قیمت دلار امروز محاسبه می شود.

توصیه ای برای افزایش طول عمر غلطک‌های کارخانجات آرد

نیاز است تا اپراتورها مطابق با دستگاه های والس مورد استفاده کارخانه آموزش ببینند و آموزش های دوره ای هر دستگاه را بگذرانند تا بتوانند از امکانات آن به طور کامل بهره مند شوند. در طول زمان دیده شده است که وقتی کارخانه ای در حجم تناژ روی غلطک ها فعالیت دارد برای مثال غلطت B1 یا B2 در ظرفیت 20 هزار تن باز می شود و برای شیار زنی تحویل داده می شود، کمترین استهلاک را شامل می شود و عمر بیشتری خواهد داشت اما غلطک هایی که پس از خورد شدن، باز می شود، بیشترین عملیات سنگ زنی بر روی آن اعمال می شود.

لذا بیشترین ضرر بر دوش کارخانه فوق است. لازم به ذکر است؛ اپراتورهای والس در کارخانجات آرد باید توسط شرکت های سازنده والس های موجود، آموزش های لازم جهت کارکرد دقیق و موارد تعمیراتی و هم چنین مونتاژ و دمونتاز قطعات را فرا گرفته تا با بهترین روش ها بتوانند بهترین عملکرد ممکن را ایجاد نمایند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا