آردداخلیشماره 42صنعت ماکارونیغلاتگفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندم

ارزش افزوده و ضرورت اصلاح معنایی و اجرایی آن در اقتصاد ایران

مدیر بازرگانی شرکت تک ماکارون مطرح کرد:

در ایران ارزش افزوده به معنای واقعی و درست آن اجرایی نمی شود چه بسا که امروزه با واژه تورم افزوده روبرو هستیم تا ارزش افزوده! در واقع اصول دریافت مالیات از تولید کنندگان در ازای در نظر گرفتن تسهیلات برای بخش تولید و صنعت می باشد، این درحالی است که در ایران نه تنها تسهیلات چندانی به تولید کنندگان ارائه نمی شود بلکه قوانین سختگیرانه ای همچون بازگرداندن ارز صادرات به دولت، ارائه وام با بهره های بالا و دریافت ارزش افزوده از محصولات تولیدی اجرایی می شود.

دریافت مالیات بر ارزش افزوده در امر واردات و صادرات غیرکارشناسانه است

عبدالرضا کاشانی، مدیر بازرگانی شرکت تک ماکارون ضمن ذکر مطلب فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد: علاوه بر این موارد، اخیرا نیز قانونی از سوی مجلس مبنی بر این که واردات و صادرات مشمول مالیات بر ارزش افزوده می شود، مورد تصویب قرار گرفته است که این قانون کارشناسانه نیست چراکه واردات خود تعرفه دارد و در خصوص صادرات نیز لزوما نیازی به پرداخت آن نیست چراکه به عنوان مثال کشور عراق شهروند ایران و تابع جمهوری اسلامی نیست که ارزش افزوده پرداخت کند. اگرچه این قانون به منظور کاهش واردات تصویب شده است اما امر صادرات را نیز با مشکل مواجه کرده است.

وی با اشاره به اینکه تسهیلاتی به صورت معافیت مالیاتی و یا ارائه وام های بی بهره و کم بهره به تولیدکنندگان ارئه نمی شود و دولت تنها قیمت گذاری کالاهای تولیدی را انجام می دهد، گفت: با توجه به این موضوع قیمت گذاری کالاها و یا 9 درصد ارزش افزوده که به صورت آزمایشی طی سه سال اجرایی شده است ولی همچنان ادامه دارد، باید از سوی دولت حذف گردد.

مدیر بازرگانی شرکت تک ماکارون در پایان افزود: در واقع سازمان حمایت مانند تعزیرات تنها قیمت گذاری کالاها را با در نظر گفتن تمام تولید کنندگان در یک سطح کیفیت و با یک قیمت انجام می دهد که این امری کاملا نادرست است. قیمت ها باید در بازار آزاد بر اساس کیفیت و تقاضا تعیین گردد، در غیر این صورت با گذر زمان این امر موجب از چرخه خارج کردن بسیاری از تولیدکنندگان خواهد شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا