آردداخلیشماره 52غلاتگفتگوگندم

شیرینی و شکلات/ قیمت روغن و کمبود در بازار، معضل اصلی تولید شیرینی و شکلات کشور

یکی از مهمترین مشکلات فعلی حوزه شیرینی و شکلات کشور، بحران تامین مواد اولیه شامل روغن، شکر و آرد است به گونه ای که در تهیه محصول روغن شاهد افزایش قیمت سه برابری و کمبود این محصول در بازار هستیم لذا نبود یکی از این مواد اولیه در کل زنجیره تولید اختلال ایجاد می کند. علاوه بر این در واردات کالاهای مورد نیاز نیز به دلیل نرخ ارز با مشکل مواجه هستیم.

 

جمشید مغازه ای، دبیر انجمن بیسکوییت، شیرینی و شکلات ضمن ذکر مطلب فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته در خصوص نرخ گندم و مشکلات تامین آرد صنف و صنعت بیان کرد: در سال جاری نرخ آرد صنف و صنعت با گندم 2700 تومانی، 3100 و با نرخ آزاد 3700 تومان بوده است که در سال آتی این عدد با تصویب نرخ 4 هزارتومانی برای خرید تضمینی گندم، افزایش قابل توجهی خواهد داشت لذا این موضوع در قیمت تمام شده محصولات صنف شیرینی و شکلات بسیار تاثیرگذار خواهد بود چراکه 70 درصد ماد تشکیل دهنده محصولات این صنف را آرد تشکیل می دهد.

وی یادآور شد: محصولات شیرینی و شکلات کشور در گروه کالایی ردیف سه قرار گرفته و تولید کننده براساس عرضه و تقاضا آنها را قیمت گذاری می کند لذا اگرچه خواهان افزایش قیمت در محصولات این صنف نیستیم اما نمی توان باعث تحمیل بار هزینه ها و ضرر به صنف شیرینی و شکلات کشور شد چراکه در حوزه صادرات نیز امکان فعالیت سودده وجود ندارد.

شاهد افت 15 درصدی در صادرات شیرینی و شکلات کشور هستیم

مغازه ای در خصوص میزان صادرات این صنعت تصریح کرد: با توجه به نرخ ارز، بحران کرونا و مشکلات عمده در تهیه مواد اولیه، شاهد افت صادرات در حوزه شیرینی و شکلات کشور در سال جاری هستیم به گونه ای که حجم صادرات در 4-5 ماه ابتدای سال حدود 157 میلیون بوده و نسبت به سنوات گذشته 10-15 درصد افت داشته است که امیدواریم در ماه های باقی سال این کسری را بتوانیم جبران کنیم.

بازگشت ارز به بانک مرکزی، واردات را با چالش مواجه کرده است

وی در پایان گفت: یکی دیگر از دغدغه های این صنف، بازگرداندن ارز حاصل از صادرات با صدور بخشنامه بانک مرکزی از تیرماه سال جاری است که طی آن 70 درصد این ارز باید به بانک ارائه شود در صورتیکه شرکت ها از این ارز در واردات بهره می گرفتند و هم اکنون 30 درصد ارز جوابگوی این امر نیست.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا