آردداخلیشماره 33غلاتگفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

سهمیه بندی کارخانجات آرد، نشان از کمبود ذخیره استراتژیک گندم نیست

عضو هیات مدیره شرکت بازرگانی دولتی ایران

سهمیه بندی میزان دریافتی گندم برای کارخانجات آردسازی یک تصمیم صنفی، قدیمی و عرفی است که توسط انجمن مربوطه و با توجه به ظرفیت کارخانه و میزان تقاضای آن منطقه تعیین ‌و اعمال می‌شود و اخبار حاکی از کاهش ذخیره استراتژیک گندم کذب است زیرا بیش از میزان مصوب ذخیره گندم وجود دارد. از آنجاییکه فروش گندم امسال نسبت به سال گذشته تا این تاریخ نیز افزایش داشته است می توان متوجه شد که سهمیه کارخانه ها کمتر نشده است.

سهمیه بندی میزان دریافتی گندم یعنی کاهش ذخیره استراتژیک گندم کذب است

حسن عباسی معروفان، عضو هیات مدیره و معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران ضمن ذکر مقدمه فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته در ادامه به قاچاق گندم به مرزهای خارجی اشاره کرد و گفت: امیدواریم نرخ گندم به گونه ای تعیین شود که قاچاق گندم صرفه اقتصادی نداشته باشد چرا که در صورت پایین بودن نرخ گندم داخلی نسبت به نرخ جهانی احتمال قاچاق وجود خواهد داشت.

در حال حاضر نیز ممکن است قاچاق صورت گرفته باشد اما آماری از آن وجود ندارد و گمرک و دستگاه های نظارتی، امنیتی و مرزداری باید وجود یا عدم وجود قاچاق را اعلام کنند. البته با راه اندازی سامانه فروش آرد سایر مصارف احتمال قاچاق گندم نیز کاهش می یابد چراکه هر کارخانه باتوجه به میزان فروش خود سهمیه دریافت می کند.

پایش آنلاین کیفی گندم، سنجش را تسریع و دقیق تر کرده است

معروفان در خصوص سنجش آنلاین گندم بیان کرد: به منظور بررسی گندم از نظر فاکتورهای کیفی و مقایسه آن با تولید سال گذشته، در هنگام خرید تضمینی این محصول مورد پایش و بررسی قرار می گرفت. علاوه بر آن در زمان نگهداری گندم در سیلوها و انبارها نیز این سنجش انجام می شد تا کیفیت گندم باتوجه به زمان نگهداری آن در سیلو تغییر نکند. در حال حاضر باید گفت که اخیرا این پایش ها به صورت آنلاین و سامانه ای اجرا می شود که منجر به صرفه جویی در زمان شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به سامانه ای شدن سنجش گندم، میزان افت رطوبی، افت مفید و غیر مفید گندم به هنگام خرید بلافاصله توسط مراکز استان و مرکز تهران قابل دسترس و بررسی است. علاوه بر این در حال به روز رسانی این سامانه هستیم تا امکان مقایسه چند نمونه گندم باهم نیز فراهم شود.

افت مفید و غیر مفید گندم سال 97 حدود 5/1 درصد بوده است

معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه مجموع افت مفید و غیرمفید گندم های خریداری شده امسال حدود 5/1 (یک و نیم) درصد بوده و کیفی محسوب می‌شود، گفت: هنگام خرید تضمینی یک جدول بر اساس میزان افت گندم ها تعیین شده است تا گندم ها طبق درصد افتی که دارند خرید شوند لذا این موضوع منجر به ترغیب کشاورز برای تولید کیفی تر گندم شده است.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا