اقتصادیبین‌المللیشماره 42غلات

سرمایه خارجی و توان جذب۳ و نیم تریلیون دلار سرمایه خارجی در ایران تا 15 سال آینده

رییس هیات مدیره صنایع غذایی گلها:

سرمایه خارجی و توان جذب۳ و نیم تریلیون دلار سرمایه خارجی در ایران تا 15 سال آینده/ براساس مطالعات و گزارش‌های ارائه شده توسط موسسه اقتصادی مکنزی از شرایط اقتصادی ایران بعد از برجام، کشور ایران تا سال ٢٠٣٥ قابلیت خارجی را دارد که به ‌واسطه تحقق این امر یک تریلیون دلار به تولید ناخالص داخلی خود تا سال ٢٠٣٥ خواهد افزود و بستر فراهم‌سازی ٩ میلیون شغل را ایجاد خواهد کرد که تحقق این امر مستلزم بسترسازی برای عوامل مهمی چون ورود سرمایه‌های خارجی است.

 

سرمایه خارجی و توان جذب۳ و نیم تریلیون دلار سرمایه خارجی در ایران تا 15 سال آینده/ دکتر مهدی کریمی تفرشی، رییس هیات مدیره صنایع غذایی گلها ضمن ذکر مقدمه فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد: تقویت و توسعه فرصت های سرمایه گذاری خارجی در شرایط حساس اقتصادی کشور از ضرورت های مهم برون رفت از بحران اقتصادی و از مولفه های تاثیر گذار رسیدن به اهداف توسعه پایدار است اما عدم ثبات اقتصادی در کشور و نوسانات بازار، ایجاد شرایط امن و مطمئن برای سرمایه گذاری را مختل کرده است و احساس امنیت و اعتماد کافی را در سرمایه گذاران به مخاطره می اندازد.

 

نیاز به جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور و توسعه پایدار

 

وی با اشاره به اینکه میزان اعتماد سایر کشورها به نظام اقتصادی و بانکی کشور بستگی دارد، گفت: این به معنی آن است که بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری بین‌المللی بتوانند با ریسک کمتر و اطمینان بیشتری نسبت به برقراری روابط اقتصادی بلندمدت با کشور اقدام کنند.

 

رییس هیات مدیره صنایع غذایی گلها افزود: اقتصاد ایران، در شرایط کنونی نیاز مبرمی به دسترسی به منابع مالی بین‌المللی و جذب سرمایه‌های خارجی دارد. این مساله تا حدودی می‌تواند در رفع موانع همکاری بانک‌ها و موسسات اعتباری خارجی در اعطای خطوط اعتباری و فاینانس به پروژه‌های تولیدی و عمرانی کشور نیز کمک کند.

 

دکتر کریمی تصریح کرد: متاسفانه کشور ما همواره به دلیل سیاست های اقتصادی سلیقه ای و غیر کارشناسانه، عدم وجود مدیران استراتژیک و برنامه ریزی اقتصادی صحیح و کارآمد متحمل آسیب شده است و آزمون و خطاهای صورت گرفته، امنیت اقتصادی و شرایط مطمئن سرمایه گذاری و کسب و کار را در کشور به مخاطره انداخته است. علیرغم پیش‌بینی های صورت گرفته در برنامه ششم توسعه در جهت رعایت اصل ۴۴، اقتصاد کشور هنوز در حرکت به سمت خصوصی سازی موفق عمل نکرده و بنابراین بسترهای لازم جهت ورود و اعتماد سرمایه‌گذاران بخش خصوصی فراهم نشده است.

چالش های کسب و کار و سرمایه گذاری مطمئن و جذب سرمایه خارجی در ایران

عدم وجود فضای امن و مطمئن برای کسب و کار و عدم ثبات اقتصادی، نوسانات شدید نرخ ارز و تورم، تضعیف ارزش پول ملی، عدم تجهیز به دانش و فناوری های روز دنیا، مشکلات تولید در کشور و چالش های تامین مواد اولیه، افزايش هزينه­ هاي توليد، کاهش حاشيه سود و کاهش توان رقابتي، کمبود سرمايه در گردش بنگاه­ها، اختلال در سيستم خريدها و معاملات اقتصادي، تاخیر در انجام مبادلات بین المللی، مقررات، الزامات و قوانین دست و پاگیر، دیدگاه سنتی و محرومیت از شیوه های نوین بازاریابی و بازرگانی بین الملل و تغييرات مداوم بافت­هاي توليدي و سرمايه­گذاري ناشی از تورم و شرایط غیرقابل پیش بینی اقتصادی در کشور از مهمترین موانع و چالش های کسب و کار و سرمایه گذاری مطمئن در کشور است.

تحقق هدف مهم توسعه پایدار نیازمند یک عزم ملی و مدیریت درست و کارشناسانه در تمامی عرصه هاست

وی در پایان خاطر نشان کرد: تحقق هدف مهم توسعه پایدار نیازمند یک عزم ملی و مدیریت درست و کارشناسانه در تمامی عرصه هاست. باید مدیران توانمند، نخبه، توسعه گرا، عملگرا و دارای تفکر جهادی در تمامی سطوح و ارکان پیکره اقتصاد و برنامه ریزی کشور به کار گرفته شوند و شایسته سالاری به مفهوم واقعی اجرایی شود. توانمند سازی و تقویت بخش خصوصی از ارکان مهم ایجاد انگیزش برای سرمایه گذاری و فضای امن کسب و کار است.

تقویت شرکت های رقابت پذیر و کمک به گسترش رقابت مثبت و سازنده، آشنایی و پیاده سازی دقیق استانداردهای بین المللی و تجارت آموزش محور و شناخت درست حقوق و روابط بین الملل، ارتقای بهره‌وری عوامل تولید و توسعه فناوری و نیز فراهم شدن بسترهای لازم جهت  بهبود و توسعه روابط تجاری بین‌المللی از ضرورت هایی است که برای محقق شدن یک فضای مطمئن برای کسب و کار و توسعه پایدار اقتصادی در کشور باید به آن بیش از هر زمان دیگری پرداخته شود.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا