آرداتاق بازرگانیشماره 71گزارشگندم

سازوکار مالی بلوک کشورهای تحریمی؛ برنده میدان تحریم‌ها است یا بازنده؟

شریف نظام مافی پاسخ می‌دهد

سازوکار مالی/ به گفته شریف نظام مافی، تحریم به‌عنوان ابزار فشار سیاسی در حال گسترش است و این نوع فشار، ابعاد متفاوتی دارد؛ مانند دسترسی نداشتن سیستم بانکی کشورهای تحریمی به سوئیفت. با قطع سوئیفتِ بانک‌های یک کشور، امکان ارتباط و مبادلات مالی با بانک‌های خارجی قطع می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر، 11 هزار بانک متفاوت در جهان از سیستم سوئیفت استفاده می‌کنند که با قطع سوئیفت بانک‌های روسی و ایرانی، تمام مبادلات تجاری حتی معاملات بشردوستانه نیز تحت شعاع قرار می‌گیرد.

 

استفاده 130 کشور جهان از سیستم CIPS چین

 

نظام مافی با اشاره به این که در کشور چین دو سیستم برای تبادلات مالی وجود دارد، گفت: در سیستم CIPS برای مبادلات تجاری از پول ملی چین استفاده می‌شود. پشتوانه این سیستم، بانک ملی چین است. همچنین تا پایان سال 2021، حدود 1280 بانک و 130 کشور متفاوت از این سیستم مالی چین استفاده کرده است. در واقع سیستم CIPS چین 2/3 درصد از حجم تجارت جهان را جابه‌جا کرده است که این موضوع نشان می‌دهد پول ملی چین نتوانسته جایگاه خود را در کشورهای در حال توسعه و صنعتی پیدا کند.

عضویت 400 بانک در سیستم CIPS چین

 

نظام مافی اظهار کرد: روسیه  پس از اشغال شبه جزیره کریمه در سال 2014 شروع به استفاده از سیستم CIPS به‌عنوان سوئیفت جایگزین کرد و در حال حاضر، 400 بانک از سیستم CIPS استفاده می‌کنند که این میزان نسبت به 11 هزار بانک سوئیفت قابل مقایسه نیست.

وی ضمن اشاره به این که چین بزرگ‌ترین شریک تجاری روسیه است، تصریح کرد: در سال 2021 حجم تجارت این دو کشور 9/146 میلیارد دلار بوده که از سال 2014 رشد 50 درصدی داشته است. همچنین تنها 28 درصد این مبلغ از طریق سیستم‌های پرداخت چینی صورت گرفته است.

سازوکار مالی بلوک کشورهای تحریمی

نظام‌مافی با بیان این که کشورهای تحریمی در مراحل ابتدایی برای ساخت یا استفاده از سازوکار پرداختی چین بدون سوئیفت هستند، گفت: تهاتر کالا با قیمت ثابت شده دو پول ملی یکی دیگر از راهکارهای پیش رو برای کشورهای تحریمی جهت مبادلات تجاری است که ریسک بالا و پایین شدن ارزش پول ملی را کاهش می‌دهد. برای مثال روسیه و چین به تهاتر علاقه‌مند هستند و در سال گذشته حجم تجارت این دو کشور از طریق تهاتر افزایشی بوده است.

 

وی افزود: با توجه به افزایش کشورهای تحریمی، طبیعی است که این کشورها به سمت ایجاد سازوکار مالی مستقل از سوئیفت حرکت کنند. البته ساخت سازوکار مالی جدید زمان‌بر خواهد بود چراکه باید در کنار آن، سیستم بیمه و کشتیرانی مستقل را فراهم سازند.

این فعال اقتصادی در خصوص استقبال کشورهای مختلف از سیستم مالی کشورهای تحریمی گفت: کشورهایی همچون سنگاپور، امارات متحده عربی، برزیل علاقه‌مند به استفاده از سیستم مالی کشورهای تحریمی هستند؛ اما باید دید که آیا کشورهای صنعتی بزرگ حاضر به پذیرش سیستم مالی بلوک کشورهای تحریمی برای مبادلات تجاری هستند؟!

لذا در صورت موافقت کشورهای صنعتی با سیستم مالی جدید، کشورهای تحریمی می‌توانند به بازارهای بزرگ‌تر دست یابند.

وی درباره راهکار آمریکا برای مقابله با بلوک کشورهای تحریمی گفت: آمریکا در صورتی که قصد جلوگیری از سیستم مالی کشورهای تحریمی را داشته باشد، می‌تواند از ابزار تحریم‌های فرامرزی استفاده کند که آثار به مراتب قوی‌تر و بیشتری دارد.

طراحی زمان‌بندی 15 دقیقه‌ای برای سخنرانی‌ها؛ نوآورانه iranGrain

 

 

شریف نظام مافی، مدیر اجرایی کنفرانس ایران‌گرین در گفت‌وگو با نگاشته درباره جذاب‌ترین بخش‌های کنفرانس گفت: موفقیت تیم اجرایی اتاق ایران و سوئیس را می‌توان جذاب‌ترین بخش کنفرانس دانست زیرا توانست کنفرانسی را به صورت منظم و در سطح استانداردهای بین‌المللی برگزار کند. همچنین از منظر اطلاع‌رسانی به گونه‌ای عمل کرد که حتی از کشور پرو به عنوان دوردست‌ترین کشور در آمریکای جنوبی درخواست حضور در کنفرانس را داشتیم.

افزون بر این خوشبختانه گروه اجرایی iranGrain توانست با طراحی سخنرانی‌های 15 دقیقه‌ای، ساختاری را برای این کنفرانس ارائه کند که تاکنون در سطح بین‌المللی اجرا نشده است.همچنین امکان دیدارهای B to B پس از سخنرانی‌ها، از دیگر مزایای فوق‌العاده کنفرانس بود.

وی ادامه داد: بنا بر اذعان شرکت‌کنندگان سوئیسی، کنفرانس iranGrain با نیاز و وضعیت روز جهان هم‌خوانی و مطابقت بسیاری داشت که می‌توان از آن به عنوان کنفرانسی بی‌بدیل در سطح بین‌المللی یاد کرد.

مهیج‌ترین پنل کنفرانس ایران گرین

نظام مافی درباره جذاب‌ترین پنل‌های کنفرانس اظهار کرد: پنل خارج از کشور با محوریت تشریح آخرین اطلاعات و وضعیت کشور اوکراین به صورت مجازی یکی از مهیج‌ترین بخش‌های کنفرانس بود. همچنین سخنرانی آقای چامکی، نماینده شرکت بومگه درباره محدودیت غلات در ایران به‌ویژه ذرت و سخنرانی آقایان یزجردی و جمشیدی از دیگر بخش‌های جذاب کنفرانس بود.

وی با اشاره به این که حضور سفیر سوئیس و رئیس هیئت روسی با محوریت ترسیم امکانات آینده غلات به کنفرانس ارزش خاصی داده بود، گفت: این کنفرانس با پوشش تمام زنجیره غلات و نبود محدودیت سوژه‌ها توانست نیاز تمام مخاطبان را برآورده سازد.

برنامه کنفرانس ایران گرین برای همکاری‌های بین‌المللی

نظام مافی درباره پیشنهادهای همکاری بین‌المللی با کنفرانس ایران گرین گفت: تیم اجرایی کنفرانس درصدد است تا با سفر هیئت ایرانی کنفرانس به کشور سوئیس، گردهمایی یک‌روزه با حضور شرکت‌های سوئیسی و بین‌المللی در حوزه غلات برگزار کند. علاوه بر این تیم اجرایی کنفرانس در حال رایزنی با کشورهای تجمیع‌کننده غلات هستند تا آخرین اطلاعات و آمار حوزه غلات را در بازار ایران تشریح کند.

وی افزود: 42 شرکت‌کننده خارجی از 35 شرکت حقوقی متفاوت از روسیه و سوئیس در این کنفرانس حضور داشتند.

نظام مافی درباره حضور کمرنگ آسیابانان در این دوره از کنفرانس گفت: این دوره از کنفرانس به دلیل ریسک شیوع گونه جدید کرونا با اندکی شتاب برگزار شد. از این رو، به دلیل آن‌که اردیبهشت ماه فصل برداشت گندم است، آسیابانان برای رسیدگی به امور کارخانه، امکان حضور در کنفرانس را نداشتند.

 

 

حبرنگار: شیرین قنبری

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا