آردداخلیشماره 26گفتگوگفتگوی ویژه

دیاگرام، چه چالش هایی را برای کارخانجات آرد به همراه دارد؟

از زبان مدیرعامل شرکت مشاوران پویان صنعت

دیاگرام، چه چالش هایی را برای کارخانجات آرد به همراه دارد؟ پس از ممنوعیت واردات گندم خارجی و کیفیت پایین واریته های گندم داخلی، مشکلات دیاگرامی تولید کارخانجات آرد بیشتر مشهود شد و مدیران عامل کارخانجات آرد نیاز به بازنگری دیاگرام را در مجموعه خود احساس کردند. در این راستا به گفتگو با دکتر عبدمحمودی، دیاگرامیست و مدرس آردسازی و مدیر عامل شرکت مشاوران پویان صنعت پرداخته ایم.

به گفته وی عمده مشکل دیاگرامی کارخانجات آرد به دو بخش بوجاری و آسیابانی مربوط می شود. در قسمت dampening باید تناسب میزان نم و زمان خواب در خواب اول و دوم متناسب با فصول و نوع گندم مصرفی رعایت شود.

تعریف آردسازی

محمودی تصریح کرد: در فرایند نم زنی اگر رطوبت یکنواختی از مغز آندوسپرم تا پوسته در گندم ایجاد شود می‌توان لایه بیرونی اندوسپرم (آلرون) را که ۸ درصد خاکستر دارد را به همراه سبوس از آرد جدا کرد. به گفته اساتید بزرگ اگر بخواهیم آردسازی را در یک جمله تعریف کنیم به معنای جدا سازی آلرون به همراه سبوس از مغز گندم است که این فرایند، آرد ساز را برای استحصال آردی روشن با سبوس گیری کامل با مشکل مواجه می کند.

دیاگرام نادرست موجب غلطک های شیاردار و صاف در فرآیند آسیابانی می شود

وی یکی دیگر از مشکلات مشهود در دیاگرام کارخانجات آرد را استفاده از دیاگرام نادرست برای غلطک های شیاردار و صاف در فرآیند آسیابانی دانست و گفت: برخی کارخانجات به علت عدم آموزش و سواد پایین سرپرستان تولید، غلطک ها را اشتباهی به صورت (پشت به پشت یا تیز به تیز) قرار می دهند که اختلاف دور غلطک ها در غلطک های شیاردار و صاف رعایت نمی‌شود. همچنین در بیش‌تر کارخانجات، دستکاری دیاگرام از طرف افراد غیر متخصص منجر به برگشت های اشتباه از الک ها به والس ها می شود.

یش‌تر کارخانجات آرد به اشتباه پوست گیر خشک را از مدار تولید خارج نموده اند

مدیرعامل شرکت پویان صنعت یادآور شد: بیش‌تر کارخانجات آرد به اشتباه پوست گیر خشک را از مدار تولید خارج نموده اند که همین امر باعث شده گرد و غبار پوسته گندم که با سایش جدا می شود، جدا نشود و پایه تمام لوله های مارپیچ آرد را تیره و کدر کند. همچنین استفاده نادرست تایفون های آرد و سبوس در کارخانجاتی که از دیاگرام سنتی و غیر علمی استفاده می‌کنند، دیده می‌شود.

۹ پروژه داخلی بهینه سازی دیاگرام

شایان ذکر است که این شرکت در سال ۹۶ موفق به انجام سه پروژه برون مرزی و ۹ پروژه داخلی بهینه سازی دیاگرام شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا