داخلیشماره 25گزارشگفتگونان

بهبود دهنده و بازار پر تلاطم آن

بهبود دهنده و بازار پر تلاطم آن! طی چند سال اخیر به دلیل چالش های کیفی که در حوزه گندم، آرد و نان وجود داشته است، شرکت های زیادی در حوزه تولید بهبوددهنده ایجادشده و هرکدام نقش خود را ایفا می کنند.

در ابتدای سال 97 تصمیم گرفتیم بررسی کنیم که در این میان کدام شرکت ها فعالیت بیشتری دارند و چه محصولات جدید و منحصر به فردی ارائه می کنند. در این راستا با چند شرکت تولید کننده بهبوددهنده به گفتگو پرداخته ایم.

شرکت گلنان پوراتوس
بافت نرم، ماندگاری و کیفیت بالای نان با محصولات جدید سافتر

یکی از محصولات جدید شرکت گلنان پوراتوس، محصولات با برند سافتر است که از تکنولوژی روز دنیا جهت تهیه نان و شیرینی های نرم در آن استفاده شده است. محصولات سافتر، تعریف متفاوتی از بافت و نرمی را به بازار ارائه داده است.

از محصولات گروه سافتر می توان به بهبود دهنده سافتر ملتینگ اشاره داشت که به صورت تخصصی برای محصولات نرم مانند نان شیرمال و انواع نان های شیرین طراحی گردیده است. بعلاوه گروه محصولات سافتر قابلیت سفارشی سازی برای واحد های صنعتی، جهت تولید محصولات با زمان ماندگاری بالا و با کیفیت را دارد.

الهام نجف زاده، مدیر محصول نانوایی گلنان پوراتوس در ادامه با اشاره به اینکه یکی از مشکلات عمده در زمینه تولید نان حجیم و بهبود دهنده، کیفیت متغیر آرد است که برای رسیدن به بهترین کیفیت نان باید با آن مقابله کرد، گفت: تکنولوژی انجماد یکی از جدیدترین پروژه هایی است که برای واحد های صنعتی و نیمه صنعتی در ایران معرفی گردیده است و تحولی عظیم در فروش و پخش محصولات نان ایجاد خواهد نمود.

شرکت گلنان پوراتوس به عنوان اولین شرکت تولید کننده بهبود دهنده در ایران، فعالیت خود را از سال 1373 در زمینه بهبود کیفیت نان آغاز کرده است. محصولات این شرکت برای تولید انواع نان حجیم، نیمه حجیم و نان های سنتی استفاده می شود. با توجه به هدف مدیریت مجموعه و توجه ویژه ایشان به سلامت جامعه، برای تولید انواع نان های سلامت با طعم بسیار عالی نیز محصولاتی در نظر گرفته شده است.

شرکت شیرین تک جاوید یزد
صنعت بهبود دهنده در راستای تولید آردهای آماده پخت قرار دارد

بیشترین محصولات شرکت شیرین تک جاوید یزد شامل انواع پودر کیک نیمه آماده و بهبود دهنده آرد جهت پخت نان های حجیم است و با توجه به شرایط موجود اقدام به تولید گلوتن اصلاح شده کرده است که با افزودن آن به آرد کیفیت محصول دارای ثبات می شود.

علی حجت، مدیرعامل شرکت در این راستا گفت: در واقع از آنجایی که در کارخانجات و واحدهای کوچک برای پخت انواع نان ابتدا گلوتن و سپس بهبود دهنده، نمک و غیره به آرد اضافه می شود، ما اقدام به تولید گلوتن هایی کرده ایم که تنها با اضافه شدن آن به آرد مصرف کننده می تواند پخت نان را انجام دهد.

وی بزرگترین مشکل در صنعت بهبود دهنده را تغییرات زیاد در کیفیت آرد دانست و گفت: با توجه به شرایط موجود گاهی اوقات کیفیت آرد به شدت پایین بوده و مصرف کننده بهبود دهنده برای حفظ یکنواختی کیفیت محصول باید نسبت به شرایط آرد از مقدار بیشتری بهبود دهنده استفاده کند یا تولیدکننده باید بهبود دهنده های متفاوتی برای انواع آرد داشته باشد.

آینده صنعت بهبود دهنده در جهت تولید آردهای آماده پخت قرار دارد

حجت خاطر نشان کرد: ما بر این باور هستیم که آینده صنعت بهبود دهنده در جهت تولید آردهای آماده پخت قرار دارد به این معنا که تولید کننده های آرد باید انواع آردهای مورد نیاز بازار را به گونه ای تولید کنند که مصرف کننده فقط با افزودن آب به آرد پخت را انجام دهد.

شرکت شیرین تک جاوید یزد به مدت یک سال به صورت رسمی شروع به کار کرده است و با توجه به سابقه فعالیت در صنعت آرد توسط مالکان مجموعه و با بهره گیری از دانش روز اروپا طی این مدت موفق به انجام کارهای بزرگی در این صنعت شده است.

شرکت آرتین شیمی
بازگرداندن عطر و طعم فراموش شده نان با پودر خمیر ترش

جدیدترین محصول شرکت آرتین شیمی در حوزه آرد و نان کشور انواع پودر خمیرترش هستند که به زودی روانه بازار خواهند شد که در این خصوص برومند، مدیرعامل شرکت گفت: سعی و کوشش ما بازگرداندان عطر و طعم فراموش شده نان به همراه افزایش ماندگاری بدون مواد نگهدارنده در نان های تولیدی در کشور اعم از ایرانی و فرنگی است. البته محصولات تولیدی شرکت آرتین شیمی محدود به صنعت آرد و نان نیست و حضور فعالانه ای در سایر صنایع غذایی نظیر صنایع لبنی، آبمیوه، فرآوری نشاسته (پالایشگاه غلات)، محصولات پروتئینی و… دارد.

برومند تصریح کرد: بازار بهبود دهنده در سال 1396 رشد داشته است و اگر دولت سیاست ممنوعیت واردات گندم را در سال جاری ادامه دهد با قاطعیت می توان عنوان کرد که این بازار در سال جاری نیز با رشد مواجه خواهد شد. امیدوارم سازمان غذا و دارو و موسسه ملی استاندارد به طور بسیار جدی هرچه سریعتر استانداردهای لازم به همراه نظارت جدی را در دستور کار قرار دهند و سلامت کامل مصرف کننده نهایی را تضمین نمایند.

وی در ادامه به برخی از مشکلات در زمینه اصلاح کننده اشاره کرد و گفت: عدم وجود تخصص کافی در واحدهای تولید کننده و مصرف کننده اصلاح کننده ها، عدم وجود ارتباط دائمی با شرایط پخت واقعی در کارخانجات آرد، سود جویی و منفعت طلبی معدودی از تامین کنندگان و عدم تعهد به مسولیت اجتماعی توسط عده اندکی از تامین کنندگان از جمله مشکلات است.

سرمایه گزاران شرکت آرتین شیمی از سال 1384 با هدف ارائه آنزیم های مورد مصرف در صنایع غذایی کار خود را آغاز نمودند و برای اولین بار در ایران در سال 1389 همراه با مرحله اول آزادسازی آرد در کشور اقدام به اصلاح آرد کردند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا