آردداخلیشماره 51گفتگوگفتگو با مسئولین دولتگندم

خرید تضمینی 8.2 میلیون تن گندم در سال جاری

مدیر کل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران:

خرید تضمینی گندم در سال زراعی 99 تا 24 شهریور ماه سال جاری 8 میلیون و 223 هزارتن اعلام شده است که این آمار و ارقام رشد 7 درصدی نسبت به سال گذشته را نشان می دهد و تاکنون 94 درصد بهای خرید گندم نیز به کشاورزان پرداخت شده است.

خرید تضمینی 8.2 میلیون تن گندم در سال جاری

 

مرتضی سعادتی کیا، مدیر کل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد: از مجموع خرید تضمینی گندم در سال جاری، 11 درصد در سیلوها و انبارهای  ملکی شرکت و مابقی در مراکز غیر ملکی خریداری شده است. این مراکز غیر ملکی شامل تعاونی روستایی، کارخانه های آرد و سیلوهای بخش خصوصی می شود.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر خرید تضمینی دولت، بخش خصوصی نیز در سال زراعی جاری موفق به خرید 281 هزارتن گندم و ثبت آن در سامانه شده است، در خصوص خرید کلزا افزود: در سال جاری 264 هزارتن کلزا نیز خریداری کرده ایم که در مقایسه با سال گذشته 27 درصد کاهش داشته و تمام وجوه کشاورزان پرداخت شده است.

سعادتی کیا با اشاره به اینکه کیفیت گندم سال جاری تقریبا مشابه سال گذشته بوده است، گفت: متوسط افت مفید و غیر مفید گندم سال زراعی جاری در مقایسه با سال گذشته کمی بیشتر بوده است که علت آن تغییر ابزار ارزیابی گندم از الک با ابعاد 2 در 2 به الک با ابعاد 7/1 در 20 میلی متر بوده که این تغییر با هماهنگی  وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه، سازمان حمایت، سازمان استاندارد، شرکت بازرگانی دولتی ایران و انجمن تولیدکنندگان گندم انجام شده است.

وی در پایان در خصوص فصل زراعی جدید گفت: برای شروع این امر ابتدا باید نرخ جدید مصوب خرید تضمینی گندم تا پایان شهریورماه برای خرید گندم درسال زراعی 1400-1399 اعلام گردد تا کشاورزان برای نوع کشت خود تصمیم بگیرند لیکن تا به امروز شورای اقتصادی نرخ جدید را اعلام نکرده است.

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا