آردداخلیشماره 67گفتگوگفتگو با بخش خصوصیگندمماکارونی

گندم صنف و صنعت و خرید آزاد آن چه مشکلاتی را بوجود آورده است؟

سالهاست که از دولت خواستار یکسان سازی نرخ در انواع گندم و به ویژه صنف و صنعت هستیم. در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، با آزادسازی این صنعت شاهد ریزش 2 میلیون تن آرد از 9 میلیون تن آرد مصرفی در خبازی بودیم و این نشان دهنده فساد موجود است. دولت باید یکبار برای همیشه این صنعت را آزاد کند چراکه پایین نگه داشتن نرخ گندم عامل افزایش فساد می شود.

 

نوری نسب، مدیرعامل شرکت ماکارونی سمیرا (مانتا) با ذکر مطلب فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته بیان کرد: فاصله زیاد میان نرخ گندم صنف و صنعت با گندم خبازی رانت را افزایش می دهد چراکه در حال حاضر یک کیلو نان فانتزی با آرد 900 تومانی حدود 25 هزارتومان است و این در حالی است که یک کیلو ماکارونی با آرد 2700 تومانی حدود 12 هزار تومان است.

وی خاطر نشان کرد: در حال حاضر شاهد در هم تنیدگی در صنعت ماکارونی هستیم چراکه برخی واحدها گندم 2700 تومانی و برخی گندم را آزاد تهیه کرده و متحمل هزینه های نگهداری و بهره 20 درصدی بانک شده اند اما ثابت ماندن نرخ ماکارونی از سال 99 علی رغم افزایش سایز هزینه های تولید، واحدهای ماکارونی را در بلاتکلیفی گذاشته است. دولت به جای حمایت از تولید، با فشارهای موجود آنها را دل زده کرده است.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا