سرمقالهشماره 59گندم

حمایت کشاورزان از جیب بخش خصوصی!

کشاورزان/ اگرچه سالانه انتظار بهبود کیفیت گندم و کمیت آن را از سوی دولت و برنامه ریزان خرید تضمینی گندم، داریم اما هر سال شاهد یک موضوع مشکل ساز در تولید آرد و یا گندم با کیفیت هستیم. امسال نیز با تغییر ابعاد الک و بازگشت آن به 2 در 2 شاهد افزایش ناخالصی های گندم خواهیم بود.

آسیب تغییر سایز الک

تغییر ابعاد الک به کارخانجات آرد نیز آسیب میزند چرا که گندم با ناخالصی بیشتری از سیلوها روانه کارخانجات خواهد شد از طرف دیگر کشاورزان نیز در تولید گندم باکیفیت تلاش زیادی نمی کنند و این موضوع به نفع آنها و به ضرر مصرف کنندگان تمام می شود.

الک افت گیری، به خصوص در بخش افت مفید، باید درصدهای واقعی را نشان دهد اما اگر در راستای حمایت از کشاورزان افت واقعی لحاظ نگردد، یارانه و بیت المال را برای خرید ضایعات به هدر داده ایم و ضرر آن را کارخانجات آرد باید پرداخت کنند. در واقع دولت با تغییر ابعاد الک به کشاورزان کمک نکرده است بلکه این کمک از جیب کارخانجات آرد خرج می شود. ضمن اینکه سلامت جامعه نیز در معرض آسیب قرار می گیرد.

انتخاب الک 2 در 2 باتوجه به خشکسالی بسیار زیان بار خواهد بود. ضمن اینکه طبق مصوبات قبلی، سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده و تولید کننده و همچنین سازمان ملی استاندارد الک 7/1 در 20 را به رسمیت می شناسند.

علت تغییر سایز الک

به نظر می رسد که این تغییر ابعاد الک از 7/1 در 20 به ابعاد 2 در 2 به این دلیل بوده است که ابعاد قبلی جزو الک های آسیابانی به شمار می رود و نمی توان آن در سر زمین های کشاورزی بکار گرفت. اما آیا تغییر ابعاد الک با عواقبی که دارد توجیه پذیر است و یا خیر؟ مسئله این است.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا