اخبار علمیداخلیشماره 36غلاتکنترل کیفیتگندمگوناگوننان

کربوهیدرات موجود در نان با حرارت بالا تبدیل به سم می شود

مدیرعامل شرکت آرتین شیمی

سم آکریلامید یک ماده اسیدی سرطان‌زاست که از حرارت دیدن کربوهیدرات‌ ها ایجاد می‌شود به گونه ای که در نان برشته، چیپس، ته‌دیگ و سوسیس برشته وجود دارد. در سال ۲۰۰۲ طی مطالعات انجام شده در سوئد برای اولین بار وجود مقادیر نسبتاً زیاد آکریلامید در غذاهای غنی از کربوهیدرات مانند سیب‌زمینی و محصولات غلات که در درجه حرارت‌های بسیار بالا (بالاتر از ۱۲۰ درجه سانتی گراد) پخته یا سرخ می‌شوند، مشاهده شد.

مهندس برومند، مدیرعامل شرکت آرتین شیمی در گفتگو با خبرنگار نگاشته عنوان کرد: همچنین طبق مطالعات صورت گرفته مشخص شده است که آکریلامید در دوزهای بالا می‌تواند در حیوانات ایجاد سرطان کند. به همین دلیل محققین می گویند که این سم ممکن است در انسان ها نیز سرطان‌زا باشد.

در یک مطالعه بر روی افراد میانسال مشاهده شد که مصرف متوسط روزانه 4/8 میکروگرم آکریلامید در مقایسه با مصرف متوسط روزانه 9/5 میکروگرم آکریلامید از طریق مواد غذایی، خطر ابتلا به سرطان سلولی کلیه را افزایش می‌دهد.

نقش موثر آنزیم ال آسپارژیناز در کاهش سم آکریلامید در کربوهیدرات

وی با اشاره به اینکه برای کاهش میزان ایجاد شده آکریل آمید، علاوه بر اصلاحات متفاوت در فرایند فرآوری و تولید محصولات غلات، از آنزیم ال آسپارژیناز نیز استفاده می شود، گفت: این آنزیم با حذف پیش ساز آکریل آمیدها در غلات یعنی اسیدآمینه ال آسپارژین، تاثیر معنی داری در کاهش میزان آنها دارد. این آنزیم در طی فرآوری غلات مختلف با تکنیک های متفاوتی استفاده می شود.

برومند خاطر نشان کرد: این آنزیم طی فرآیند بیوتکنولوژیک تولید و مورد مصرف قرار می گیرد که شرکت آرتین شیمی از ۳ سال پیش به صورت پایلوت و با ثبت جهانی اقدام به تولید آن کرده است اما به دلیل عدم وجود بازار مصرف در لیست تولیدات جاری قرار ندارد.

ایجاد امنیت سرمایه گذاری و عدم تصدی گری دولت تنها مطالبه ماست

وی در پایان گفت: اگرچه محدودیت هایی همچون عدم امکان تجارت خارجی مانع بزرگی بر سر راه فعالیت های شرکت است اما در سال 97 توانستیم عملکرد موفقی داشته باشیم. در واقع معتقد هستم که باید در شرایط سخت تلاش خود را مضاعف کرد و تنها مطالبه ای که از دولت داریم ایجاد امنیت سرمایه گذاری است چراکه وظیفه دولت عدم تصدی گری در امور اقتصادی است.

در غیر این صورت تداوم دخالت دولت در اقتصاد ایران منجر به ایجاد بیماری های مکرر می شود که زمان زیادی برای درمان آنها لازم است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا