آردداخلیشماره 38غلاتگفتگوگندم

جبران کسری کاشت گندم تنها با اعلام به موقع افزایش نرخ گندم به کشاورزان میسر می شود

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارخانجات آرد استان فارس؛

جبران کسری کاشت گندم تنها با اعلام به موقع افزایش نرخ گندم به کشاورزان میسر می شود.

محمدعلی عبودی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارخانجات آرد استان فارس در گفت و گو با نشریه نگاشته با اشاره به اینکه بر اساس پیشی بینی سازمان جهادکشاورزی مقرر است حجمی معادل یک میلیون و 200 هزار تن گندم از استان فارس خریداری شود.

لذا تاکنون بیش از 500 هزارتن خریداری شده است، بیان داشت: میزان خرید کنونی نشان می دهد که هم اکنون 700 هزار تن گندم کمتر از میزان پیش بینی شده از سوی جهادکشاورزی خریداری شده است.

 

به گفته وی، در شرایط کنونی جهت جبران کسری کاشت گندم در صورتی که 500 هزار تن گندم جهت مصرف داخلی استان فارس استفاده شود، این استان با کمبود مواجه نخواهد شد اما بر اساس قطعنامه جدول زمانبندی و توزیع گندم ابلاغ شده از سوی شرکت بازرگانی دولتی ایران باید حجمی از این گندم به استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان، چهارمحال بختیاری و یزد ارسال گردد که ریسک کمبود گندم را در این استان افزایش می دهد.

وی در خصوص کیفیت گندم خریداری شده، اذعان داشت: خوشبختانه بارندگی مطلوب سال جاری باعث شده است که گندم استان دارای کیفیت بالا و افت کم باشد اما حجم پایین گندم برداشت شده می تواند باعث معضل برای تولیدکنندگان آرد استان باشد. از آنجایی که استان فارس بعد از استان خوزستان بزرگترین استان تامین کننده گندم کشور محسوب می شود.

این مساله می تواند در تولید آرد کل کشور تاثیر گذار باشد.

عبودی در خصوص علت کاهش کاشت گندم در این استان، خاطرنشان کرد: بر خلاف عقیده عموم که جاری شدن سیل در ابتدای سال جاری را علت کاهش برداشت گندم استان می دانند، تاخیر در اعلام نرخ گندم سال آینده مزید بر علت آن بوده است که کشاورزان نسبت به کاشت گندم رغبت نشان ندهند.

کسری کاشت گندم در سال آینده جبران می شود؟

افزایش نرخ گندم و اعلام به موقع آن از سوی دولت به کشاورزان می تواند کسری کاشت گندم را در سال آینده جبران کند. بنده به عنوان فعال حوزه آردسازی به مسئولان جهادکشاورزی این هشدار را می دهم که باید به وضعیت گندم استان فارس به عنوان یک استان دارای شرایط اقلیمی مناسب برای کاشت گندم رسیدگی شود.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا