آردداخلیشماره 54غلاتگفتگوگندم

تولید سالانه حدود یک میلیون تن انواع محصولات گلوکز و نشاسته در کشور

دبیر انجمن صنایع گلوکز و نشاسته

در ایران ساالانه حدود یک میلیون تن انواع محصولات نشاسته، گلوتن، گلوکز و فروکتوز توسط واحدهای تولیدی انجمن گلوکز و نشاسته و انجمن پالایشگاه فرآوری غلات تولید می شود که به طور کامل نیاز داخل را تامین می کند. تعادل در تولید میزان محصولات نشاسته ای نیز با توجه به میزان تقاضای هر محصول در کشور و نیز میزان صادرات آن انجام می گیرد.

 

تولید سالانه حدود یک میلیون تن انواع محصولات گلوکز و نشاسته در کشور

مصائبی، دبیر انجمن صنایع گلوکز و نشاسته ضمن ذکر مطلب فوق در گفتگو با خبرنگار نگاشته با بیان اینکه انجمن صنفی صنایع نشاسته، گلوکز و مشتقات آن متشکل از حدود ۳۶ عضو فعال تولیدکننده نشاسته، گلوکز، گلوتن و … از منشاء گندم و ذرت است، در خصوص مجموعه فعالیت های این انجمن بیان کرد: تلاش در زمینه بهبود وضعیت تولید کارخانجات به منظور ارتقاء کیفیت انواع فرآورده های نشاسته، گلوکز و افزایش سطح بهره وری، جلوگیری از رقابت ناسالم در کشور و ایجاد امکان رقابت با بازارهای خارجی و جلوگیری از واردات بی رویه و بعضا بدون کیفیت محصولات خارجی از جمله اقدامات و وظایف این انجمن است.

مصائبی در خصوص چالش های موجود در تأمین مواد اولیه صنف گلوکز و نشاسته اظهار کرد: خوشبختانه آرد گندم مورد نیاز تولیدکنندگان نشاسته و گلوکز به صورت کامل از تولیدات گندم داخلی و با کنترل و رصد از ابتدای تخصیص مواد اولیه برمبنای عملکرد میزان تولید و میزان فروش محصول توسط شرکت بازرگانی دولتی، تامین می گردد.

وی در ادامه یادآور شد: اخیرا شرکت بازرگانی دولتی ایران بدون هماهنگی و توجه به نظرات صاحب نظران در صنایع نشاسته و گلوکز، ماکارونی و … که مصرف کننده اصلی گندم صنف و صنعت هستند؛ مبادرت به تغییرشیوه تامین آرد مورد نیاز صنایع آرد بر کرده که موجب نگرانی صنایع آردبر از جمله کارخانجات تولیدکننده نشاسته و گلوکز شده است که البته با پیگیری ها و برگزاری جلسات کارشناسی مقرر شده است که این مشکلات به زودی مرتفع گردد.

کمبود ذرت مصرفی صنایع، عامل نیمه تعطیلی برخی واحدهای تولیدی شد

مصائبی در ادامه افزود: با توجه به اینکه تامین مواد اولیه مورد نیاز در حوزه گلوکز و نشاسته از ذرت های وارداتی صورت می گیرد و در سال جاری با تصمیم دولت مبنی بر تفکیک تعرفه ذرت مصرفی صنایع از ذرت نهاده های دامی، متاسفانه تامین ذرت مورد نیاز تولید کنندگان با مشکلاتی مواجه شد که کمبود ذرت در بازار موجب افزایش قیمت محصولات تولیدی از منشاء ذرت شد و برخی از واحدهای تولیدی نیز به دلیل عدم تامین ذرت مصرفی به صورت نیمه تعطیل درآمدند که البته با تصمیم اخیر دولت محترم مبنی بر ترخیص سریع ذرت های واردادتی از گمرک و تامین ذرت مصرفی صنایع این مشکل در حال مرتفع شدن است.

دبیر انجمن صنایع گلوکز و نشاسته در پایان در خصوص دیگر چالش های حوزه گلوکز و نشاسته عنوان کرد: مسائلی چون افزایش نرخ حمل و نقل (به دلیل حمل از سایر استان ها به استان مقصد)، افزایش قیمت مواد اولیه جانبی، افزایش قیمت قطعات یدکی، عدم تخصیص ذرت مصرفی صنف و صنعت و کیفیت پایین گندم تخصیصی از جمله موانع و مشکلات اصلی پیش روی تولید کنندگان است.

وی افزود: البته تامین گندم مورد نیاز صنف ترجیحا از استان مربوطه یا حداقل از استان همجوار موجب کاهش هزینه های تولید می گردد و به جهت کیفی سازی مواد اولیه اختلاط گندم های تخصیصی با گندم های مرغوبتر اقدام موثری خواهد بود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا